OŚWIĘCIM. Wyborczy sojusz społeczników, odkurzonych polityków i dwóch lokalnych dziennikarzy

21 kwietnia 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Wybory samorządowe coraz bliżej. 19 kwietnia przedstawiciele kilku oświęcimskich organizacji i środowisk, na czele z Samorządnym Oświęcimiem, Oświęcimianie-Oświęcimianom i Chrześcijańskim Ruchem Samorządowym podpisali Porozumienie dla Oświęcimia. Sygnatariuszy PdO łączy krytyka poczynań prezydenta Janusza Chwieruta.

Na początku mała dygresja. Zaskoczyła nas obecność w tej inicjatywie dziennikarzy, czyli osób, które z definicji powinny być obiektywne, a nie stać po jednej ze stron politycznej barykady.

Jak powiedział prowadzący spotkanie Paweł Plinta, dziennikarz związany obecnie m.in. z portalem OświęcimOnline i przygotowujący materiały prasowe dla oświęcimskiego Starostwa, który jest jedną z twarzy Porozumienia i współautorem programu, "współpraca obejmuje wsparcie kluczowych dla rozwoju miasta kierunków inwestycyjnych oraz wyłonienie wspólnych kandydatów na radnych".

- Kroplą przelewającą czarę goryczy jest tzw. Most Duchów. Prezydent Janusz Chwierut zamierza budować w okolicy Muzeum Auschwitz tę „wizjonerską” kładkę dla pieszych za 30 czy 40 mln zł. Postawmy sprawę jasno. To absurd! - mówią autorzy Porozumienia dla Oświęcimia, członkowie nowo powołanego Ruchu Społecznego Oświęcimianie.

- Jest przecież wiele innych spraw do załatwienia. Odnosimy wrażenie, że uwagi mieszkańców są w Urzędzie Miasta lekceważone. Prezydent Chwierut, były poseł PO, chyba nie rozumie prostych spraw zwykłych ludzi. Rządzi miastem już od 7 lat. Ten układ się wyczerpał - dodają.

Ruch Społeczny Oświęcimianie współtworzą przedstawiciele różnych środowisk, w tym członkowie stowarzyszeń Oświęcimianie - Oświęcimianom, Samorządny Oświęcim oraz Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.

Porozumieli się ludzie współpracujący m.in. w minionych latach z prezydentami i kandydatami na prezydenta: Jackiem Grosserem, Januszem Marszałkiem, Mirosławem Wasztylem i Grzegorzem Gołdynią. 19 kwietnia ogłosili, że poprą wspólnych kandydatów na radnych. Przedstawili też listę spraw do załatwienia na najbliższe lata. Program nazwali Porozumieniem dla Oświęcimia.

- Ta lista zadań jest otwarta. Tak jak otwarci jesteśmy na nowych ludzi. Cel jest jeden. Chcemy, żeby władze miasta zeszły na ziemię i zajęły się realnymi problemami mieszkańców - podkreślają.

POROZUMIENIE DLA OŚWIĘCIMIA (zadania):

1. Należy przyspieszyć budowę kolejnych mostów, by wreszcie można było normalnie przejechać przez Oświęcim.

2. Bierzemy się za unowocześnienie przychodni rejonowych. Obecnie w Oświęcimiu mamy w tej materii średniowieczny skansen. Zdrowie jest dla nas priorytetem.

3. Budujemy nowoczesny obiekt pełniący jednocześnie funkcję dworca autobusowego (przesiadki „pod chmurką” są urągające) oraz położonego w centralnym punkcie miasta przystanku kolejowego. Komunikacyjny hub mógłby powstać przy linii kolejowej w rejonie Kruków. A jeden z nowych mostów pasowałby tu idealnie.

4. Inwestycja w kolejowo-autobusowy węzeł w rejonie Kruków otwiera też w sposób naturalny drogę do realizacji kolejnej ważnej dla rekreacji inwestycji - miejskiego odkrytego kąpieliska.

