POWIAT. Policyjne statystyki za 2018 rok: mniej wypadków, coraz więcej alimenciarzy

12 lutego 2019 Autor: af
fot. archiwum / sz

fot. archiwum / sz

W powiecie oświęcimskim w szybkim tempie przybywa dłużników alimentacyjnych. Jak podaje policja, w minionym roku nastąpił znaczny wzrost postępowań wobec alimenciarzy. Było ich aż 290. Dla porównania – rok wcześniej policja wszczęła 103 takie postępowania. Spokojniej było za to na drogach powiatu – odnotowano mniej wypadków, rannych i zabitych.

Na rocznej naradzie z udziałem komendantów policji w powiecie oświęcimskim, naczelników wydziałów oraz kierowników zespołów komendy policji podsumowano stan bezpieczeństwa w powiecie w 2018 roku. Co może niepokoić? Na pewno wzrost liczby przestępstw przeciwko rodzinie i opiece tj. znęcanie oraz niealimentacja, czyli innymi słowy – niewywiązywanie się z obowiązku łożenia na własne dzieci. Policja zaznacza jednak, że wzrost postępowań wobec dłużników alimentacyjnych może wynikać z wprowadzenia zmian w Kodeksie Karnym. Obecnie już trzymiesięczna zaległość w płaceniu alimentów podlega ściganiu.

Wzrost przestępczości zanotowano także w innych kategoriach. Więcej niż w 2017 roku było rozbojów (wzrost z 10 do 16) i uszczerbków na zdrowiu (z 37 na 53). Pocieszający jedynie jest fakt, że wykrywalność sprawców tego rodzaju przestępstw była wysoka, bo sięgnęła 89% i 96 %.

W 2018 roku spadła natomiast liczba kradzieży oraz uszkodzeń mienia. Ale i tu istnieje druga strona medalu – w tych kategoriach przestępstw najniższa jest jednak wykrywalność. Zwykle udaje się ustalić nie więcej niż połowę sprawców takich czynów.

W zeszłym roku policjanci powiatu oświęcimskiego mogą za to pochwalić się większą skutecznością w zwalczaniu przestępstw narkotykowych. Rozpracowali w sumie 65 spraw w tej kategorii, w których postawili 623 zarzuty o przestępstwo z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zarekwirowali w sumie ponad 7 kg narkotyków, głównie marihuanę i amfetaminę. Zlikwidowali też sześć plantacji konopi indyjskich.

Ponadto policja oświęcimska ma dobre wyniki w rozpracowywaniu przestępstw gospodarczych. W zeszłym roku ustalono ich 348. Najwięcej odnotowano oszustw internetowych, akcyzowych oraz hazardowych. Wykrywalność w tej kategorii wyniosła 87%.

Z policyjnych statystyk wynika, że 2018 rok było nieco spokojniejszy na drogach powiatu oświęcimskiego niż rok wcześniejszy. Liczba kolizja spadła z 1523 do 1426, wypadków – ze 103 do 78, rannych – ze 111 do 86. Śmierć na drogach poniosły cztery osoby, gdy w 2017 roku – aż 11. To uśrednione dane dotyczące całego powiatu. W niektórych miejscach powiatu było jednak mniej bezpiecznie na drogach niż w latach poprzednich. Chodzi o miasto Oświęcim, Zator i Przeciszów, gdzie policja odnotowała więcej zdarzeń drogowych.

Okazuje się, że w 2018 roku mieszkańcy powiatu oświęcimskiego chętnie korzystali z internetowego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Za jego pośrednictwem mieszkańcy dokonali 1543 zgłoszeń, z których 811 zostało potwierdzonych i wyeliminowanych. Najczęściej zgłaszano problemy dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości (510 przypadków), nieprawidłowego parkowania (304 przypadki), spożywania alkoholu w miejscach zakazanych (284 przypadki) oraz niewłaściwą infrastrukturę drogową (118 przypadków).

Podczas rocznej narady policjanci podkreślili znaczenie współpracy z lokalnymi samorządami. Dzięki wsparciu finansowemu samorządów, sięgającemu w 2018 roku kwoty 290 tysięcy złotych, jednostki policji zakupiły nowe radiowozy i wzbogaciły swe wyposażenie.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy