-Spotkanie z mieszkańcami to pierwsza część rozpoczynających się właśnie badań. Każdy będzie mógł pobrać dzienniczek obserwacji zapachowych, który później posłuży jako materiał badawczy – zachęcają organizatorzy.
Starosta Oświęcimski Jarosławk Jurzak, Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut oraz Albert Bartosz zlecili Politechnice zapoznanie się z aktualną sytuacją w Gminie Oświęcim i przeprowadzenie badań uciążliwych zapachów .
-Prof. Izabela Sówka z Politechniki Wrocławskiej, z Zakładu Ekologistki i Zarządzania Ryzykiem Środowiskowym Wydziału Inżynierii Środowiska, która wraz z grupą specjalistów wykonywać będzie niezbędne pomiary i analizy, omówi metodologię oraz przedstawi możliwość udziału mieszkańców w pracach badawczych dzięki dzienniczkom obserwacji uciążliwości zapachowych – opowiadają organizatorzy.
Podczas spotkania mieszkańcy będą mieli możliwość odebrania dzienniczków. Zostaną również poinformowani jak prowadzić dzienniczki oraz gdzie następnie je oddać. Swój głos będą mieli także członkowie Zespołu Roboczego ds. likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie obszaru, gdzie smród wyczuwalny jest najbardziej. Przestawią również podjęte przez nich działania prowadzące do rozwiązania problemu.
Przypomnijmy, iż Zespół Roboczy powstał w końcem 2016 roku., a w jego skład wchodzą Dorota Niedziela, Poseł na Sejm RP obecnej kadencji i b. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków w Oświęcimiu, Stowarzyszenie STOP Fetorowi w mieście i Gminie Oświęcim, Starostwo Powiatowe Oświęcim, Synthos S.A., Urząd Miasta Oświęcim, Radni Rady Miasta Oświęcim, Rady Osiedli: Dwory-Kruki i Monowice, WIOŚ Kraków, Sołtys Włosienicy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu.