POWIAT. Zapomniany holocaust. Tragiczna rocznica dla Sinti i Romów

06 sierpnia 2019 Autor: Materiał zlecony
fot. WR / Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

fot. WR / Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

2 sierpnia obchodzony jest w Polsce jako Dzień Pamięci o Zagładzie Sinti i Romów. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. Niemcy zlikwidowali w obozie Auschwitz II-Birkenau tzw. obóz rodzinny dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager). Zginęło około 4300 osób.


Od 25 lat dorocznie 2 sierpnia na terenie byłego obozu zagłady Birkenau organizowane są przez Stowarzyszenie Romów w Polsce uroczystości upamiętniające holocaust Romów i Sinti. Dziś kilkaset osób, w tym ci, którzy przeżyli Auschwitz, uczestniczyło w uroczystościach upamiętniających to tragiczne wydarzenie. Powiat Oświęcimski reprezentowali Starosta Marcin Niedziela i Członek Zarządu Teresa Jankowska.

– Ludzie wiedzieli, że są wypędzani do komory gazowej. Walczyli trzymając kamienie, kije i cokolwiek tylko mogli. Krzyczeli, przysięgali, modlili się. Esesmani wypuścili w ich stronę warczące psy, które ich zaatakowały. Panowała tak ogromna panik i hałas nie do zniesienia. Dzieci płakały za swoimi matkami, one zaś próbowały je uspokoić – wspominała dziś w miejscu kaźni Eva Fahidi-Pusztai.

– To jest dziedzictwo wszystkich Ofiar Holokaustu. Wszystkich tych, którzy zostali zamordowani przez nazistów. Wszystkich, którzy muszą zostać zapamiętani. Dziedzictwo to musi zostać przekazane przyszłym pokoleniom. Nie mam żadnych wątpliwości, że Pamięć o tych, którzy zostali zamordowani nigdy nie zostanie zapomniana, przez tych wszystkich młodych ludzi, którzy są tutaj dzisiaj obecni – powiedział Romani Rose, Przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów.

Obecny na uroczystościach Jesse L. Jackson Sr, niegdyś znany amerykański polityk, obecnie działacz na rzecz praw obywatelskich i duchowny kościoła baptystycznego stwierdził:

– Niech to będzie również czas na wyleczenie amnezji o historii Romów w Europie, którzy byli celem ludobójstwa – „Zapomniany Holokaust”. Dzisiaj zamieniamy nasz ból w moc. Mówimy Nigdy Więcej! Nigdy więcej dla antysemityzmu. Nigdy więcej dla walki z Cyganami. Nigdy więcej rasizmu, faszyzmu i białego nacjonalizmu – tutaj w Europie, Ameryce i na całym świecie.

List Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników obchodów odczytał Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Marek Suski.

Podczas uroczystości na terenie b. obozu zagłady Romani Rose, Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszania Romów w Polsce i Jesse L. Jackson Sr sygnowali „Apel Oświęcimski”. Przypominają w nim o zagładzie pół miliona Romów z rąk niemieckich oprawców. Apelują do rządów o walkę z dyskryminacją tej rozsianej po całym świecie społeczności. Domagają się sprawiedliwości politycznej i społecznej dla wszystkich bez wyjątku nacji i ochrony praw mniejszości. Chcą powołania Europejskiego Muzeum Historii Sinti i Romów.

W KL Auschwitz Niemcy uwięzili ok. 23 tys. Romów. Przeżyło jedynie 3 tysiące. Na terenie Muzeum Auschwitz, w bloku 13, urządzono wystawę upamiętniająca zagładę Romów.

Komentarze do tej aktualności zostały wyłączone.