POWIAT. Plaga pożarów sadzy w kominach

12 stycznia 2019 Autor: red
Fot. osp.pl

Fot. osp.pl

Od rozpoczęcia tegorocznego sezonu grzewczego strażacy wyjeżdżali już do ponad 30 pożarów sadzy w kominach. Do ostatniego takiego zdarzenia doszło w nocy, z 9/10 stycznia.

Około godz. 2 strażacy z Malca i Bielan oraz z JRG Oświęcim gasili pożar sadzy w kominie na ul. Widokowej w Malcu.

Jak poinformował wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Oświęcimiu i komendant Gminny ZOSP RP w Kętach Józef Szafran, była to już 33. interwencja w powiecie oświęcimskim od początku trwającego sezonu grzewczego.

- To bardzo ważne, aby systematycznie sprawdzać i czyścić przewody kominowe - apeluje komendant.

- Pożar sadzy niejednokrotnie zagraża zdrowiu i życiu nie tylko domowników, ale i mieszkańców okolicznych posesji. Przy bardzo wysokiej temperaturze, która wytwarza się podczas palenia się sadzy w kominie, zawsze może dojść do rozszczelnienia komina i pożaru budynku - tłumaczy komendant, podkreślając że może nastąpić uszkodzenie nawet nowego solidnego komina, gdyż pożar sadzy tworzy olbrzymi ciąg kominowy, który wykorzysta każde osłabienie muru, może też powiększyć istniejące nieszczelności.

Kominy pieców opalanych paliwem stałym powinny być czyszczone przez kominiarza przynajmniej raz na trzy miesiące. Domownicy, którzy ogrzewają swoje cztery ściany paliwem płynnym lub gazowym, powinni wzywać kominiarzy raz na pół roku.

Gdy jednak już dojdzie do zapalenia się sadzy w kominie, należy jak najszybciej wezwać strażaków, dzwoniąc pod numer 998 lub 112. Należy też zagasić ogień w piecu lub kominku i zamknąć dopływ powietrza do komina.

Nie można wlewać do komina wody, gdyż grozi to jego rozerwaniem. Pożar w kominie można rozpoznać po dźwięku, który się z niego wydobywa. Płonącemu przewodowi kominowemu towarzyszy głośny szum. Często też z komina wydostają się płonące iskry lub nawet płomienie ognia.

Pożary sadzy są częstym powodem interwencji strażaków w sezonie grzewczym. Poniżej kolejny raz zamieszczamy porady, które mogą pomóc w zapobieganiu tego typu zdarzeniom.

Uwaga na pożary sadzy!

W związku z trwającym sezonem grzewczym strażacy przypominają o właściwym korzystaniu z urządzeń grzewczych, w tym przewodów spalinowych. Dodatkowym zagrożeniem, na który trzeba zwrócić uwagę, to składowanie materiałów palnych (drewno, papier, węgiel, itp.) bezpośrednio w pobliżu pieca. Awaria pieca lub jego niewłaściwa eksploatacja może być przyczyną pożaru, który spowoduje znaczne straty materialne.

Paląca się sadza, może być przyczyną:
• uszkodzenia komina, którego naprawa niejednokrotnie jest bardzo kosztowna,
• ulatniania się do pomieszczeń mieszkalnych tlenku węgla lub innych niebezpiecznych produktów spalania.

Jak postępować w przypadku zapalenia się sadzy w kominie:

  1. Nigdy do gaszenia nie należy używać wody. Z jednego litra tej cieczy powstaje około 1720 litrów pary. Może to spowodować gwałtowne rozerwanie komina.
  2. Zamknąć dopływ powietrza do pieca (komina), wygasić piec.
  3. Do gaszenia można użyć soli kamiennej lub piasku, które należy wsypać do przewodu spalinowego od góry. Skuteczne jest również użycie gaśnicy proszkowej, w tym przypadku środek gaśniczy „wtłaczamy do wyczystki w dole komina”.
  4. Nie należy oczekiwać na wypalenie sadzy, pożary mogą trwać kilka godzin. Niebezpieczeństwo uszkodzenia komina występuje zwłaszcza w okolicach poddasza. To tutaj przewody przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia i są bardziej podatne na pęknięcia z powodu gwałtownej różnicy temperatur.
  5. Wezwać służby ratownicze.
(Źródło: UG Kęty)Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
zenek z biedronki, 13.01.2019 11:02
Nie ma i nie będzie , bo kto by brał kredyt w BOŚ
hotin, 12.01.2019 23:16
I to jest ewidentna wina PiS-u,bo przecież nie koalicji POKO. PS.Gdzie te dotacje do wymiany pieców-prawda,że ich nie ma i nie będzie?