OŚWIĘCIM. Zatruty teren pod planowaną zabudowę jednorodzinną

04 stycznia 2019 Autor: red
Teren przy ul. Wysokie Brzegi, skąd zdadano próbki gruntu

Teren przy ul. Wysokie Brzegi, skąd zdadano próbki gruntu

Miasto zleciło firmie SGS zbadanie gruntów pod planowaną zabudowę jednorodzinną przy ul. Wysokie Brzegi (za szpitalem, w pobliżu torów kolejowych). - Tereny wykazują ogromne przekroczenia norm ołowiu, cynku, arsenu czy kadmu - alarmuje po lekturze opracowania Bartłomiej Gieregowski, szef Stowarzyszenia Stop Fetorowi w Mieście i Gminie Oświęcim


Na wniosek stowarzyszenia o dostęp do informacji publicznej, magistrat przesłał opracowanie pn. „Ocena stanu środowiska gruntowego działki nr 1069/82 przy ul. Wysokie Brzegi” wraz z wynikami. Wyniki pobranych próbek mówiąc delikatnie nie dają powodów od optymizmu (PATRZ - GALERIA ZDJĘĆ).


„Próbki gruntów wykazują przekroczenia dopuszczalnych zawartości substancji powodujących ryzyko szczególnie istotne dla ochrony powierzchni ziemi” - czytamy w raporcie przygotowanym przez Instytut SGS.


Znany oświęcimskim aktywista, który wraz z innymi walczy o poprawę stanu środowiska w Oświęcimiu i okolicy pyta, czy miasto, śladem WIOŚ, będzie chciało zlecić kolejne badania i wydać kolejne publiczne pieniądze, by potwierdzić wyniki, którym zapewne nie dają wiary.

- Czy nadal będą wmawiać ludziom kłamstwa, że Oświęcim to idealne miasto do lokowania tu przyszłości? Czy zaczną robić to co do nich należy, określając tereny skażone w mieście i stosować się do rozporządzeń Ministra Środowiska w tym temacie?


Zdaniem Gieregowskiego, wyniki badań nie zostawiają złudzeń.


- Najdziwniejsze jest to, że miasto mając świadomość, iż okoliczne grunty maja największe w Polsce przekroczenia skażeń rakotwórczymi węglowodorami i nie zleciło takich badań na pobranych próbkach - dodaje.


Należy nadmienić, że na wspomnianym terenie przy ul. Wysokie Brzegi, gdzie miasto planuje zabudowę jednorodzinną, przed wojną funkcjonowała prywatna fabryka nawozów sztucznych i innych produktów chemicznych, a w okresie PRL-u uciążliwą dla środowiska działalność prowadził Bakutil.

.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Dziadzio, 06.01.2019 20:42
Jak pamiętam Bakutil miał tam fabryczkę przerobu odpadów i kości zwierzęcych na nawozy. Resztki spalano w piecu, a z komina śmierdziało na całą okolicę. Wątpię jednak, żeby były tam jakieś trujące substancje, bo i skąd?
mieszkaniec, 06.01.2019 15:58
Pan Prezydent to był miły przed wyborami, nawet starsze panie podwoził swoim samochodem żeby zyskać głosy, a teraz ma nas w du..e np. będzie likwidował szkołę podstawową nr 3 nawet z rodzicami nie bardzo chciał się spotkać.
obywatel 32600, 05.01.2019 13:07
Przecież obywatel Oświęcimia i Prezydent powinien wiedzieć co tam było?
Student, 05.01.2019 10:32
Przy tej działce jest przystanek MZK o nazwie BAKUTIL... dalej kogoś dziwi stan tych działek?
sasa, 04.01.2019 19:36
ciekawe co na to sąsiedzi....
Raf, 04.01.2019 19:25
A może tak do prezydenta Chwieruta a nie do władzy z Wiejskiej. A tak po za tym to jeśli od drugiej wojny lub przed to może pierwsze do Gomułki i całej reszty. Jest problem to niech pan Gieregowski czy jak mu tam da projekt jak to naprawić. Bo znaleźć problem i rozdmuchiwać to każdy potrafi ale znaleźć rozwiązanie to nie ma komu.
Egon, 04.01.2019 19:13
A ty napisz do posła Bogusia Pęka aby dał nam lekcje spania na wykładzinie matole jeden.
hotin do Egon, 04.01.2019 17:36
Egon co ty ćpasz? Napisz lepiej do posła Sowy i posłanki Niedzieli,by się tą sprawą zajęli.
Egon, 04.01.2019 16:59
Minister środowiska to jak były Szyszko tylko by lasy wycinał w pień, i polował na biedne zwierzęta. Może Antka Tupolewa powiadomić on wykryje wszystko. Becia Broszka niech się tym zainteresuje wreszcie będzie miała coś do roboty.