POWIAT. W oświęcimskim szpitalu uratowano 11-miesięczne dziecko chore na sepsę

29 listopada 2019 Autor: zyg
fot. red

fot. red

11-miesięczny chłopczyk trafił do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu 23 października. Lekarze ocenili stan zdrowia małego mieszkańca powiatu oświęcimskiego jako ciężki, ale stabilny. Bardzo szybko też rozpoznali zakażenie meningokokami i natychmiast podali maluchowi odpowiednie leki.

Badania pokazały, że sepsę u chłopca wywołały meningokoki typu B – informację na ten temat potwierdziła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Oświęcimiu.

Dwie osoby z najbliższego otoczenia dziecka poddano chemioprofilaktyce, niezbędnej w przypadku inwazyjnej choroby meningokokowej. 11-miesięczny chłopiec spędził w szpitalu łącznie 15 dni.

– Meningokoki wywołują inwazyjną chorobę meningokokową, przebiegającą najczęściej pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych – tłumaczy dr n. med. Alicja Karney z Fundacji Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

„Wyprzedź meningokoki. Liczy się czas” to kampania edukacyjna prowadzona przez Fundację IMiD wraz z firmą GSK. Celem kampanii jest zwiększenie świadomości na temat zagrożenia meningokokami oraz możliwości zapobiegania przed nimi. Odbiorcami kampanii edukacyjnej są rodzice, ponieważ bakterie te atakują najczęściej dzieci do 5. Roku życia.

– Przy czym najwięcej zachorowań występuje wśród maluchów w 1. roku życia. W tym wieku był też mały pacjent z powiatu oświęcimskiego. Biorąc pod uwagę, że przeszedł inwazyjną chorobę meningokokową, to 15-dniowa hospitalizacja nie jest długa. Konsekwencje tej groźnej choroby mogą być o wiele poważniejsze, dlatego wydaje się, że chłopiec miał sporo szczęścia – dodaje specjalistka.

W Polsce prawie co piąty przypadek sepsy meningokokowej kończy się śmiercią, a co trzeci pacjent cierpi z powodu długotrwałych następstw takich jak zaburzenia neurologiczne, utratę słuchu, czy też amputacje kończyn.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Mama, 02.12.2019 22:18
W artykule zawarta informacja żeby szczepić, a chłopiec był szczepiony, czy nie?
Ajas, 30.11.2019 07:58
No proszę , szpital leczy !
O cudach trzeba napisać.
Ada, 29.11.2019 15:34
W maju tego roku spędziłam wraz z synkiem 11 dni na oddziale dziecięcym w Oświęcimiu i złego słowa nie powiem na ten oddział