POWIAT. Uwaga na fałszywe e-maile. Grasują oszuści!

11 lutego 2014 Autor: plin

Policja ostrzega: Uwaga na oszustów wysyłających e-maile z informacją o zwrocie podatku za zeszły rok! Chcą zdobyć nasze dane, numery kart kredytowych. Nie brakuje też cwaniaków, którzy próbują wyłudzić nasze pieniądze podszywając się pod organizacje działające na rzecz dzieci. Można zostać okantowanym na wiele sposobów. Trzeba być czujnym i wszystko sprawdzać.

POWIAT. Uwaga na fałszywe e-maile. Grasują oszuści!

Jak informuje oświęcimska policja, ostatnio w fałszywych wiadomościach, o tytule „zwrot podatku”, pojawia się logo „Administracji Podatkowej”. Oszuści zawiadamiają o należnym zwrocie podatku za 2013 r. Informują, że mamy prawo do odzyskania kwoty 1038 zł. Instruują, że należy kliknąć w link, który jest podany pod mailem, wpisać swoje dane... Pod żadnym pozorem nie należy tego robić!

Policjanci podkreślają: „Jeśli ktoś dostanie tego rodzaju maila, powinien zgłosić się do swojego urzędu skarbowego. Tam upewni się, że nikt nie wysyłał takich wiadomości, a mail jest tylko próbą wyłudzenia ważnych danych. Jeśli urząd skarbowy wysyła coś pocztą elektroniczną, to tylko do tych, którzy udostępnili urzędowi swój adres. W dodatku taka wiadomość musi zawierać imię i nazwisko adresata, numer telefonu i adres skarbówki. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że adresy mailowe z urzędu skarbowego kończą się na mofnet.gov.pl, a nie jak w przypadku oszustów - na mf.gov.pl”.

Dodają, że podobne wiadomości docierały do podatników także w październiku ub. roku. - Wtedy nadawca pisał, że należy wypełnić odpowiedni formularz, aby na nasze konto wpłynęło 378 zł, czyli zwrot podatku dochodowego. Po kliknięciu w link otwierała się witryna, znajdująca się na rumuńskim serwerze. Tam też trzeba było wpisać swoje dane i numer karty, na którą miały wpłynąć pieniądze - opisuje st. asp. Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Możliwości kantowania są w zasadzie nieograniczone. Oszuści mogą podszywać się pod urząd skarbowy, ministerstwo, inne organy administracji. Trzeba po prostu być czujnym i wszystko sprawdzać.

Niektórzy próbują też wyłudzić pieniądze podszywając się pod organizacje działające na rzecz dzieci. Np. do prowadzącej działalność gospodarczą mieszkanki Nowej Wsi zadzwoniła kobieta, która oświadczyła, że jest przedstawicielem jednego z domów dziecka. Poprosiła o wsparcie finansowe dla wychowanków. - Ponieważ ta pani chętnie wspiera jeden z domów dziecka w powiecie oświęcimskim, nie odmówiła i chciała przekazać pewną kwotę. Wtedy została poinformowana, że na drugi dzień przyjedzie kurier z fakturą wypisaną na artykuły biurowe, któremu ma zapłacić. A za dobre serce otrzyma specjalne podziękowanie - relacjonuje st. asp. Małgorzata Jurecka. Mieszkanka Nowej Wsi zadała jednak kilka dodatkowych pytań dotyczących dzieci, ich liczby oraz wieku, a wtedy rozmówczyni przyznała, że nie jest z domu dziecka, tylko z jakiejś fundacji. - Kobieta skontaktowała się więc z domem dziecka na którego rzecz miała przekazać pieniądze i dowiedziała się, że nie występowali z żadną prośbą o darowiznę – dodaje policjantka.

Funkcjonariusze ostrzegają, że podobnie jest z cegiełkami sprzedawanymi podczas wizyt w domach prywatnych. - Pieniądze mają trafić do dzieci z domów dziecka znajdujących się w danym powiecie. Jak się okazuje zebrane pieniądze nigdy nie trafiają do tej placówki i podobnie jak w wyżej opisanym przypadku dom dziecka nie wie, że taka zbiórka jest prowadzona. Dlatego, jeśli chcemy wesprzeć konkretną placówkę, należy skontaktować się z jej przedstawicielem i uzyskać dokładną informację w jaki sposób to można zrobić - radzą stróże prawa.

Mundurowi podkreślają: - W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, co do rzetelności osoby prowadzącej zbiórkę pieniędzy, należy powiadomić policję, która zweryfikuje czy kwesta jest prowadzona legalnie czy też mamy do czynienia z oszustami.

Przypominają, że nie każdy może zbierać datki. - Zgoda na przeprowadzenie zbiórki publicznej wydawana jest przez instytucje administracji publicznej, w zależności od planowanego terenu zbiórki. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta udziela zgodny na zbiórkę prowadzoną na terenie gminy lub jej części, a starosta - jeśli zbiórka będzie prowadzona na terenie wykraczającym poza jedną gminę lub będzie przeprowadzana w całym powiecie - przypominają policjanci. - Pozwolenie na zbiórkę publiczną może być udzielone jedynie stowarzyszeniom i organizacjom posiadającym osobowość prawną, np. fundacjom albo komitetom. Pozwolenie na zbiórkę publiczną może być udzielone tylko wówczas, gdy cel zbiórki nie jest sprzeczny z prawem oraz z punktu widzenia interesu publicznego jest godny poparcia. Za takie cele uważa się przede wszystkim cele: religijne, państwowe, oświatowe, zdrowotne, kulturalno-społeczne i społeczno-opiekuńcze. Zbiórki publiczne, urządzane w interesie osobistym, są zabronione - zaznaczają stróże prawa.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Szczaw i mirabelki, 12.02.2014 12:33
Na każdym wjeździe do polski powinny widnieć takie tabliczki: UWAGA GRASUJĄ OSZUŚCI
AAA, 11.02.2014 13:59
sa jeszcze maile o zapłatę abonamentu za telewizję i radio, a domokrążców to jak procesja po wsi, często na rzecz chorych dzieci i domów dziecka. To stan naszego państawa tak sie prezentuje w tych osobach.
dominik77, 11.02.2014 10:21
To cza
i wysylaja te maile,chcac wyludzic kase,innego typu maile tez niby o spadkach i wygranej w lotto.