PRZECISZÓW. Tu Wisła, tam kanał, a pośrodku „małe morze”

22 lipca 2014 Autor: plin

Wójt Bogdan Cuber podkreśla, że budowa kopalni to dla gminy Przeciszów i regionu szansa, której nie można zaprzepaścić. Przewiduje, że budowa zakładu za 1,5 miliarda złotych ruszy już w roku 2015. Wizja tysiąca miejsc pracy bez wątpienia przemawia do wyobraźni. Jest też i druga strona medalu. - Chcemy kopalni, ale nie chcemy obok naszych domów wielkiego zbiornika wodnego, do którego będą trafiać zasolone wody kopalniane - mówi mieszkanka sołectwa Las.

Kopex chce zainwestować ponad 1,5 mld zł. Ma powstać ponad 1000 miejsc pracy...

Kopex chce zainwestować ponad 1,5 mld zł. Ma powstać ponad 1000 miejsc pracy...

Samorządowcy z gminy Przeciszów pracują aktualnie nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Do 17 lipca mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi. To część niezbędnej procedury, która w finale ma dać zielone światło olbrzymiej inwestycji: budowie kopalni.

Przypomnijmy. Koszt budowy tego zakładu to ponad półtora miliarda złotych. Ma to być pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego wykorzystująca, zamiast tradycyjnych pionowych szybów, wyrobiska pochyłe - upadowe. Zakład ma działać na terenie trzech gmin: Przeciszów, Polanka Wielka, Oświęcim. Obszar całego złoża to ok. 42 km kw. Szacuje się, że w pięciu pokładach znajduje się ok. 100 mln ton węgla. Przewidywana głębokość eksploatacji: 250-650 m. Inwestorem jest Grupa Kopex, prowadzący interesy na całym świecie producent maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego.

Zarząd firmy Kopex SA spodziewa się, iż budowa ruszy w przyszłym roku. Pierwszy urobek miałby trafić na powierzchnię w roku 2018. Biznesowym atutem przedsięwzięcia mają być niskie koszty wydobycia i dobra jakość węgla. Kopalnia ma funkcjonować przez ok. 30 lat.

Jeśli kopalnia powstanie - pracę ma tu znaleźć ok. 1050 osób.

Ale są i minusy. Mieszkańcy sołectwa Las żalą się, że dopiero ostatnio dowiedzieli się, że ma u nich powstać potężny zbiornik, do którego będą odprowadzane wody kopalniane. - Z jednej strony Wisła, z drugiej kanał, a teraz jeszcze taki basen. Mamy już dość wody! Gdy stan Wisły się podnosi truchlejemy. A teraz jeszcze to. Jesteśmy za budową kopalni. Wiemy, że jest potrzebna. Ale nie chcemy tego zbiornika w sąsiedztwie naszych domów! - mówi kobieta.

Mieszkańcy sołectwa skierowali w tej sprawie petycję do urzędu gminy. Niektórzy obawiają się, że sąsiedztwo zbiornika sprawi, iż ich nieruchomości poważnie stracą na wartości. Boją się, że wody kopalniane skażą środowisko, że pojawi się nieprzyjemny zapach...

- Chcemy żyć spokojnie i zdrowo. Po to budowaliśmy w tej okolicy domy. A tu nagle funduje się nam taki pasztet. Czy nasze dzieci będą chciały tu mieszkać? No przecież stąd uciekną - mówi mieszkaniec wioski. - Mamy już pod bokiem Wisłę, jest kanał, a teraz dowiadujemy się, że będziemy mieć jeszcze „małe morze”. Bez przesady! Szukajcie innej lokalizacji!

Wójt Bogdan Cuber stara się rozwiewać obawy. Podkreśla, że gmina w kwestii budowy kopalni dysponuje pozytywnymi stanowiskami różnych instytucji, między innymi: urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, sanepidu czy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a także okolicznych samorządów (poza gminą Zator).

- Do 17 lipca wpływały uwagi od mieszkańców. Teraz będziemy je analizowali i szukali najlepszych rozwiązań. Po przerwie wakacyjnej, najprawdopodobniej we wrześniu rada gminy będzie podejmować decyzje w sprawie studium uwarunkowań - wyjaśnia Bogdan Cuber.

Zaznacza, że budowa zbiornika to jeszcze dość odległa perspektywa. I etap tej inwestycji zaplanowano na rok 2027. Dodaje, że ostatnio zorganizowano również wyjazd do okolicznych zakładów wydobywczych, gdzie znajdują się tego rodzaju obiekty, by można było m.in. zobaczyć, że funkcjonowaniu zbiornika nie towarzyszy na co dzień żaden fetor.

Pod budowę wspomnianego zbiornika wyznaczono teren o powierzchni 15 hektarów. - To będzie zbiornik retencyjny, który mógłby też jak sądzę poprawić bezpieczeństwo powodziowe - zauważa wójt Przeciszowa.

Nie ukrywa, że przy tej skali planowanej inwestycji należy się liczyć z tym, że takie czy inne problemy będą się pojawiać. Ma jednak nadzieję, że budowa kopalni ruszy już w przyszłym roku.

- Jest to dla gminy Przeciszów wielka szansa. Uważam, że trzeba zrobić wszystko, co możliwe, by jej nie zaprzepaścić. Słuchamy uwag mieszkańców. Będziemy starali się znaleźć najlepsze rozwiązania. A robimy to wszystko właśnie po to, by nasze dzieci miały pracę, by młodzież nie musiała stąd wyjeżdżać - podkreśla wójt Cuber.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
fizyk, 05.02.2016 12:08
Ludzie, opamiętajcie się, bo będzie płacz i tragedia, gdy będzie już za późno. Każdej kopalni towarzyszy skażenie środowiska, szczególnie kopalni węgla kamiennego, która miliony lat zbierała osady, pyły i sama często zawiera towarzyszące, ogromne pokłady pierwiastków promieniotwórczych takich jak np. cez, polon, cer, promieniotwórcze izotopy potasu, itd.; radon, powstający z rozpadu radu i cały szereg, aż do nieczynnego już radioaktywnie ołowiu. To wszystko wymywane jest z wodami, które usuwa się z kopalni, a nazywa się je wodami dołowymi. Wasz wspaniały zbiornik będzie zawierał właśnie te wody dołowe, a więc solankę zawierającą nie tylko sole sodu, czy potasu, ale również sole całej tablicy Mendelejewa. W kopalnianych wodach są nawet promieniotwórcze izotopy pierwiastków, zdawałoby się tak niewinnych, jak potas, czy sód (chlorki tychże). Zgnoicie sobie piękną okolicę, pójdą w diabły wody gruntowe (przecież zbiornika nie zrobią wam wodoszczelnego, bo to by były kilometry sześcienne betonu i szczeliw). A jeżeli się skażenia radioaktywnego nie boicie, to pomyślcie o związkach metali ciężkich, które przenikną do waszych wód gruntowych. Cały Górny Śląsk jest w ten sposób skażony - chcecie dołączyć do zacnego grona? Żeby wam to zobrazować - nie tylko sole pierwiastków radioaktywnych i metali ciężkich będziecie pić, ale skażenie pojawi się nawet w domach - przy skażeniach typu kopalnianego z gruntu, przez piwnice, do domów wnika radon, który nie ma żadnego stałego izotopu (a więc jest promieniotwórczy). Mnie po prostu przeraża brak wiedzy na temat wydobycia kopalin. Wszyscy się boją elektrowni jądrowej, a prawda jest taka, że największe skażenie pochodzi od... spalania węgla w "bezpiecznych" elektrowniach cieplnych opalanych węglem. To nie jest moja okolica, nawet tam nie byłem - przypadkiem trafiłem szukając (i mając nadzieję, że nie znajdę) budów nowych kopalń.
kaka, 21.02.2015 22:28
Podobno w gminie już zaklepywali z kopexem umowy dla członków rodzin.prym wiedzie wielce przemądrzała a głupiutka pani Kowalczyk
niedlugo bedziecie narzekac , 31.08.2014 21:49
