OŚWIĘCIM. Wkrótce ruszy adaptacja budynku „Lagerhausu” na potrzeby Muzeum Pamięci

06 stycznia 2019 Autor: red
Fot. Muzeum Pamięci

Fot. Muzeum Pamięci

Konsorcjum trzech firm z Krakowa wygrało przetarg na wykonanie projektu adaptacji budynku tzw. „Lagerhausu” na potrzeby przyszłego Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. W przetargu startowały także firmy z Warszawy i Katowic. Zwycięski podmiot przygotuje m.in. koncepcję i scenariusz wystawy upamiętniającej mieszkańców, którzy pomagali więźniom Auschwitz. Swoją pracę wycenił na ponad 1,6 mln zł

Krakowskie konsorcjum z liderem – Pracownią Konserwacji Zabytków „Arkona” przygotuje koncepcję nowego muzeum w Oświęcimiu. Wykona projekt remontu i modernizacji zabytkowego budynku „Lagerhaus”, w którym się ono znajdzie, opracuje projekt ekspozycji stałej oraz jej szczegółowy scenariusz. Całość ma być gotowa najpóźniej w połowie sierpnia 2020 r.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (w organizacji), współprowadzone przez Powiat Oświęcimski i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, poświęcone będzie tym, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz - mieszkańcom Oświęcimia i okolicy oraz polskiemu ruchowi oporu.

Placówka, którą kieruje dyr. Dorota Mleczko, ma być gotowa do końca 2021 r. Przypomnijmy, że w czerwcu ub. roku wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że uroczyste otwarcie mogłoby się odbyć 27 stycznia 2022 r., w 77. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

Dawny „Lagerhaus” jest położony w pobliżu Muzeum Auschwitz. Sąsiaduje z b. kantyną esesmańską i największym budynkiem Monopolu Tytoniowego, który jest obecnie modernizowany na potrzeby oświęcimskiej uczelni.

Został wzniesiony przed 1916 r. dla potrzeb piekarni. Od 1924 r. był magazynem surowca Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego. W latach 1940-44, jako tzw. "Lagerhaus", był magazynem kaszy, mąki i cukru dla obozowej załogi SS. Po wojnie należał do Państwowych Zakładów Zbożowych w Krakowie. Przez lata stał opuszczony i niszczał. Dopiero niedawno przeprowadzono w nim prace zabezpieczające i wzmacniające.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej podpisali 14 czerwca 2017 r. podczas uroczystości pierwszej deportacji kilkuset Polaków z więzienia w Tarnowie do niemieckiego obozu Auschwitz wicepremier prof. Piotr Gliński i ówczesny starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Rok później wiceminister kultury Jarosław Sellin zawarł ze starostwem umowę w sprawie finansowania instytucji. Ministerstwo zobowiązało się do przekazywania dotacji w kwocie 1 mln zł w 2018 r. i po 2 mln zł rocznie w kolejnych latach na bieżącą działalność.

Ponadto 35 mln zł przeznaczono na inwestycje. Powiat zadeklarował przeznaczanie przez 10 lat po 500 tys. zł rocznie na bieżące potrzeby placówki.

Przedmiotem działania Muzeum jest przedstawianie wielowiekowej historii Ziemi Oświęcimskiej przez pryzmat losów jej mieszkańców z uwzględnieniem różnorodności etnicznej i kulturowej budującej lokalną tożsamość.

Istotnym elementem narracji jest ukazanie tragicznej sytuacji miejscowej ludności, po wybuchu II wojny światowej, której przyszło żyć w sąsiedztwie niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz- Birkenau.

Kluczowym tematem lokalnej historii jest pomoc więźniom udzielona przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej i polski ruch oporu w warunkach terroru okupacyjnego, w kontekście realizowanego w obozie planu zagłady.

Muzeum apeluje do mieszkańców o przekazywanie na rzecz placówki dokumentów i zdjęć osób, który brały udział w ratowania więźniów KL Auschwitz. Jak podkreśla dyrektor placówki, Dorota Mleczko każdy, kto posiada dokumenty po swoich przodkach, którzy podczas II wojny światowej pomagali, bardzo często bezimiennie, z ogromnym narażaniem swojego życia, ale również życia najbliższych, powinien czuć się w obowiązku podzielenia się pamiątkami i wspomnieniami.

- Chcemy przywrócić w historii, ludziom którzy nieśli pomoc, należytą rangę i miejsce oraz uhonorować, miejmy nadzieję w sposób jak najbardziej właściwy te osoby - zaznacza dyrektor MPMZO.

Muzeum jest zainteresowane wszelkimi dokumentami, zdjęciami, przedmiotami codziennego użytku, pamiętnikami. Otrzymane przedmioty zostaną w sposób należyty zabezpieczone, a później wyeksponowane w ekspozycji stałej w Muzeum.

Więcej na:

https://www.muzeumpamieci.pl

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Egon, 06.01.2019 18:55
Brawo Panie Prezydencie Chwierut, to był super wybór Pana na ponowną kadencję. Precz z misiewiczami i andruszewiczami.
@Z Gminy , 06.01.2019 17:49
Nie będę bił braw Jezierskiemu. Chyba również dzęki niemu Bartosz został wójtem. Obudził się i zręcznie punktował Bartosza. Jednak nie wiemy czy to dla dobra gminy, czy dla czyszczenia sumienia.
Z GMINY, 06.01.2019 17:00
Panie Albercie Bartosz, patrz i się ucz! Projekt zaczyna się od gromadzenia wokół ludzi i konsultacji na różnych szczeblach. Nie indywidualnych wypraw do Brazylii. Mamy w gminie nadzieję, że uda się znaleźć również rozwiązanie dla "naszych" ziemniaczarek. Liczymy, że nowy wójt będzie szukał poważnego rozwiązania, a nie szansy na wakacje. Ile przez ostanie lata było poważnych rozmów i ustaleń, a ile kłamstw i mrzonek Dyzmy - można się dowiedzieć z zadawanych na sesjach pytań przez Jezierskiego i Ryszkę.
życzenia , 06.01.2019 15:17
Szczęść Boże!