5. MZK nie nadąża za rzeczywistością. Siatka kursów wymaga zmian. Co najmniej jedna linia autobusowa np. popularna „jedynka” może być bezpłatna.

6. Inicjujemy budowę wielopoziomowych parkingów w różnych punktach Oświęcimia. Niedobór miejsc parkingowych jest dotkliwy.

7. Więcej konkretów w walce ze smogiem. Stawiamy na kompleksowe inwestycje w nowoczesne źródła energii oraz szeroki program nasadzeń drzew. W ostatnich latach w Oświęcimiu masowo je wycinano.

8. Powiązane z miastem liczne spółki i jednostki, w tym ZBM, ZUK, ZLA, MZK, PWiK, MPOŚ, MSAG, OTBS, PEC… - jakość ich usług i cena wymaga analizy.

9. Rozwiniemy m.in. we współpracy ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu i partnerskimi samorządami program stypendialny dla młodych lekarzy i pielęgniarek. Niech dbają o nasze zdrowie.

10. W Oświęcimiu brakuje tanich mieszkań komunalnych. Działania OTBS to komercyjna oferta dla zamożnych. To kierunek społecznie niewydolny i niewystarczający. Istnieje rządowy program budowy mieszkań. Także po te pieniądze należy sięgnąć.

11. Park miejski na os. Chemików zostanie uporządkowany i poddany pielęgnacji. Nie trzeba na to, jak mówią dziś w magistracie, nie wiadomo ilu milionów. Nie postawimy też wokół wysokiego płotu. Nie jesteśmy na meksykańskiej granicy. To ma być otwarta przestrzeń dla mieszkańców.

12. Funkcjonowanie i finansowanie sportu wymaga racjonalnego podejścia. Rekreacja kuleje. Wydanie ponad 50 mln zł na remont starej pływalni nie uzdrowiło sytuacji. MOSiR jest nieaktywny. Jeden rajd rowerowy w roku to mało.

13. Most Duchów - nie ma chemii z samorządowcami, którzy przyłożą ręki do tego przedsięwzięcia. Nie za te pieniądze. Nie w tym miejscu. Ten projekt prezydenta Janusza Chwieruta kierujemy do kosza.

14. Miejska Strefa Aktywności Gospodarczej wymaga ożywienia. Potrzebna jest ścisła współpraca z oświęcimską uczelnią im. rtm. W. Pileckiego, także jako fundament dla parku technologicznego oraz funduszu startupowego.

15. Priorytetem są inwestycje w ludzi. We współpracy z powołanymi do tego instytucjami zintensyfikujemy programy pomocy i opieki dla osób starszych. Poszerzymy możliwości kształcenia zawodowego dla dorosłych. Rozwiniemy w Oświęcimiu ofertę przedszkoli i żłobków.

