OŚWIĘCIM. Wyborczy sojusz społeczników, odkurzonych polityków i dwóch lokalnych dziennikarzy

21 kwietnia 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Wybory samorządowe coraz bliżej. 19 kwietnia przedstawiciele kilku oświęcimskich organizacji i środowisk, na czele z Samorządnym Oświęcimiem, Oświęcimianie-Oświęcimianom i Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym podpisali Porozumienie dla Oświęcimia. Sygnatariuszy PdO łączy krytyka poczynań prezydenta Janusza Chwieruta.

Na początku mała dygresja. Zaskoczyła nas obecność w tej inicjatywie dziennikarzy, czyli osób, które z definicji powinny być obiektywne, a nie stać po jednej ze stron politycznej barykady.

Jak powiedział prowadzący spotkanie Paweł Plinta, dziennikarz związany obecnie m.in. z portalem OświęcimOnline i przygotowujący materiały prasowe dla oświęcimskiego Starostwa, który jest jedną z twarzy Porozumienia i współautorem programu, "współpraca obejmuje wsparcie kluczowych dla rozwoju miasta kierunków inwestycyjnych oraz wyłonienie wspólnych kandydatów na radnych".

- Kroplą przelewającą czarę goryczy jest tzw. Most Duchów. Prezydent Janusz Chwierut zamierza budować w okolicy Muzeum Auschwitz tę „wizjonerską” kładkę dla pieszych za 30 czy 40 mln zł. Postawmy sprawę jasno. To absurd! - mówią autorzy Porozumienia dla Oświęcimia, członkowie nowo powołanego Ruchu Społecznego Oświęcimianie.

- Jest przecież wiele innych spraw do załatwienia. Odnosimy wrażenie, że uwagi mieszkańców są w Urzędzie Miasta lekceważone. Prezydent Chwierut, były poseł PO, chyba nie rozumie prostych spraw zwykłych ludzi. Rządzi miastem już od 7 lat. Ten układ się wyczerpał - dodają.

Ruch Społeczny Oświęcimianie współtworzą przedstawiciele różnych środowisk, w tym członkowie stowarzyszeń Oświęcimianie - Oświęcimianom, Samorządny Oświęcim oraz Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.

Porozumieli się ludzie współpracujący m.in. w minionych latach z prezydentami i kandydatami na prezydenta: Jackiem Grosserem, Januszem Marszałkiem, Mirosławem Wasztylem i Grzegorzem Gołdynią. 19 kwietnia ogłosili, że poprą wspólnych kandydatów na radnych. Przedstawili też listę spraw do załatwienia na najbliższe lata. Program nazwali Porozumieniem dla Oświęcimia.

- Ta lista zadań jest otwarta. Tak jak otwarci jesteśmy na nowych ludzi. Cel jest jeden. Chcemy, żeby władze miasta zeszły na ziemię i zajęły się realnymi problemami mieszkańców - podkreślają.

POROZUMIENIE DLA OŚWIĘCIMIA (zadania):

1. Należy przyspieszyć budowę kolejnych mostów, by wreszcie można było normalnie przejechać przez Oświęcim.

2. Bierzemy się za unowocześnienie przychodni rejonowych. Obecnie w Oświęcimiu mamy w tej materii średniowieczny skansen. Zdrowie jest dla nas priorytetem.

3. Budujemy nowoczesny obiekt pełniący jednocześnie funkcję dworca autobusowego (przesiadki „pod chmurką” są urągające) oraz położonego w centralnym punkcie miasta przystanku kolejowego. Komunikacyjny hub mógłby powstać przy linii kolejowej w rejonie Kruków. A jeden z nowych mostów pasowałby tu idealnie.

4. Inwestycja w kolejowo-autobusowy węzeł w rejonie Kruków otwiera też w sposób naturalny drogę do realizacji kolejnej ważnej dla rekreacji inwestycji - miejskiego odkrytego kąpieliska.

5. MZK nie nadąża za rzeczywistością. Siatka kursów wymaga zmian. Co najmniej jedna linia autobusowa np. popularna „jedynka” może być bezpłatna.