Do wstrząsu doszło około 650 metrów pod ziemią, w rejonie likwidowanej ściany w pokładzie 209. Nie wiadomo obecnie, czy są jakieś zniszczenia. Wstrząs był też odczuwalny w okolicach Oświęcimia. - W dzielnicy Dwory zatrzęsło zdecydowanie najsilniej i najdłużej od paru lat. Całym domem ruszało - opisuje mieszkaniec. - Niech się w końcu miasto tym zajmie, bo kiedyś będzie tragedia! - apeluje mężczyzna.
ksiądź, 12.08.2014 21:10
...amen....
prezes, 09.08.2014 12:46
@ czarna- dobrze umocnimy brzegi rzek, zrobimy solidne mosty itp.........ale 2036 roku
aga, 08.08.2014 22:12
do xyz święte słowa brawo braaawo
czarna, 08.08.2014 21:44
do zar o czym ty w ogole czlowieku piszesz jakie oczko wodne to wlasnie ja mieszkam w poblizu wisly i kanalu to co to ma nas zalac bo ty tak chcesz mowisz ze sobie domy pobudowalismy blisko rzek to niech nas zalewa a czy przez duze miasta rzeki nie plyna gdzies musza plynac tylko trzeba robic wszystko zeby ludzi nie zalewaly i nie odbieraly im dorobku calego zycia a tak w ogole to sypiesz wiesniakami a nie rozumiesz co czytasz poczytaj jeszcze raz komentarze to moze zrozumiesz i zanim nazwiesz kogos wiesniakiem pomysl czy ty nie jestes wiekszym
xyz, 08.08.2014 15:08
niech w koncu zrobia glosowanie, wojt powinien kazdemu wyslac list i kazdy powinien wyrazic swoje zdanie na temat kopalni ! a zbiornik niech w piotrowicach zrobia bo skoro w przeciszowie kopania to w piotrowicach zbiornik i bedzie fair !!! w piotrowicach nic nie chca robic ale poznij pieniazki pojda do calej gminy do piotrowic rowniez !!! a najlepiej to dajcie sobie spokoj z ta kopania gdyz nic dobrego z tego nie wyjdzie!!!
Żar, 08.08.2014 11:52
@ czarna: niech ich zalewa jak budują chałpy blisko rzek i potoków - chcą mieć piękny widok to teraz mają , oczko wodne z żabkami , rybkami itp....I jeszcze by chcieli odszkodowania wieśniaki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MONOWICE, 08.08.2014 08:10
KOPIĄ JUŻ WĘGIEL W PRZECISZOWIE BO CHCA KUPIĆ NA ZIMA . A PODOBNO BEDZIE DARMO.
aga, 07.08.2014 13:02
do obserwatora z oświęcimia panie czytaj wszystkie artykuły związane z kopalnią a potem się wypowiadaj ZATOBR całkowicie odcina się od kopalni dziękuje dzowidzenia
czarna, 06.08.2014 21:20
do Alicji z Przeciszowa jak mozna zyczyc komus zeby go zalalo tymbardziej ze w telewizji codziennie pokazuja pozalewane domy i tragedie ludzi naprawde trzeba nie miec serca ani sumienia ani rozumu to zycze zdrowia bo na rozum zapozno
mieszkanaka Lasu, 06.08.2014 17:44
do obserwatora z Oświęcimia: na stawach obowiązuje Natura 2000 więc jak niby mają zrobić tam zbiornik wody kopalnianej? i skąd, jeśli można wiedzieć, takie informacje? Jakie to są te "dobre źródła"?
obserwator z Oświęcimia, 06.08.2014 10:46
kłócicie się jak baby na jarmarku, aż mnie śmiech bierze. A ja słyszałem z bardzo dobrych źródeł, że zbiornik będzie zlokalizowany w okolicach tego nowego parku rozrywki, tam gdzie teraz są stawy hodowlane. Że podobno Zakład Rybny zgodził się sprzedać kopalni te stawy za straszną kasę. Jeśli się to potwierdzi to macie problem z głowy. A tak nawiasem mówiąc, to te stawy was też zalewały? Bo przecież tam jest pełno wody....
czarna, 05.08.2014 20:45
