PIŁKA NOŻNA. Klepsydra przy ulicy Przecznej

07 sierpnia 2019 Autor: png
Soła Oświęcim została oficjalnie wycofana z rozgrywek trzeciej ligi sezonu 2019/20. Fot. (png)

Soła Oświęcim została oficjalnie wycofana z rozgrywek trzeciej ligi sezonu 2019/20. Fot. (png)

To wszystko, co w tym roku wydarzyło w najstarszym oświęcimskim klubie brzmi jak wyjątkowo ponury żart. Soła pozostawiona samej sobie umarła w okrągłą rocznicę setnych urodzin.


Najczarniejszy ze scenariuszy napisało życie. Czy ktoś zapłacze na pogrzebie stulatki? Może tylko garstka prawdziwych sympatyków dla których biało-czerwoni nie byli obojętni. Z naciskiem na słowo „prawdziwych”.


Klubowy zarząd podjął ostateczną decyzję o wycofaniu seniorskiej drużyny z trzecioligowych rozgrywek. Wszystko oczywiście ze względu na kłopoty, a właściwie finansowe tarapaty.


Na nic zdały się prośby o dofinansowanie seniorskiej drużyny skierowane w kierunku oświęcimskiego ratusza. Misja ostatniej szansy zakończyła się fiaskiem. Stanowisko prezydenta Chwieruta pozostało nieugięte.

Jeszcze w tym roku solarze świętowali pozostanie w gronie trzecioligowców. To był prawdziwy cud, bo przed rundą rewanżową byli skazywani na degradację. Tymczasem trener Łukasz Surma (obecnia Garbarnia Kraków) i młody, charakterny zespół zakończył sezon nad strefą spadkową! Udało się to, co wydawało się nierealne. A teraz (kilkanaście tygodni później) ma miejsce równie zaskakujący obrót sprawy.


Sołę próbowano także zdegradować przy „zielonym stoliku”. Walkowera domagało się Podlasie Biała Podlaska, ale ich wniosek został oddalony. Drużyna z Plant miała więc pełne prawo do przystąpienia do rozgrywek trzeciej ligi w sezonie 2019/20. Na przeszkodzie stanęły jednak finanse, a w zasadzie ich brak.

Miejsce Soły w trzeciej lidze zajmie zatem prawdopodobnie Podlasie, które miało rozpocząć nowy sezon w czwartej lidze. W klubie z Oświęcimia dalej będą oczywiście funkcjonowały drużyny młodzieżowe, ale już bez swojej prawdziwej wizytówki. Brak seniorskiej ekipy to już zupełnie coś innego.


Paradoksalnie Soła upadła w roku w którym powinna hucznie świętować 100-letnie urodziny. Jubileusz ma się jednak odbyć początkiem września, co w tej sytuacji brzmi jak kolejny ponury żart. Ktoś tutaj chyba ma wyjątkowe czarne poczucie humoru.