Główne tezy Porozumienia dla Oświęcimia poparli m.in.: Marcin Moskała, prezes Stowarzyszenia Samorządny Oświęcim, Grzegorz Gołdynia, prezes Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego, Jarosław Wilczak, prezes Stowarzyszenia Oświęcimianie – Oświęcimianom i redaktor naczelny portalu OświęcimOnline, Maciej Klima, społecznik, popularyzator historii miasta i radny os. Stare Stawy, Agata Rakoczy-Kot, wiceprezes Oświęcimianie-Oświęcimianom, Bożena Bryg, wiceprezes Oświęcimianie-Oświęcimianom, Jacek Leśniak, wiceprezes Samorządnego Oświęcimia, Jan Adamaszek (SO), Mirosław Krzemień (ChRS), Marcin Stanik oraz Paweł Plinta, dziennikarz lokalnych mediów.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
AA, 25.04.2018 17:52
Pan Paweł Plinta i Pan Jarosław Wilczak nie znają bolączek tego miasta.Za to mają parcie na władzę. Nie popieramy takich karierowiczów !!!
BB, 24.04.2018 17:03
Pan Paweł Plinta i Pan Jarosław Wilczak najlepiej znają bolączki tego miasta.Popieramy !!!
kier, 24.04.2018 10:00
Nie zadowoli w tym mieście nikogo chociaż to dziwne bo radosne disco polo płynie z każdego grilla i balkonu niemal, a ci od disco polo puszczają to oni przecież ze wszystkiego są zadowoleni.
do Oświecimianina, 23.04.2018 20:28
Oj konkrety panie, konkrety.
kkk, 23.04.2018 15:22
Podobno SLD ma kandydata na Prezydenta . Leszku szkoda ze z takiej opcji startujesz ! EHHH
, 23.04.2018 14:52
Podobno Janusz Chwierut chce wystartować jako niezależny kandydat ze swojego komitetu, który ma być ścisłe wspierany przez Platformę Obywatelska. To dopiero
bartek, 23.04.2018 14:49
SAMORZĄDNY OŚWIĘCIM !!! THE BEST!!!!
Oświęcimianin, 23.04.2018 12:46
Obietnice wyjęte z kapelusza. Część nie do zrealizowana, część w ogóle nieopłacalna i z czapy, część już Chwierut realizuje. Oj chcą się do koryta dostać to obiecają gruszki na wierzbie. Tylko Chwierut jest i będzie najlepszą opcją dla Oświęcimia. Starce i inne Gołdynie, jak i "rzetelni" dziennikarze z OświecimOnline won!
Gal, 23.04.2018 11:47
W miastach -powinni rządzić bezpartyjni !!
:), 23.04.2018 11:46
No wlasnie niech kazdy radny tej kadencji pochwali sie co zrobił bo w 4 lata mozna wiele zdziałać,a wydaje mi sie ze za wiele nie zdziałali.Druga sprawa czy radni ze swoich diet przeznaczyli jakies pieniążki na cele charytatywne ?? Czy scibiom na konta radny=dla dobra miasta !!
Mileas, 23.04.2018 11:36
NIE CHCEMY ŻADNEGO MOSTU DUCHÓW !!!rnrn- chcemy żebyście odkorkowali miasto i wywalili wszystkie ELki z ulic...
Żona , 23.04.2018 10:07
Może i pan Warchol jest międzynarodowej sławy artysta tego mu nikt nie zabierze ale skoro zdecydował się być radnym to powinien współpracować ze środowiskiem lokalnym a z tego co mi wiadomo to on nie był zbytnio aktywnym radnym tej kadencji która dobiega końca może by tak się pochwalił tym co zrobił przez te 4 lata dla okręgo z którego został wybrany
do OMG, 23.04.2018 09:57
Warchoł jest tak znany, że bidok musi(ał) brać stypendium od prezydenta, zabierając je być może komuś młodemu, na dorobku. Skończmy z tymi bredniami o znaczeniu Warchoła czy Agatowskiej.
OMG, 23.04.2018 08:51
Pan Warchoł jest międzynarodowej sławy artystą, zapewne jego dzielność dla zwykłych szarych obywateli jest nieczytelna. Co innego uważają elity z platformy obywatelskiej Janusza Chwieruta. Proszę o trochę obiektywizmu.
:) , 23.04.2018 08:27
To przeczytaj cv wielu tam siedzących osób i wtedy zabieraj głos.Rada miasta co robi do tej pory siedzi na krzesełkach podnosi bezwładnie raczki i jeszcze bierze za to pieniądze !!!!
żenada, 23.04.2018 06:14
Panie Plinta widzę pana na spacerach... i pan jest dziennikarzem? I pan jest bezstronny? Panie Gołdynia - pan już zgrany jest i chce wrócić na salony... śmieszne, ogólnie nigdy nie zagłosuję za nimi bo to byłaby farsa takich ludzi mieć w radzie miasta.
Faust, 22.04.2018 22:14
Brawo Panowie!
do Krzysztof, 22.04.2018 21:45
Przypominam ci, że rządzi nadal PO.
BOSS, 22.04.2018 20:55
Super - nareszcie jakieś ruchy na politycznej mapie Oświęcimia
Krzysztof, 22.04.2018 18:16
Żenada, wybory i budzą się demony. Gdzie byliście przez ostatnich kilka lat ? Co robiły i co ZROBIŁY te wszystkie hihihi organizacje? Co Was upoważnia do cenzurowania innych. Aby nas reprezentować to trzeba być KIMŚ a tu same ciepłe misie. Nowy most i plaża to Wasz pomysł na rozwój miasta.
Marcela, 22.04.2018 13:58
Panie Bryg i Kot- bardzo mądre życiowe kobiety - zaufam! Pan Plinta, Wilczak - młodzi obiektywni - zaufam!, Pan Moskała i Adamaszek - zaufam! Ale niestety nazwisko Pana Gołdyni zepsuło mi całą opinię na temat Państwa inicjatywy. Nie zaufam! Nie, nie, nie. W przeszłości ten polityk był już wszędzie i zawierał wszelkie możliwe koalicje- byle być przy żłobie!!! - to jest dewiza tego Pana. Żadnych zasad. Nigdzie go już nie chcą-to przykleił się teraz tutaj.
Ona , 22.04.2018 13:01
Słyszałem że Kasjan Wanat będzie startował z ich ilsty do. Rady Miasta proszę was mieszkańcy zasole. I osiedla pieleckiego o poparcie dla niego bo ten nasz pan Warchol nic nie zrobił przez 4 lata
ryzyk, 22.04.2018 12:23
Miasto tworzy wkłada pieniądze na miejskie obiekty ale dług jest coraz większy więc jak wydatki są większe od dochodów to robi się dziura. Ceny wody i wywóz śmieci i inne rzeczy są coraz droższe. Jak się nie powstrzyma tego wydawania pieniądzy na drogie inwestycje średnio potrzebne to będzie jeszcze drożej. Jak na razie prezydent Chwierut ciśnie i zwiększa dług. Idziemy chyba na czołówkę!
Jacek L , 22.04.2018 10:37
Pieniądze pozyskuje sie ze środków unijnych,projektów itd tylko trzeba miec odpowiednich ludzi i Oczywiscie chęci !! Aaa co najważniejsze zdawać sobie sprawę jak sie jest włodarzem miasta to nie furdac pieniędzmi na prawo i lewo a bo to nie moje i nie pdpowiadam za to ,to samowola.Miasto powinno sie traktować jak działalność gospodarcza.Ja prowadząc działalność na każdym kroku jestem kontrolowany i odpowiadam karnie za swoje błędy.Tak powinno byc z prezydentem i rada.Odpowiedzialnosc za swoje decyzje !!!!
Bzdura, 22.04.2018 10:36
Budowa trzeciego mostu na Sole w sytuacji gdy i tak ma on powstać za 3-4 lata w ramach S-1? Pogięło was?
GUGU, 22.04.2018 09:07
Nie dopuscic do wladzy do wladzy PiS-owcow!
Kazimierz, 21.04.2018 22:42
Co za ekipa, to taka bardzo zgrana talia kart. Większość to same Walety. Nie obraźcie się, lecz Wasze propozycje przypominają życzenia, w lato ma być ciepło i słonecznie a w zimę słonecznie lecz ze śniegiem. Tutaj nie ma żadnych konkretów dotyczących efektywnego rozwoju miasta. Kochani popatrzcie w kalendarz, to już jest XXI wiek.
Tak tylko pytam, 21.04.2018 21:53
Tylko skąd wezmą kasę na swoje pomysły?
Twój Podpis, 21.04.2018 20:07
