POWIAT. Szansa na remont drogi powiatowej w Graboszycach. Także dwóch innych odcinków

12 kwietnia 2018 Autor: red
Jest szansa na remont drogi powiatowej w Graboszycach. fot. nadesłane

Jest szansa na remont drogi powiatowej w Graboszycach. fot. nadesłane

Kilka dni temu pisaliśmy o liście mieszkańców Graboszyc, którzy proszą starostę o remont drogi powiatowej biegnącej przez to sołectwo. Powiało optymizmem. Starostwo przekazało drogę w zarząd Gminy Zator. Wspólnie z gminnym samorządem zabezpieczy środki, które pozwolą myśleć o długo oczekiwanej przez mieszkańców przebudowie traktu.

Fundusze zarezerwowane przez oba samorządy są podstawą, by ubiegać się o jeszcze większe środki na modernizację drogi z "Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej".

- Planowane jest pozyskanie dofinansowania w ramach nowego programu w wysokości 60-80 proc. Pozostała część kosztów stanowi wkład własny zabezpieczony przez Gminę i Powiat w proporcji 50 na 50 procent - powiedziała nam Nikolina Magiera, rzeczniczka oświęcimskiego starostwa.

Jest szansa na dofinansowanie remontu jeszcze dwóch innych dróg powiatowych. 11 kwietnia radni spotkali się na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, podczas której Zarząd przedstawił zadania planowane do złożenia wniosku.

Szansę na rządowe wsparcie mają dwie drogi powiatowe – wiadukt w ciągu drogi powiatowej nr 1878K w Oświęcimiu i Brzezince (wiadukt na ulicy Męczeństwa Narodów) oraz droga powiatowa nr 1817K ul. Stara Droga w Bulowicach wraz z odwodnieniem.

Koszt pierwszego zadania to blisko 1,4 mln zł, w tym dofinansowanie sięga ponad 670 tys. zł.

- Wystosowaliśmy pismo do Prezydenta Miasta Oświęcimia czy zechciałby partycypować w kosztach inwestycji w kwocie 361 708,37 zł, czyli w 20 proc. inwestycji - mówił podczas sesji
starosta Zbigniew Starzec.

Druga inwestycja opiewa na ponad 1,6 mln zł. Dofinansowanie wyniesie nieco ponad 900 tys. zł. Powiat i Gmina Kęty zabezpieczą w budżecie po 363 tys. zł.

- Od kilkunastu lat, szczególnie podczas zimy, mamy ogromny problem z odwodnieniem pewnego odcinka Starej Drogi w Bulowicach. Do złożenia wniosku determinuje nas to, że Gmina Kęty robi w tym miejscu kanalizację, dlatego idealnie byłoby wykonać zadanie kompleksowo - podkreślał starosta.

Rządowy program zakłada, że powiaty i gminy mogą zawierać ze sobą porozumienia. Dlatego wniosek na remont drogi powiatowej wraz z budową chodnika zamierza złożyć również Gmina Zator.

- Długość odcinka przeznaczonego do remontu wynosi około 450 metrów. Koszt zadania to blisko 3,5 mln zł, w tym dofinansowanie sięga kwoty ponad 1,9 mln zł. Powiat i Gmina dołożą ze swojego budżetu po 740 tys. zł - powiedziała Nikolina Magiera.

Komisja Rozwoju i Budżetu Gospodarczego pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a radni jednogłośnie zagłosowali za jej przyjęciem. Wnioski o dofinansowanie trzeba złożyć do 15 kwietnia.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Ona, 14.04.2018 22:47
Szkodavze nie piszecie o drodze w grojcu ktora rozwalaja tiry lory autobusy busy samochody jadace na osiek!!!!!