PIŁKA NOŻNA. Jubilatka na ostrym i niebezpiecznym zakręcie

12 lipca 2019 Autor: png

Seniorska drużyna Soły znalazła się na zakręcie i pod znakiem zapytania stoją występy jubilatki na trzecioligowych boiskach. Fot. (png)

Seniorska drużyna Soły znalazła się na zakręcie i pod znakiem zapytania stoją występy jubilatki na trzecioligowych boiskach. Fot. (png)

Od dobrych, kilku lat kibice solarzy z nieskrywaną dumą wypatrywali okrągłej rocznicy 100-lecia klubu. W tym właśnie roku Soła Oświęcim dobrnęła w do magicznej daty.

Z kolei seniorski zespół, czyli klubowa wizytówka zrobił jubilatce prezent w postaci dość nieoczekiwanego utrzymania w gronie trzecioligowców. Tymczasem z ulicy Przecznej napływają coraz bardziej niepokojące informacje.

Dostojna jubilatka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji i bez finansowego wsparcia obchody 100-lecia istnienia najstarszego oświęcimskiego klubu mogą być wyjątkowo gorzkie. Jak będą dalsze losy Soły?

Czy pierwszy zespół po raz kolejny zagra na boiskach trzeciej ligi? W tym momencie istnieje bowiem zupełnie realna groźba nawet wycofania drużyny. Solarze mają rozpocząć ligowy sezon od wyjazdowego spotkania z rezerwami Korony Kielce. To spotkanie zaplanowano na 10 sierpnia.

Bezpośrednim przetarciem przed trzecioligową inauguracją ma być mecz w ramach drugiej rundy Pucharu Polski z Górnikiem w Brzeszczach lub Strumieniem w Polance Wielkiej. Drugą rundę pucharowych zmagań zaplanowano na 7 sierpnia, a w pierwszej (3-4 sierpnia) solarze mają wolny los.