6. Inicjujemy budowę wielopoziomowych parkingów w różnych punktach Oświęcimia. Niedobór miejsc parkingowych jest dotkliwy.

7. Więcej konkretów w walce ze smogiem. Stawiamy na kompleksowe inwestycje w nowoczesne źródła energii oraz szeroki program nasadzeń drzew. W ostatnich latach w Oświęcimiu masowo je wycinano.

8. Powiązane z miastem liczne spółki i jednostki, w tym ZBM, ZUK, ZLA, MZK, PWiK, MPOŚ, MSAG, OTBS, PEC… - jakość ich usług i cena wymaga analizy.

9. Rozwiniemy m.in. we współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu i partnerskimi samorządami program stypendialny dla młodych lekarzy i pielęgniarek. Niech dbają o nasze zdrowie.

10. W Oświęcimiu brakuje tanich mieszkań komunalnych. Działania OTBS to komercyjna oferta dla zamożnych. To kierunek społecznie niewydolny i niewystarczający. Istnieje rządowy program budowy mieszkań. Także po te pieniądze należy sięgnąć.

11. Park miejski na os. Chemików zostanie uporządkowany i poddany pielęgnacji. Nie trzeba na to, jak mówią dziś w magistracie, nie wiadomo ilu milionów. Nie postawimy też wokół wysokiego płotu. Nie jesteśmy na meksykańskiej granicy. To ma być otwarta przestrzeń dla mieszkańców.

12. Funkcjonowanie i finansowanie sportu wymaga racjonalnego podejścia. Rekreacja kuleje. Wydanie ponad 50 mln zł na remont starej pływalni nie uzdrowiło sytuacji. MOSiR jest nieaktywny. Jeden rajd rowerowy w roku to mało.

13. Most Duchów - nie ma chemii z samorządowcami, którzy przyłożą ręki do tego przedsięwzięcia. Nie za te pieniądze. Nie w tym miejscu. Ten projekt prezydenta Janusza Chwieruta kierujemy do kosza.

14. Miejska Strefa Aktywności Gospodarczej wymaga ożywienia. Potrzebna jest ścisła współpraca z oświęcimską uczelnią im. rtm. W. Pileckiego, także jako fundament dla parku technologicznego oraz funduszu startupowego.

15. Priorytetem są inwestycje w ludzi. We współpracy z powołanymi do tego instytucjami zintensyfikujemy programy pomocy i opieki dla osób starszych. Poszerzymy możliwości kształcenia zawodowego dla dorosłych. Rozwiniemy w Oświęcimiu ofertę przedszkoli i żłobków.