do alicji z Przeciszowa gdybys uwazniej czytala komentarze to bys wiedziala ze na jezdzace ciezarowki zali sie podlesianka a nie mieszancy Lasu dobrze wiemy ze musza dojechac przeciez na te waly i my jestesmy zadowoleni ze nareszcie robia nam te waly a ty nie zycz nikomu zeby go zalalo bo moze sie to obrocic przeciwko tobie i zebys nie plakala jak ci bedzie chalupa pekac jak zrobia kopalnie i syf bedzie w Przeciszowie a zbiornik jak ci sie tak podoba to sobie kaz zrobic obok swojego domu napewno wam sie przyda i dzieci beda zadowolone bo przeciez dbasz o ich przyszlosc taki zbiornik w Przeciszowie jest potrzebny bo przeciez nie macie zadnej duzej rzeki i wypoczac bedzie gdzie i nie bedziecie musieli jezdzic nad morze bo po co szukac slonej wody taki szmat drogi od domu jak taki piekny zbiornik jest tuz za plotem wlasnie z solanka to zycze powodzenia trzymam kciuki zeby sie udalo bo taki zbiornik przeciez to skarb no i moze cie nie zaleje no i dzieci napewno beda wdzieczne no to do dziela
mieszkanka Lasu, 05.08.2014 15:34
Do Alicji: Nikt nie robi afery o jeżdżące samochody bo wiemy że jeżdżą w słusznej sprawie. Rozchodzi nam się o to żeby potem naprawić nasze drogi tak jak się to robi w Przeciszowie albo w Piotrowicach a nie łatając dziury kamieniami. Jest Pani mądra bo żeby zalało Przeciszów (który jest umiejscowiony dalej od Wisły niż Las i dużo wyżej) to Las musiałby być zalany po czubki najwyższych domów. Łatwo jest mówić o powodzi jak się siedzi na górce i nie martwi o zbliżającą się z dwóch stron wodę. Nie chcemy jeszcze dodatkowego zbiornika wodnego w naszej kotlinie. A tak na marginesie to Bieruń jest na Śląsku. Odsyłam do zapoznania się z podziałem terytorialnym województw w Polsce. Basen w Brzeszczach nie ma nic wspólnego z kopalnią więc nie wiem po co Pani o nim wspomina. Może sugeruje Pani że mamy się kąpać w zbiorniku, który chce zbudować Kopex? Naprawdę śmieszne argumenty. Pozdrawiam
Alicja z Przeciszowa, 05.08.2014 14:18
Widzę ze tu straszne poruszenie o budowę kopalni i budowę zbiornika. Trzeba było przejechać się na wycieczkę objazdową jaką zorganizowała firma Kopex dla mieszkańców wsi Las to wiedzielibyście w jakim celu one są i jak wyglądają. Mieszkańcy lasu ja was nie rozumiem chcecie żeby was nie zalewało a jak utwardzają wały to wielka afera bo ciężarowe samochody jeżdżą to po co wam to robią niech was zaleje. A Kopalnia jest właśnie przyszłością dla mieszkańców i dla dzieci. A co w Bieruniu czy w Brzeszczach czy na śląsku to dzieci jakieś inne są. Nie jeżdżą na rowerze nie spacerują? A na basen do Brzeszcz to fajnie się jeździ. Jak najbardziej jestem za tą kopalnią i większość znajomych z Przeciszowa również.
bob , 04.08.2014 12:30
@ Marek woda czysta w Wiśle jest bo są ryby ale gorzej w sole !
obserwator z Oświęcimia, 04.08.2014 11:47
Widzę, że się w was aż gotuje od złości, spokojnie, po to jest prawo i jego przepisy, żeby takie sprawy załatwiać. Rada gminy zdecyduje o planie zagospodarowania przestrzennego, będą radni głosować według swojego sumienia i interesów społecznych. I wtedy zobaczycie, co dalej. Nie ma się co nakręcać, zawsze jest jakieś wyjście z każdej sytuacji. W tej sytuacji każdy ma swoje racje, ale niestety jakąś decyzję trzeba podjąć. Pozdrawiam mieszkańców lasu :-)
Marek , 04.08.2014 00:24
@bob - budowniczy Woda w zbiorniku będzie czysta jak w Wiśle?! No to po prostu rewelacja, chyba nigdy kolego nie byłeś nad Wisłą, bo nie pisałbyś takich bzdur. @mieszkanka l. Bardziej od soli obawiałbym się radu, który może być w tej wodzie.
aaa, 03.08.2014 13:23
będą się rozwijały Piotrowice,a Przeciszów i Las będą zapleczem "gospodarczym"
kaska1111, 02.08.2014 23:27
wojt / radni / kopex mowia nam same dobre rzeczy a zle zatajaja !!!! jak ta kopalnia powstanie to jedynie wygrac w totka i sie wyprowadzic !!!
DO OBSERWATORA Z OSWIECIMIA, 02.08.2014 23:24
SKORO TUTAJ NIE MIESZKASZ TO SIE NIE WTRACAJ. MYSLE ZE WIELE OSOB NIE CHCE KOPALNI I TO NIE TYLKO MIESZKANCY LASU SA PRZECIW ALE ROWNIEZ MIESZKANCY PRZECISZOWA. FAKTY SA TAKIE ZE TA KOPALNIA TO NIC DOBREGO OPROCZ PIENIEDZY A TE W ZYCIU NIE SA NAJWAZNIEJSZE. CHCIALABYM ROWNIEZ ZAUWAZYC ZE PO ZALEDWIE KILKU TYGODNIACH NAPRAWY WALOW A CO SIE Z TYM WIAZE TIROW KURSUJACYCH PRAKTYCZNIE NON STOP SPOKOJ MIESZKANCOW JEST ZAKLOCONY . OSOBISCIE BOJE SIE O BEZPIECZENSTWO MOJEGO DZIECKA JEZDZACEGO NA ROWERZE, CO WIECEJ DROGA PRZECISZOW- LAS JUZ JEST ZNISZCZONA. A JAK BEDZIE KOPALNIA TO HALAS, RUCH NA DRODZE I ZNISZCZONE JEZDNIE TO BEDZIE NA PORZADKU DZIENNYM. WIEC MAM NADZIEJE ZE WIECEJ OSOB WYSLE WOJTOWI MAILA Z WIADOMOSCIA ZE KOPALNI NIE CHCEMY A NIE TYLKO JA!!!
ispektor , 02.08.2014 22:02
@ czarna . A co ma wójt zrobić jak to już jest ustalone z góry ! i niestety przykro mi ale głosu nie macie mieszkańcy Przeciszowa. Kopalnia będzie budowana na 100 %
mieszkanka Lasu, 02.08.2014 16:03
do obserwatora z Oświęcimia: Trzymam ze swoją gromadą czyli z mieszkańcami Lasu. Pozdrawiam Obserwatora
czarna , 01.08.2014 23:25
wojt mowi ze budowa zbiornika zacznie sie w 2027 roku a do tego czasu co beda wypijac ta wode skoro kopalnia ma dzialac od 2018 roku takie kity to wciskac ale nie nam i jeszcze mowi ze zbiornik moze pelnic funkcje zbiornika retencyjnego co za bzdura
bob - budowniczy, 01.08.2014 22:22
obiecuje woda w zbiorniku będzie czysta wszystko według norm UE taka czysta jak wisła , skawa , soła i inne.................. proszę się nie martwić ! A węgiel będzie wysoko gatunkowy lepszy od kopalni PIAST BRZESZCZE i innych.
mieszkanka l. , 01.08.2014 14:12
jakie to denerwujące, że wypowiadają się osoby, których ten zbiornik nie dotyczy.. LUDZIE, niech sobie budują kopalnie, proszę bardzo, ale niech nie dają innym za domem zbiornika z solą.. każdy normalny człowiek, który uczył się chemii w szkole, wie że sól paruje. co z nami będzie, kiedy domy zaczną pękać, zaczniemy częściej chorować, co z naszą roślinnością? brak słów, że w dzisiejszych czasach bardziej liczą się pieniądze dla gminy, niż zdrowie i komfort życia mieszkańców. firma Kopex nie trafiła na bandę głupków i nie damy się tak łatwo. pozdrawiam serdecznie.
Marek, 01.08.2014 10:48
Kiedy wójt udostępni raport OOŚ? Dlaczego próbuje ukryć przed mieszkańcami niewygodne fakty nt. inwestycji?
aaa, 01.08.2014 09:36
obserwator z Oświęcimia, a Tobie to Kopex płaci za tą propagandę czy Wójt Przeciszowa? Żyjemy w wolnym kraju i każdy Polak z Przeciszowa i Lasu też ma prawo do własnego zdania
czarna, 31.07.2014 23:51