Czy jednak do tych meczy z udziałem solarzy dojdzie? Czy ziści się najczarniejszy ze scenariuszy? Wycofanie seniorskiej drużyny w roku obchodów 100-lecia klubu byłoby zaiste ponurym żartem.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Primo, 22.07.2019 07:13
Szanowny Panie Prezydencie - Pana poprzednik, Honorowy Obywatel Miasta, jeden ze współzałożycieli Towarzyetwa Sportowego „Soła” Oświęcim i jego pierwszy Prezes - mgr Roman Mayzel,, którego namalowana podobizna zapewne jest gdzieś w gabinetach Urzędu Miasta, przygląda się cytowanym w mediach wypowiedziom pracowników magistratu i w grobie się przewraca słysząc takie słowa w sytuacji gdy jego „dziecko” - stuletni klub, prekursor zorganizowanego sportu w grodzie nad Solą ma przejściowe trudności i potrzebuje podania pomocnej dłoni w celu przeprowadzenia go w drugi wiek istnienia i takiej odpowiedzi nie uzyskuje. Kilka lat temu pan Prezes Ryszard Skórka w obliczu podobnej sytuacji zwrócił się z prośba o pomoc i efekt Pańskiej decyzji możemy dzisiaj oglądać - hokeiści maja dzisiaj stabilnego sponsora wiec wydaje się naturalnym zapewnienia podobnego wsparcia dla Klubu - Jubilata choćby w celu takim aby miał czas i mógł na tym samym poziomie sportowym pozyskać również stabilnego pertnera. Nie trzeba nawet wymyślać modelu finansowania bo te instrumenty właśnie w przytoczonym przykładzie zostały zastosowane. Pozostaje tylko kwestia chęci bo dla miasta „wysiłek finansowy” jest na poziomie takim jak dla sredniozarabiajacego w 2019 roku Polaka wydatek 5 zł/m-c.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 17.07.2019 22:38
No to zapędziłem się z tym pro junior system. Soła w tym temacie jednak nie miała pola manewru.
Ze środowych sparingów:
LKS Rajsko - LKS Podhalanka Milówka 1:1
Gór/nik Brzeszcze - Piast Bieruń Nowy 3:0
Jutro:
Astra Spytkowice - Unia Oświęcim godz.18.30 /Spytkowice/
franek, 17.07.2019 17:45
To może przypomnę co poniektórym jak z hokeja odszedł główny sponsor paluszki, wtedy jakoś dało się zwołać Rade Miasta, która dała ogromne dofinansowanie do klubu. Hokeiści dostają co miesiąc najniższe możliwe wynagrodzenia z miasta, opłacane mają wyjazdy, sprzęt, lodowisko a dodatkowo mają wypłacane roczne dofinansowanie w kwocie ponad 1 milion zł.
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 16.07.2019 16:55
Gosc, Nie sprowadzajmy sytuacji do absurdu. Jeżeli miasto uzna, że Oświęcim ma być reprezentowany w trzeciej lidze przez Sołę to znajdzie sposób na udzielenie pomocy i tyle. Unia w tym temacie w ogóle nie powinna się znaleźć.
Można się oczywiście zastanawiać, czy Soła powinna do końca grać o utrzymanie kosztem utraty lokaty w pro junior system, czy zjechać bezpiecznie szczebel niżej, ale z kasą. Z drugiej strony grać się powinno zawsze o wyznaczony cel, bez kunktatorstwa.
Soła może i nie wystartuje w tych rozgrywkach, ale jestem jakoś spokojny, że klub z taką historią nie zniknie z panoramy Oświęcimia.
Gosc, 15.07.2019 22:34
Do niektórych przedmówców skoro miasto ma nie dawać na pomoc Sole to niech również zabierze wszystkie pieniądze które daje na Unie. I wynajem zarówno lodowiska jak i stadionu policzy po cenach rynkowych.
Rico, 13.07.2019 22:27
Gdybyś (fan) przeczytał mój wpis zgodnie z jego sensem to dostrzegłbyś fakt, że dotyczył on pomocy w trudnym momencie dla klubu, a nie rozwiązania na stałe bo rozumiem, że każdy może w tej kwestii mieć inne zdanie(jak np. Ty napisałeś choćby o lekarzach - choć mi wydaje się, że gdyby ktoś zaproponował lekarzom takie rozwiązanie to zostałby wyśmiany ze względu na wielkość tej pomocy ale to zupełnie inna sprawa). Zgadzam się z Tobą, że to klub powinien poszukać sponsorów (nawet może ja powinienem się postarać - tak sugerowałeś) tylko właśnie o to chodzi aby miał na to czas. Stąd wydaje mi się, że jakby Prezydent z Radą pochylili się nad tym kłopotem teraz kiedy potrzeba ( jak napisałem np. roczna nagroda na 100 lecie klubu w takiej formie stypendiów) to Soła miałaby szansę i czas na to aby zrealizować Twoje sugestie odnośnie sponsorów.
A co do (głosu rozsądku) to właśnie gra w trzeciej lidze to całkiem dobry wzór dla młodych bo w takiej sytuacji klubu wystarczy aby mieli umiejętności, chęci i ambicję i wtedy mają trzecią ligę na wyciągnięcie ręki bo na miejscu. To pokazali w ubiegłej rundzie właśnie tacy 19-23 latkowie grając dobrze i walcząc bez kompromisu z najlepszymi drużynami w tej lidze. Szkoda, że tak niewielu było ich z Oświęcimia i okolic ale na pewno mogą spróbować swoich sił i jeżeli tylko będą prezentować odpowiednio do tej ligi poziom to pewnie będą mogli grać.
Głos rozsądku, 13.07.2019 10:58
Kibicowałem Sole ale bądźmy poważni. 3 liga dla Soły była możliwa tylko dzięki Chwilówkom. W tej chwili 3 liga to do klubu ciężar nie do uniesienia. Nie ma pieniędzy, nie ma piłkarzy. Po co robić drużynę z zawodników ze Śląska i Krakowa którzy tylko przyszli wpisać co CV grę w wyższej lidze ? A gdzie zawodnicy miejscowi ? Po co taki wzór dla młodych ? Niech Soła gra w okręgówce. Ma fajny stadion i zaplecze treningowe. Nic ponad siły. Granie w wysokich ligach zostawmy dla bogatych. Ratowanie 3 ligi to głupota. Wyrzucenie znacznej kwoty w nie wiadomo jakim celu. Niech Soła stanie się klubem lokalnym
Oświęcimianin, 13.07.2019 07:41
Przed Panem Prezydentem i Radą Miasta sprawdzian dojrzałości ....
aaaa, 13.07.2019 01:20
średnio na mecz Soły przychodzi 100-150 osób. Największa frekwencja z Motorem i Hutnkkiem przy czym przyjezdnych trochę było. Jaki jest sens grania klubu dla 100 czy 150 kibiców?? Niech sobie klub gra juniorami w niźszych ligach bo w Oświęcimiu liczy się hokej a nie kopanina na poziomie 3 ligi
fan, 12.07.2019 22:00
Rico może zamiast wyciągać łapę po nie swoje pieniądze czytaj moje z podatków zainwestujesz swoje pobory i poszukasz sponsorów?? Dlaczego zawsze jedynym rozwiązaniem dla takich ludzi jak Ty jest wyciąganie kasy z budżetu miasta?? Co powiesz nauczycielom czy lekaorzom?? Sorry ja Rico chcę kasy na Sołę bo mi się tak podoba??
kibic, 12.07.2019 19:57
Po pierwsze: w Oświęcimiu są dwa kluby piłkarskie. Po drugie: od kilku lat w Unii widać przemyślaną politykę kadrową, własnych wychowanków wprowadzanych do gry w IV lidze, czego zabrakło w Sole, w której działano na krótką metę i nastąpiła likwidacja rezerw, likwidacja juniorów, nie było własnych zawodników w pierwszym składzie. Niestety smutne to, ale na dziś nie ma co ratować klubu, w którym nie ma nic do uratowania. Szkoda tylko 3 ligi dla Oświęcimia, ale może 4-ligowa Unia awansuje na ten szczebel.
edi , 12.07.2019 18:09
Zgadzam się z Rico w 100 %. Pomoc powinna nadejść z Urzędu Miasta i szanownej Rady Miasta. Czekamy na odzew, pozdrawiam kibic piłki nożnej i Soły :)
Rico, 12.07.2019 10:00
Zatem czekamy na ruch Prezydenta. Jak dobrze pamiętam to jakiś czas temu gdy takie sygnały dochodziły z oświęcimskiego hokeja to urząd miasta ufundował dla hokeistów stypendia i klub przetrwał ten trudniejszy okres. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie by podobnie zachować się w stosunku do Soły. W końcu nawet "raz na sto lat" można w taki sposób pomóc a klub będzie miał czas na znalezienie sposobu na inne wsparcie. Zatem radni miejscy i Panie Prezydencie (mimo, że to nie jest rok wyborczy) pochylcie się nad problemem tego jak by nie było zasłużonego Klubu choćby w tym roku jubileuszowym.