Główne tezy Porozumienia dla Oświęcimia poparli m.in.: Marcin Moskała, prezes Stowarzyszenia Samorządny Oświęcim, Grzegorz Gołdynia, prezes Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, Jarosław Wilczak, prezes Stowarzyszenia Oświęcimianie – Oświęcimianom i redaktor naczelny portalu OświęcimOnline, Maciej Klima, społecznik, popularyzator historii miasta i radny os. Stare Stawy, Agata Rakoczy-Kot, wiceprezes Oświęcimianie-Oświęcimianom, Bożena Bryg, wiceprezes Oświęcimianie-Oświęcimianom, Jacek Leśniak, wiceprezes Samorządnego Oświęcimia, Jan Adamaszek (SO), Mirosław Krzemień (ChRS), Marcin Stanik oraz Paweł Plinta, dziennikarz lokalnych mediów.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Www, 09.09.2018 18:08
Dworzec w rejonie kruków? Głosy krucza czy mieszkańców szpitalnej macie z głowy. Dość że przebudowa drogi na 5.5 m wysokie brzegi to nieszczęście bo będzie to druga marszałkowska w Polsce, to jeszcze dworzec hehe he
AA, 25.04.2018 17:52
Pan Paweł Plinta i Pan Jarosław Wilczak nie znają bolączek tego miasta.Za to mają parcie na władzę. Nie popieramy takich karierowiczów !!!
BB, 24.04.2018 17:03
Pan Paweł Plinta i Pan Jarosław Wilczak najlepiej znają bolączki tego miasta.Popieramy !!!
kier, 24.04.2018 10:00
Nie zadowoli w tym mieście nikogo chociaż to dziwne bo radosne disco polo płynie z każdego grilla i balkonu niemal, a ci od disco polo puszczają to oni przecież ze wszystkiego są zadowoleni.
do Oświecimianina, 23.04.2018 20:28
Oj konkrety panie, konkrety.
kkk, 23.04.2018 15:22
Podobno SLD ma kandydata na Prezydenta . Leszku szkoda ze z takiej opcji startujesz ! EHHH
, 23.04.2018 14:52
Podobno Janusz Chwierut chce wystartować jako niezależny kandydat ze swojego komitetu, który ma być ścisłe wspierany przez Platformę Obywatelska. To dopiero
bartek, 23.04.2018 14:49
SAMORZĄDNY OŚWIĘCIM !!! THE BEST!!!!
Oświęcimianin, 23.04.2018 12:46
Obietnice wyjęte z kapelusza. Część nie do zrealizowana, część w ogóle nieopłacalna i z czapy, część już Chwierut realizuje. Oj chcą się do koryta dostać to obiecają gruszki na wierzbie. Tylko Chwierut jest i będzie najlepszą opcją dla Oświęcimia. Starce i inne Gołdynie, jak i "rzetelni" dziennikarze z OświecimOnline won!
Gal, 23.04.2018 11:47
W miastach -powinni rządzić bezpartyjni !!
:), 23.04.2018 11:46
No wlasnie niech kazdy radny tej kadencji pochwali sie co zrobił bo w 4 lata mozna wiele zdziałać,a wydaje mi sie ze za wiele nie zdziałali.Druga sprawa czy radni ze swoich diet przeznaczyli jakies pieniążki na cele charytatywne ?? Czy scibiom na konta radny=dla dobra miasta !!
Mileas, 23.04.2018 11:36
NIE CHCEMY ŻADNEGO MOSTU DUCHÓW !!!