do antka woda z tego zbiornika wcale nie bedzie parowala bo panowie z Kopexu twierdza ze slona woda nie paruje widocznie opuscili lekcje w szkole podstawowej na ktorej to robi sie doswiadczenie ze woda slona paruje i sublimuje
czarna , 31.07.2014 23:42
do obserwatora z oswiecimia zalosny to ty jestes wyobraz sobie ze czarna i mieszkanka Lasu to dwie rozne osoby i jest wiecej osob ktore sa przeciwko budowie zbiornika bo wlasnie mysla o swoich dzieciach i wnukach a radni maja byc dla ludzi a nie ludzie dla radnych a wiesz o czym nie masz pojecia a wlasnie o tym ze pewnie nie wiesz gdzie ma byc ten zbiornik nie wiesz co przezywamy jak Wisla i kanal podnosza swoje stany mieszkasz pewnie na czwartym pietrze albo wyzej i wielce zabierasz glos w sprawie ktora cie nie dotyczy my nie jestesmy przeciwko kopalni jesli ludzie z Przeciszowa nie sa przeciwni to niech maja kopalnie ale my w Lesie zbiornika miec nie chcemy i finito
obserwator z Oświęcimia, 31.07.2014 22:21
A o czym konkretnie nie mam pojęcia? Proszę o szczegóły, a nie o frazesy. Żal mi was Przeciszowianie, bo dwie osoby robią raban, piszą na forum pod kilkoma nikami a cała gmina siedzi cicho, bo się boi słowa powiedzieć. Ile was tam mieszka, ze 4000-5000 ludzi! Radni-bezradni byle się tylko nie wychylać i w roku wyborczym nikomu nie podpaść, własnego zdania nie mają, na zebrania wiejskie chodzą bo muszą i siedzą ze wzrokiem wpatrzonym w podłogę, nie mówiąc o odezwaniu się i posiadaniu swojego zdania. Po co tam jesteście, żeby brać skromne dietki i chwalić się przed rodziną że wy to "radni"? Śmieszne! Tu trzeba odwagi cywilnej, pomyślenia o dzieciach, wnukach, a nie słuchanie jakiś "czarnych" czy "mieszkanek lasu" (pewnie ta sama osoba), które myślą tylko o własnej "du...ie mając dobro gminy głęboko w niej. Żałosne! I największy hit: "Na zakończenie cytując Reymonta: "w gromadzie żyję to z gromadą trzymam". " Co to ma znaczyć, czy nikt w Przeciszowie tego nie rozumie? Pozwolę sobie wytłumaczyć Reymonta - jeśli gromada coś robi czy czegoś chce to ja też, bo jestem jej częścią. Czyli jeśli gromada chce kopalni bo czuje że to dla niej dobre, to ja też tak myślę, i nie będę robił niczego przeciwko gromadzie, bo "z gromadą trzymam". Proste jak drut. Odwagi Przeciszów, niech was nie zaszczekają, wiedzcie, co dla was dobre, kibicuję wam, bo lubię Przeciszów i uważam że mieszkają tam dobrzy i mądrzy ludzie, którzy zasługują na lepsze życie.
antek, 31.07.2014 13:02
a czy woda z tego zbiornika będzie parowała pachnąco
czarna, 31.07.2014 01:17
wszyscy ktorzy chca tego zbiornika w Lesie maja pewnosc ze nie beda go miec obok swojego domu to im nie zalezy bo gbyby mieszkali na takim terenie gdzie mogl by on byc to by tak sie nie wymadrzali tylko by sie bali o wlasne tylki a tak to wielkie cwaniaki wypisuja nam tu brednie o tortach o zyskach do gminy ale nikt nie pomysli o naszym zdrowiu komforcie zycia zyje sie tylko raz a kasa to nie wszystko
czarna, 31.07.2014 00:56
do obserwatora z Oswiecimia dobrze ze juz nie piszesz bo nie masz zielonego pojecia o tym a zabierasz glos
czarna, 31.07.2014 00:51