Może jeszcze na jubileuszu 100-lecia pojawią się fajerwerki? Gratulacje? To jakby ktoś zakpił sobie z pogrzebu. Pacjent nie żyje, ale operacja się udała.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Markopolo, 17.08.2019 18:01
Szkoda przynajmniej coś walczyli a nie bezbarwna i bez ambicji unia....
Primo, 12.08.2019 10:54
„Sołe można zniszczyć ale nie można pokonać”. Ten 100 letni klub przetrwał endecję, esbecje, komunę, PRL z Bierutem,Gomułką, Gierkiem i Jaruzelskim wiec pewnie powstanie ze zgliszczy . Dwa razy tylko seniorzy w całej historii tego klubu nie występowali jak w Europie panoszył się Pan Adolf i teraz jak w mieście „podaje pomocną dłoń” Pan Janusz, taki biblijny pocałunek J. ( Pana J.)
unia, 12.08.2019 10:45
Unia Oświęcim też miała swoje kłopoty początkiem lat 2000-ych. Zdegradowana , po rożnych aliansach i połączeniach z Iskrą Brzezinka, wystartowała samodzielnie reaktywując się od początkowej C klasy i mozolnie się pięła do IV ligi. Potrzeba jedna miary siły na zamiary, i potrzeba trochę szczęścia do ludzi , którym się chce zajmować klubem .
kibic, 10.08.2019 11:16
Wcale mi nie żal Soły, bo tam nie grali chłopcy z Oświęcimia. Rozumiem jakieś wsparcie rutyniarzami z Krakowa czy ze Śląska, ale z oświęcimską młodzieżą w składzie, a tu zniszczono szkolenie, nie ma juniorów, młodsze roczniki powierza się prywatnej firmie (pewnie za pieniądze rodziców). Tak prowadzony klub nie ma racji bytu i na pewno nie powinien być finansowany z publicznych pieniędzy mieszkańców. To żadna promocja dla miasta, co najwyżej autopromocja za pieniądze oświęcimian dla paru chłopców z Krakowa i Śląska, którzy nie mieścili się w renomowanych drużynach. Czy o to miało chodzić? Na taki model miasto miało dać dodatkowe środki? Reaktywacji seniorów nie będzie, bo nie ma juniorów. Któż niby miałby tam w przyszłości grać?
Miastowy, 09.08.2019 16:09
Niech pomoże Starzec, szydło, i inni z dobrej zmiany. Jak klub ma kłopot to nikogo z pisiorów Nima. Wybory tuż tuż i będziemy pamiętać.
fan, 09.08.2019 13:07
Oczywiście że prezesa, miał pół roku na znalezienie sponsora lub kilku mniejszych (ale małe kwoty tego pana nie interesowały bo nie będzie się on zajmował błahostkami). Siedząc na stołku na co liczył na Pro Junior który nie wyszedł a później jego deską ratunku stał się Chwierut. Ten człowiek nigdy nie dał i nie da nic Sole. Panie prezesie Soły jeżeli nie umiesz i nie dajesz sobie rady w prowadzeniu klubu to najwyższy czas podać się do dymisji. Jak sobie ten pan wyobraża reaktywacje seniorów, znowu będzie liczył na duże dotacje z miasta to już teraz może o tym zapomnieć a znalezienie sponsora gdy zespołu nie ma to będzie nie lada wyczyn.
ernest, 08.08.2019 20:25
jestem ciekaw czy w tym przypadku zawinił prezes czy taki obrót spraw był od niego całkowicie niezależny.. ?
Rycerstwo Wiecznej A-Klasy, 08.08.2019 13:29
Podlasie oficjalnie wraca do 3 ligi. Nawiązując do tematu forsowania idei budowania drużyny w oparciu o wychowanków, to trzeba podejść do zagadnienia z zachowaniem zdrowego rozsądku. Hasło bardzo modne w latach 90. i 2000. służące maskowaniu problemów typu: nie ma kasy na prąd i wodę, ale mamy piłkarzy co walczą za klub. Dzisiaj wyniku sportowego tak się już nie zbuduje a i wtedy ta walka za klub wyglądała różnie. Tutaj również obowiązuje ta prosta zasada sformułowana przez Kibica sportu.
Na stronie MZPN jest decyzja dotycząca udziału w meczu więcej niż jednego zawodnika spoza UE (od A-klasy do 4 ligi). Mamy tam zawodników z Brazylii, Kolumbii, Ukrainy, Nigerii, Zimbabwe. Cracovia II może jednocześnie mieć na boisku trzech takich piłkarzy, tymczasem my się kłócimy czy w klubie powinien grać gość z innego województwa czy tylko z naszego miasta.
kicxboxer, 07.08.2019 23:33
Chyba życia nie znacie. W Unii nie chcą żadnego awansu. Klub ma potwo
e długi finansowe, a najlepszych pozbyto się dlatego, że zbyt wysokie mieli pobory (Praciak, Pluta). Na Legionów boją się wszystkiego. Niby mają sponsora tytula
ego, a długów jak wszy. Trzeba było ratować Sołę, bo tam chcieli III ligi, w Unii nie mają pomysłu na zespół i będą się bronić przed spadkiem w 4 ligi!!!!
Kibic sportu, 07.08.2019 22:53
Sprawa jest prosta - Miasta nie stać na finansowanie dwóch profesjonalnych dyscyplin hokej i piłki - bo jest za małe i zbyt mało zasobne. Gdyby piłkarska Unia nie miała prywatnego sponsora głównego to dalej grałaby w okręgówce. Zasada jest prosta: "nie ma sianka - nie ma granka". I jeszcze jedno, ilu wychowanków grało w Sole ostatnio w III lidze - odpowiedź brzmi ZERO. Unia stworzona jest w oparciu o wychowanków i ten kierunek musi być kontynuowany.
burak, 07.08.2019 22:37
tak sie koncza bunczuczne zapowiedzi prezesow , a mogla sobie sola klepac dalej w A klasie no ale chwilowki trzeba bylo reklamowac
kibic, 07.08.2019 19:43
do Arkadiusza; Stadion Unii wcale nie jest zły na 3 ligę - 800 miejsc siedzących przy 250 siedzących na Sole. Wystarczy zrobić "klatkę" dla przyjezdnych z osobnym wejściem np. od strony działek i sprawa załatwiana. Dojazd dla służb też jest. Kwestia tylko poziomu sportowego... zobaczymy. Poza tym starsi kibice już nieraz oglądali prawdziwą 3 ligę przy Legionów, choćby w latach 90-tych.
Primo, 07.08.2019 17:48
Arkadiuszu to niestety koniec Soly także przy udziale Pana prezydenta. Opowieść Pana Prezesa ze za rok zgłoszą zespół mija się z prawda. Nie będzie już drużyny seniorskiej Soly. Osoba Pana Prezesa osobiście uczestniczyła już przy trzech „rozbiorach” najpierw rezerw - które tez miały być reaktywowane po roku, później juniorów starszych i wreszcie teraz seniorów. To oficjalny koniec i pierwszy Prezes w Polsce który zamknął klub na 100 - lecie istnienia. A ze to wpisuje się w politykę Pana Prezydenta to już całkiem inna sprawa.
Arkadiusz, 07.08.2019 16:39
Szkoda . Unia Oświęcim chce awansu do 3 ligi , ale z taki stadionem nie wydaje mi się ? Sola jeszcze wróci na szczyt