Hahaha dziennikarze xD dzięki za ten żarcik. A tak na serio, to Panowie mają parcie na władzę, jak widać. Panom przydałaby się praca z prawdziwego zdarzenia, tak dla ogarnięcia. Na razie to mało wiedzą ale zdanie mają i krztynę pozorów profesjonalizmu - tacy trochę Woodward i Bernstein - tylko prowincjonalni xD Czekamy na ujawnienie jakiejś afery - wybory już niebawem.
jack, 21.04.2018 15:40
przeczytajcie. Paweł Plinta to Paweł Plinta, Janusz Marszałek- tutaj w roli prezydenta oświęcimia, jednocześnie twórca samorządnego Oświęcimia. Samorządny Oświęcim wszedł w sojusz z Plintą (gwoli wstępu). A teraz- tadaaaam http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/364763,prezydent-oswiecimia-trafi-za-kratki-na-dwa-lata,id,t.html
:), 21.04.2018 15:24
To zaproponuj cos jak jesteśmy debilami ,ty jak widać inteligent szpagatowy.
Ent, 21.04.2018 15:14
Stary kawaler Paweł i trochę młodszy będą żłobki tworzyć:). Ten komiter powinien się nazywać oświęcimski Monty Phyton
Mm, 21.04.2018 14:14
Co za debile
Roman, 21.04.2018 13:56
Niech Plinta z Wilczakiem nie udają ze są "dzienikarzami" a ich portal jest obiektywny. Nogami przebierają żeby rządzić! !!!
Andk6, 21.04.2018 12:43
Łacina, dziecina, popelina
jan, 21.04.2018 12:11
Racja! TBS-y są drogie, a jeszcze droższe w użytkowaniu, brak tanich mieszkań na wynajem.Jestem za
Mieszkanka, 21.04.2018 11:45
A co placami zabaw dla dzieci np.osiedle Pileckiego cofamy się do ery kamienia lopanego
skansen?, 21.04.2018 10:57
Dopóki dyrektorem zla będzie Pan W.to nieustająco będzie skansen i dziwne decyzje. Jak dyrektor może swoją żonę zrobić kierownikiem przychodni skoro nie ma ona uprawnien jako lekarz rodzinny. Jak osoba bez kwalifikacji może zarządzać osobami z kwalifikacjami????? Zmienić dyrektora i będzie XXI wiek
hotin, 21.04.2018 09:48
Brawo! Już macie mój głos,by tylko przerwać ten układ POwski w naszym mieście!
OBYWATEL MIASTA, 21.04.2018 08:54
dopisuję do Waszego programu pkt.16 o treści: Likwidacja formacji Straż Miejska w Oświęcimiu. Uzasadnienie: gigantyczne koszty funkcjonowania SM. Miasto niechronione pod względem przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym, Miasto okamerowane do granic przyzwoitości lecz technika nie jest wykorzystana adekwatnie do potencjału. Odmowa interwencji jest uzasadniana brakiem ludzi do pracy. Zwykle dyżurny SM kieruje petentów do Policji. Skoro tak jest należy zlikwidować SM a nakłady przeznaczyć dla Policji. Miasto jest zabrudzone odchodami psimi, pełno pijanych meneli, na placach zabaw dla dzieci- młodzież pije alkohol i „coś jeszcze”, pozostawiając puste puszki, butelki i zużyte „gumki”, ale na plac zabaw skierowane są 3 kamery !!! W Oświęcimiu można nie przestrzegać przepisów o parkowaniu, kierowcy łamią przepisy drogowe, a jedynym „tropicielem” jest portal Fakty Oświęcim, zakładka „KARNE ŁOSIE” we współpracy z „etatowymi aparatowymi”-brawo ! Fikcje należy eliminować z kalendarza wydatków, nikt nie toleruje w swoim otoczeniu nieuzasadnionych wydatków społecznych, dlatego wzywamy do likwidacji SM.
Int, 21.04.2018 08:52
Nie wyłonią. Dzięki presesowi tysiąclecia.i jego zmianom w ordynacji. W gminach do 20 tyś jest szansa.
:), 21.04.2018 08:34
Ugrupowania bezpartyjne powinne miec w koncu zdanie w radzie miasta,ze nadchodzące wybory wyłonią takze kilku radnych bezpartyjnych