- chcemy żebyście odkorkowali miasto i wywalili wszystkie ELki z ulic...
Żona , 23.04.2018 10:07
Może i pan Warchol jest międzynarodowej sławy artysta tego mu nikt nie zabierze ale skoro zdecydował się być radnym to powinien współpracować ze środowiskiem lokalnym a z tego co mi wiadomo to on nie był zbytnio aktywnym radnym tej kadencji która dobiega końca może by tak się pochwalił tym co zrobił przez te 4 lata dla okręgo z którego został wybrany
do OMG, 23.04.2018 09:57
Warchoł jest tak znany, że bidok musi(ał) brać stypendium od prezydenta, zabierając je być może komuś młodemu, na dorobku. Skończmy z tymi bredniami o znaczeniu Warchoła czy Agatowskiej.
OMG, 23.04.2018 08:51
Pan Warchoł jest międzynarodowej sławy artystą, zapewne jego dzielność dla zwykłych szarych obywateli jest nieczytelna. Co innego uważają elity z platformy obywatelskiej Janusza Chwieruta. Proszę o trochę obiektywizmu.
:) , 23.04.2018 08:27
To przeczytaj cv wielu tam siedzących osób i wtedy zabieraj głos.Rada miasta co robi do tej pory siedzi na krzesełkach podnosi bezwładnie raczki i jeszcze bierze za to pieniądze !!!!
żenada, 23.04.2018 06:14
Panie Plinta widzę pana na spacerach... i pan jest dziennikarzem? I pan jest bezstronny? Panie Gołdynia - pan już zgrany jest i chce wrócić na salony... śmieszne, ogólnie nigdy nie zagłosuję za nimi bo to byłaby farsa takich ludzi mieć w radzie miasta.
Faust, 22.04.2018 22:14
Brawo Panowie!
do Krzysztof, 22.04.2018 21:45
Przypominam ci, że rządzi nadal PO.
BOSS, 22.04.2018 20:55
Super - nareszcie jakieś ruchy na politycznej mapie Oświęcimia
Krzysztof, 22.04.2018 18:16
Żenada, wybory i budzą się demony. Gdzie byliście przez ostatnich kilka lat ? Co robiły i co ZROBIŁY te wszystkie hihihi organizacje? Co Was upoważnia do cenzurowania innych. Aby nas reprezentować to trzeba być KIMŚ a tu same ciepłe misie. Nowy most i plaża to Wasz pomysł na rozwój miasta.
Marcela, 22.04.2018 13:58
Panie Bryg i Kot- bardzo mądre życiowe kobiety - zaufam! Pan Plinta, Wilczak - młodzi obiektywni - zaufam!, Pan Moskała i Adamaszek - zaufam! Ale niestety nazwisko Pana Gołdyni zepsuło mi całą opinię na temat Państwa inicjatywy. Nie zaufam! Nie, nie, nie. W przeszłości ten polityk był już wszędzie i zawierał wszelkie możliwe koalicje- byle być przy żłobie!!! - to jest dewiza tego Pana. Żadnych zasad. Nigdzie go już nie chcą-to przykleił się teraz tutaj.
Ona , 22.04.2018 13:01
Słyszałem że Kasjan Wanat będzie startował z ich ilsty do. Rady Miasta proszę was mieszkańcy zasole. I osiedla pieleckiego o poparcie dla niego bo ten nasz pan Warchol nic nie zrobił przez 4 lata
ryzyk, 22.04.2018 12:23
Miasto tworzy wkłada pieniądze na miejskie obiekty ale dług jest coraz większy więc jak wydatki są większe od dochodów to robi się dziura. Ceny wody i wywóz śmieci i inne rzeczy są coraz droższe. Jak się nie powstrzyma tego wydawania pieniądzy na drogie inwestycje średnio potrzebne to będzie jeszcze drożej. Jak na razie prezydent Chwierut ciśnie i zwiększa dług. Idziemy chyba na czołówkę!
Jacek L , 22.04.2018 10:37
Pieniądze pozyskuje sie ze środków unijnych,projektów itd tylko trzeba miec odpowiednich ludzi i Oczywiscie chęci !! Aaa co najważniejsze zdawać sobie sprawę jak sie jest włodarzem miasta to nie furdac pieniędzmi na prawo i lewo a bo to nie moje i nie pdpowiadam za to ,to samowola.Miasto powinno sie traktować jak działalność gospodarcza.Ja prowadząc działalność na każdym kroku jestem kontrolowany i odpowiadam ka
ie za swoje błędy.Tak powinno byc z prezydentem i rada.Odpowiedzialnosc za swoje decyzje !!!!
Bzdura, 22.04.2018 10:36
Budowa trzeciego mostu na Sole w sytuacji gdy i tak ma on powstać za 3-4 lata w ramach S-1? Pogięło was?
GUGU, 22.04.2018 09:07
Nie dopuscic do wladzy do wladzy PiS-owcow!
Kazimierz, 21.04.2018 22:42
Co za ekipa, to taka bardzo zgrana talia kart. Większość to same Walety. Nie obraźcie się, lecz Wasze propozycje przypominają życzenia, w lato ma być ciepło i słonecznie a w zimę słonecznie lecz ze śniegiem. Tutaj nie ma żadnych konkretów dotyczących efektywnego rozwoju miasta. Kochani popatrzcie w kalendarz, to już jest XXI wiek.
Tak tylko pytam, 21.04.2018 21:53
Tylko skąd wezmą kasę na swoje pomysły?
Twój Podpis, 21.04.2018 20:07
Hahaha dziennikarze xD dzięki za ten żarcik. A tak na serio, to Panowie mają parcie na władzę, jak widać. Panom przydałaby się praca z prawdziwego zdarzenia, tak dla oga
ięcia. Na razie to mało wiedzą ale zdanie mają i krztynę pozorów profesjonalizmu - tacy trochę Woodward i Be
stein - tylko prowincjonalni xD Czekamy na ujawnienie jakiejś afery - wybory już niebawem.
jack, 21.04.2018 15:40
przeczytajcie. Paweł Plinta to Paweł Plinta, Janusz Marszałek- tutaj w roli prezydenta oświęcimia, jednocześnie twórca samorządnego Oświęcimia. Samorządny Oświęcim wszedł w sojusz z Plintą (gwoli wstępu). A teraz- tadaaaam http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/364763,prezydent-oswiecimia-trafi-za-kratki-na-dwa-lata,id,t.html
:), 21.04.2018 15:24
To zaproponuj cos jak jesteśmy debilami ,ty jak widać inteligent szpagatowy.
Ent, 21.04.2018 15:14
Stary kawaler Paweł i trochę młodszy będą żłobki tworzyć:). Ten komiter powinien się nazywać oświęcimski Monty Phyton
Mm, 21.04.2018 14:14
Co za debile
Roman, 21.04.2018 13:56
Niech Plinta z Wilczakiem nie udają ze są "dzienikarzami" a ich portal jest obiektywny. Nogami przebierają żeby rządzić! !!!
Andk6, 21.04.2018 12:43
Łacina, dziecina, popelina
jan, 21.04.2018 12:11
Racja! TBS-y są drogie, a jeszcze droższe w użytkowaniu, brak tanich mieszkań na wynajem.Jestem za
Mieszkanka, 21.04.2018 11:45
A co placami zabaw dla dzieci np.osiedle Pileckiego cofamy się do ery kamienia lopanego
skansen?, 21.04.2018 10:57
Dopóki dyrektorem zla będzie Pan W.to nieustająco będzie skansen i dziwne decyzje. Jak dyrektor może swoją żonę zrobić kierownikiem przychodni skoro nie ma ona uprawnien jako lekarz rodzinny. Jak osoba bez kwalifikacji może zarządzać osobami z kwalifikacjami????? Zmienić dyrektora i będzie XXI wiek
hotin, 21.04.2018 09:48
Brawo! Już macie mój głos,by tylko przerwać ten układ POwski w naszym mieście!
OBYWATEL MIASTA, 21.04.2018 08:54
dopisuję do Waszego programu pkt.16 o treści: Likwidacja formacji Straż Miejska w Oświęcimiu. Uzasadnienie: gigantyczne koszty funkcjonowania SM. Miasto niechronione pod względem przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym, Miasto okamerowane do granic przyzwoitości lecz technika nie jest wykorzystana adekwatnie do potencjału. Odmowa interwencji jest uzasadniana brakiem ludzi do pracy. Zwykle dyżu
y SM kieruje petentów do Policji. Skoro tak jest należy zlikwidować SM a nakłady przeznaczyć dla Policji. Miasto jest zabrudzone odchodami psimi, pełno pijanych meneli, na placach zabaw dla dzieci- młodzież pije alkohol i „coś jeszcze”, pozostawiając puste puszki, butelki i zużyte „gumki”, ale na plac zabaw skierowane są 3 kamery !!! W Oświęcimiu można nie przestrzegać przepisów o parkowaniu, kierowcy łamią przepisy drogowe, a jedynym „tropicielem” jest portal Fakty Oświęcim, zakładka „KARNE ŁOSIE” we współpracy z „etatowymi aparatowymi”-brawo ! Fikcje należy eliminować z kalendarza wydatków, nikt nie toleruje w swoim otoczeniu nieuzasadnionych wydatków społecznych, dlatego wzywamy do likwidacji SM.
Int, 21.04.2018 08:52
Nie wyłonią. Dzięki presesowi tysiąclecia.i jego zmianom w ordynacji. W gminach do 20 tyś jest szansa.
:), 21.04.2018 08:34
Ugrupowania bezpartyjne powinne miec w koncu zdanie w radzie miasta,ze nadchodzące wybory wyłonią takze kilku radnych bezpartyjnych