POWIAT. Starostwo Powiatowe włącza się w walkę ze smogiem

11 lutego 2019 Autor: sz
fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

W piątek w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu doszło do spotkania antysmogowego. Z przedstawicielami organizacji „Oświęcimski Alarm Smogowy” spotkał się wicestarosta Paweł Kobielusz wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska oraz Zarządzania Kryzysowego. To pierwsze tego typu spotkanie, podczas którego dyskutowano na tematy związane z coraz bardziej obecnym w świadomości Polaków problemem występowania smogu oraz jego negatywnym wpływem na zdrowie i życie mieszkańców.

Oświęcim oraz sąsiadujące z nim miejscowości położone są w urokliwej Kotlinie Oświęcimskiej. Przy bezwietrznej pogodzie położenie to staje się jednak przekleństwem dla wszystkich mieszkańców, a okolica jest już teraz jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Polsce i Europie – powiedział jeden z działaczy Oświęcimskiego Alarmu Smogowego.

Przedstawiciele OAS podkreślili iż, największym problemem są domowe piece grzewcze oraz lokalne kotłownie węglowe, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób.

Powiat chętnie włącza się w działania mające na celu przeciwdziałanie problemowi smogu. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje sytuację we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Warto rozważyć też możliwości wsparcia gmin w działaniach kontrolnych palenisk niskiej emisji. Odrębną kwestią jest prewencja, którą powiat realizuje poprzez edukację i informację – mówi wicestarosta.

W najbliższym czasie zaplanowano spotkanie z włodarzami wszystkich gmin powiatu oświęcimskiego właśnie w temacie zanieczyszczenia powietrza. Temat zostanie poruszony również podczas marcowej sesji Rady Powiatu.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
, 14.02.2019 15:59
To nie piece zatruwaja nas tylko samochody w korkach na mieście a drzewa wycięte do kominków suk handlowal po 200 za Kubik
Ewo , 12.02.2019 16:03
A co z paleniem w kominkach
Fil, 12.02.2019 15:43
To się włączajcie .a ja dalej będę palił śmieciami. Co mi z jednorazowej dopłaty za piec!!!!! Dopłacajcie mi za nowy rodzaj tony opału celebry ci!!!
Bika, 12.02.2019 07:56
Proponuje wprowadzić podatek od komina. Każdy kto ma piec na węgiel i ogrzewa nim dom/wodę płaci podatek. Zaraz będzie czyściej..........Wielu ludzi na ościennych wioskach Oświęcimia stać na wymianę pieca na gazowy tyko my Polacy nie lubimy zmian, a poza tym wielu dostaje węgiel za darmo. Niektórzy nawet mają sieć ciepłowniczą pod domem ale wolą kopcić niż się podłączyć a nawet są tacy którzy się odłączają świadomie!!!! Mam już dość tego wiecznego smrodu, braku możliwości wywietrzenia domu i braku możliwości wyjścia na zewnątrz z dziećmi. Apeluję do włodarzy Miasta i Gminy Oświęcim: Czas na zmiany i to konkretne!
Kris, 11.02.2019 15:30
Pozwalają Synthosowi na wszystkie inwestycje i każda z nich jest nieszkodliwa dla zdrowia mieszkańców.No coż Synthos ma ogromne możliwości finansowe i przekupić oświęcimskich urzędników to naprawdę żaden problem bo to co dla nich jest ochłapem dla urzędników jest kwotą niezmie
ie zadowalająco ale tak było jest i będzie