POWIAT. Strażacy apelują o rozsądek. A trawy jak płonęły, tak płoną na wiosnę

20 marca 2018 Autor: red
fot. nadesłane

fot. nadesłane

Dla strażaków wiosna nie rozpoczyna jak w kalendarzu, lecz znacznie wcześniej, w momencie pierwszych pożarów trawy. W tym roku ten dzień przypadł już 11 marca. Do 15 marca takich pożarów odnotowano sześć, w tym dwukrotnie na ul. Kasztanowej w Grojcu. - To sześć niepotrzebnych interwencji straży pożarnej - podkreśla st. kpt. Zbigniew Jekiełek, oficer prasowy Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.

Nagłaśniania rokrocznie akcja „STOP WYPALANIU TRAW” przynosi pierwsze pozytywne efekty. Od dwóch lat widać pewien spadek interwencji związanych z wiosennym wypalaniem.

W zeszły roku odnotowano 467 pożarów, w tym 186 pożarów traw, upraw rolnych lub leśnych – to 39 % wszystkich pożarów.

Tak ogromna ilość zdarzeń jest związana nie tylko z niefrasobliwością ludzi. Wiele pożarów to niestety celowe działanie człowieka.

St. kpt. Zbigniew Jekiełek z KP PSP w Oświęcimiu przypomina, że wypalanie traw może się wiązać z sankcjami karnymi. Także w ustawie o ochronie przyrody (art. 124) zabroniono wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie trzcinowisk i szuwarów.

Niezwykle ważny jest również aspekt przyrodniczy i zagrożenia dla fauny i flory w trakcie pożaru. Wypalanie traw zabija zwierzęta. Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Zgodnie z zasadami wiedzy agrotechnicznej wysoka temperatura nie użyźnia gleby, a jedynie ją wyjaławia, zatem nie jest to skuteczny sposób eliminacji niepożądanych roślin i odnawiania łąk. Tereny, na których prowadzone jest wypalanie traw, stają się na wiele lat pozbawionymi życia pustyniami, a wszelkie występujące na nich formy życia ulegają zniszczeniu.

- Walka z wypalaniem nie uda się bez zdecydowanej reakcji otoczenia. Konieczne jest napiętnowanie palenia nieużytków jako czynu bardzo szkodliwego dla całego społeczeństwa - podkreśla oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy