OŚWIĘCIM. Wizyta Żydów i muzułmańskich uchodźców z Niemiec

09 sierpnia 2018 Autor: red/CŻ
Fot. Andrzej Rudiak

Fot. Andrzej Rudiak

- Syryjscy i iraccy uchodźcy oraz niemieccy Żydzi odwiedzili Oświęcim, aby przekazać dalej również ważne przesłanie o budowaniu świata bez uprzedzeń - mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. To była wyjątkowa podróż przez wielokulturowe dzieje Oświęcimia i historię Holokaustu. Zarazem lekcja tolerancji oraz wzajemnego zrozumienia.

W grupie, która zwiedziła Muzeum Żydowskie i synagogę Chewra Lomdej Misznajot, znaleźli się zarówno mieszkający w Niemczech Żydzi, jak i uchodźcy, którzy przyjechali do Europy ze względu na wojnę w Syrii i Iraku.

- Podczas wizyty w Oświęcimiu, wyjątkowa grupa młodzieży zwiedziła były obóz Auschwitz-Birkenau, a także odwiedziła Muzeum Żydowskie i synagogę na placu Skarbka, gdzie dowiedzieli się więcej na temat czterech wieków pokojowego współistnienia chrześcijan i żydów w naszym mieście - mówi Tomasz Kuncewicz.

- Była to też świetna okazja do dyskusji na temat tego, dlaczego w naszym wspólnym interesie jest budowanie pokojowego świata i jak powinniśmy walczyć z uprzedzeniami - zaznacza Kuncewicz.

Podróż studyjna 35-osobowej grupy młodzieży z Niemiec to wspólny projekt dwóch niemieckich organizacji: Unii Progresywnych Żydów i Centralnej Rady Muzułmanów. W wyjeździe wzięli udział też niemieccy politycy, m.in.premier Turyngii Bodo Ramelow i Szlezwiku-Holsztyna Daniel Guenther.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 13.08.2018 16:42
Robert Kozak, masz rację, dyskryminacja to naprawdę słaba sprawa, obojętnie czy ze względu na religię, pochodzenie, płeć, czy rzeczywiste lub przypisywane poglądy społeczno-polityczne. Zachowania takie, obojętnie gdzie mają miejsce, czy to Oświęcim, Berlin, Paryż albo inny Londyn są tak samo irytujące. Ciekawe skąd się to bierze w ludziach? To chyba jakieś zachowanie tkwiące głęboko w naturze człowieka. Ciekawe też jest jak pomimo przykładów możliwego zakończenia ludzie potrafią trwać w swoim zaślepieniu. Auschwitz jest tutaj wymownym przykładem, ale też zabójstwa polityczne gdzie sympatyk jednych idzie zastrzelić aktywistę drugich. Świat nie jest prosty. Pozdrawiam.
Robert Kozak, 13.08.2018 13:15
Czy ktoś w ogóle moderuje tę dyskusję? Dlaczego redaktorzy portalu nie reagują na wpisy, które jawnie dyskryminują ze względu na religię i pochodzenie? Nie można obok czegoś takiego przechodzić obojętnie. Tym bardziej w mieście tak naznaczonym historią jak Oświęcim. Świadoma ignorancja jest niczym innym jak współuczestnictwem w przestępstwie.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 11.08.2018 19:45
Ziom, proponujesz pogrom? Bo chyba nie wierzysz, że po przeczytaniu tego artykułu ktoś zmieni swoje poglądy.
Ziom, 11.08.2018 15:53
Dla wszystkich ktorzy nadal choruja na antysemityzm:
http://www.dziennikpolski24.pl/aktualnosci/a/wybic-ich-wszystkich,10490622/
patriota, 10.08.2018 20:54
@anonim który pisze o smrodzie wśród biednych ludzi; oczywiście na pewno wszyscy katolicy byli zawsze czyści i pachnący a żydzi brudni i śmierdzący bo tak napisała GK, poczytaj co żydach pisał Der Sturmer;
tym mamy razem zarzut że żydzi byli tylko biedni, tak większość była podobnie jak większość katolików bo nasz kraj był biedny; z reguły antysemici twierdzą że wszyscy żydzi byli bogaci a tutaj mamy odmianę; jak pasuje nam do tezy tak sobie napiszemy;
pytanie kto tobie płaci aby takie antypolskie bzdury wypisywać? Putin? jemu to na pewno na rękę że niektórzy Polacy robią z siebie idiotów.
do tzw.patrioty samozwańca, 10.08.2018 17:33
idz mieszkac do syfu żydowskiego sprzed 500 lat , cuchnących szmat i grużlicy , nigdy nie mytych ciał , przeczytaj starą gazete Krakowską z 1934 jak smród zatykał w dzielnicy żydowskiej a nie Oświęcimia "żydowskiego" , dobrze ci ... ktoś płaci ....??
do "patriota", 10.08.2018 17:23
bardzo ładny syf w Oświęcimiu
Oswiecimianin, 10.08.2018 16:56
@massa pomyśl nad swoim stanem umysłu, zaczadzonym fejkami z inte
etu i propagandą polityków którzy żerują na strachu i uprzedzeniach dla zdobycia władzy. A wg prawackich kryteriów to lewakami dzisiaj byliby: Jan Paweł II, Kościuszko, Piłsudski, Curie-Skłodowska, Mickiewicz ...
Massa, 10.08.2018 15:06
Im od GWałtu tvn flasz zabralo resztki rozumu.Lewactwo to stan umyslu!,Po prostu patologia.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 10.08.2018 11:21
Antoni.M. Mieć znów te 16-17 lat. Ach, wspaniały wiek. Naiwny, ale taki wspaniały.
Antoni.M, 10.08.2018 10:21
Wspaniała inicjatywa, oby więcej takich w naszym mieście i kraju. Różnorodność to wartość, która budowała Polskę przez wieki i mam nadzieję, że końcu zostanie odbudowana. Nacjonalizm jest zaprzeczeniem patriotyzmu, o którym tak bardzo krzyczy się na ulicach. Reagujmy na nienawiść i potępiajmy ją, niech Polska będzie miejscem dla każdego, bez względu na kolor skóry, religię czy pochodzenie. Brawo Oświęcim!
Antoni M. , 10.08.2018 00:10
Piękna inicjatywa! Oby więcej takich. Piękno świata tkwi w jego różnorodności i mam nadzieję, że i w Polsce będzie dla niej znowu miejsce tak jak to było przez wieki. Nie dajmy się omamić, nazjonalizm ani nie jest wartością ani patriotyzmem to coś dokładnie odwrotnego, bycie dumnym z nienawiści do drugiego. Brawo Oswiecim, brawo Muzeum Żydowskie!
propozycja, 09.08.2018 18:48
Koszary w Oświęcimiu stoją puste, można tam umieścić uchodźców muzułmańskich.
patriota, 09.08.2018 17:05
@hotin; po pierwsze muzeum żydowskie w oświęcimiu nie ma nic wspólnego z państwem izrael; po drugie oświęcim był też żydowski przez prawie 500 lat i nawet żydowscy współobywatele stanowili większość więc oświęcim był też ich jak najbardziej, był i katolicki i żydowski; po trzecie to byli uchodźcy którzy mieszkają w niemczech i nie zamierzają w oświęcimiu się osiedlić; byli tutaj jako turyści;
proszę się nie obawiać;
brawo, 09.08.2018 16:27
porozumienie poprzez model obrzezania i wizualny
hotin , 09.08.2018 15:50
Jakie to dziwne,że państwo Izrael nie zaprosi uchodzców do siebie,tylko do naszego Oświęcimia.
Oswiecimianin, 09.08.2018 15:01
Super inicjatywa! @knedel Tak Polacy uchodzą do Niemiec , jest już nas tam ponad dwa i pół miliona i co roku jadą kolejni. Oczywiście inny obraz jest mediach państwowych i w prawicowym inte
ecie ale warto w końcu zrozumieć że informacje tam maja taką samą wartość jak propaganda w komunie.
Jan Nowak, 09.08.2018 14:50
@mrówka; trochę więcej odwagi, czemu pod pseudonimem "bohaterze" ? W tych "strasznych" Niemczech jest już blisko 700 000 polskich emigrantów i co roku ta liczba wzrasta o ok 5%. Największa liczba bezdomnych w Berlinie to też Polacy którzy wolą być bezdomni w tym "strasznym" Berlinie niż w naszym kraju. Polska jest i będzie gościnna dla wszystkich turystów, tych z krajów arabskich również bo taka jest nasza tradycja. Rasizm, antysemityzm, faszyzm i wszelkie uprzedzenie są tradycją antypolską i antychrześcijańską. Św. Jan Paweł II mówił: Rasizm to grzech który stanowi wielką zniewagę Boga a nacjonalizm jest zaprzeczeniem prawdziwego patriotyzmu.
Stare Stawy, 09.08.2018 14:31
Tak trzymać! I nie przejmować się oświęcimskimi hejterami, którzy przynajmniej raz w tygodniu wpadają na kebsa do Antalyi lub Orient Expressu!
Ania, 09.08.2018 14:22
Mądry wpis
Igor, 09.08.2018 13:14
Hahaha dobre:)))
knedel, 09.08.2018 12:13
"Uchodźcy z Niemiec" - nie wiedziałem, że w Niemczech jest tak źle, że trzeba z nich uchodzić...
Mrówka, 09.08.2018 11:40
Kuncewicz nie sprowadzaj tu tych gosci arabskich.Doskonale wiem jaka jest rola tego waszego śmiesznego miejsca.Niemcy są już krajem upadlym przez głupotę ich rządu,więc jeśli chcesz się lansować to jedz za Odrę,do Talibanu!
Piotr Nowak, 09.08.2018 09:31
@Jerry, tutaj jest przykład, że właśnie potrafią. Brawo!
Jerry , 09.08.2018 08:10
Tak, tylko, że żydzi i chrześcijanie potrafią się dogadać i przyjąć wspólną płaszczyznę, czego nie można powiedzieć o muzułmaninach.