do wszystkich ktorzy sa za budowa zbiornika w Lesie takie pytania czy wiecie jak to jest kiedy glosza przez megafon zeby sie ewakuowac a wy nie wiecie co zrobic czy zostawic wszystko i uciekac czy czekac na to co bedzie sie dzialo , czy nie przespaliscie choc jednej nocy bo musieliscie pilnowac walu aby go nie przerwalo mysle ze nie macie o tym bladego pojecia jak jest powodz to Podlesie i Przeciszow wycieczki sobie robia do Lasu i jeszcze glupio dogaduja a pozatym jeszcze nie widzialam wyspy a posrodku niej smierdzace bajoro pan z Kopexu tez nie chcialby miec takiego zbiornika obok domu bo jak mial takie pytanie to glowe spuscil w dol to o czym my mowimy
czarna, 30.07.2014 23:49
ty z fundacji srodowisko to nam zanieczyszczaja mieszczuchy ktorzy przyjezdzaja i worami smieci wyrzucaja
aaa, 30.07.2014 17:35
do wzburzona mieszkanka tak,niech się Piotrowice odłączą od Przeciszowa,tylko ciekawe gdzie oni drugą taką dojną krowę znajdą(zwłaszcza teraz jak kopalnia ma być na terenie Przeciszowa)
sąsiad, 30.07.2014 15:11
Żle Wójt sądzi myśląc że ten zbiornik poprawi nasze bezpieczeństwo powodziowe i nie może Pan rozwiać naszych obaw innymi swoimi argumentami my mieszkańcy Lasu nie mamy złudzeń i wiemy że ten zbiornik będzie dla nas stanowił dodatkowe zagrożenie i problemy,każdy którego ta sprawa nie dotyczy nie widzi tego,my mieszkańcy niestety TAK.Nie chcemy waszego pięknego,[pachnącego osadnika]w swoim sąsiedztwie bo wody mamy po kokardy chyba już czas jak na człowieka po studiach żeby to zrozumieć.Każdy ma swoje problemy życia codziennego którymi chce się zająć i ma już dość przepychanek z Gminą na ten temat.Jesteśmy ciekawi jako elektorat czy Wójt przyjmie nasze uwagi do studium czy je odrzuci no i oczywiście jak się zachowają nasi radni przy głosowaniach,to nasi przedstawiciele i przede wszystkim sąsiedzi.Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.
mieszkanka Lasu, 30.07.2014 14:01
1. Ja też żywię nadzieję, że ul. Leśna będzie remontowana po zakończeniu umocnienia wałów, ale z doświadczenia wiem, że ulice w Przeciszowie i Piotrowicach są generalnie remontowane a u nas zalepia się tylko dziury. 2. Z tego co wiem most miał być już oświetlony dawno temu ale do tej pory nikt się za to nie zabrał. Wniosek na zebraniu wiejskim został przegłosowany więc nie wiem czy Wójt znalazł inną, "bardziej potrzebną" inwestycję czy po prostu nasz sołtys takiego wniosku nie przekazał. 3. Jeśli referendum odbędzie się w całej gminie to nasza wieś nie ma szans na przegłosowanie pozostałych, bo jest najmniejsza. Nie widzę jednak powodu dlaczego ludzie mieszkający kilka lub kilkanaście kilometrów od planowanego zbiornika, miała decydować o naszym losie. 4. Jeśli chodzi o zatrudnienie to: plan kopalni już jest, miejsce zostało wybrane, więc myślę że można już ludziom zagwarantować miejsca pracy. Jak już jednak mówiłam, miejsca te dostaną utytułowane osobistości w Gminie i ich krewni. Ja jako przeciętna mieszkanka nie mam szans na miejsce pracy, choć sroce spod ogona nie wypadłam. Takich ludzi jak ja jest w Gminie mnóstwo. A tak na marginesie to nawet za dobrze płatną pracę nie zgodzę się na budowę zbiornika w sąsiedztwie mojego domu, ponieważ pracę można znaleźć gdzie indziej ale domu nie można przenieść. Pewnie powie Pan że można go sprzedać. Owszem ale tak się składa, że znam temat nieruchomości dość dobrze i wiem jak kształtują się ceny nieruchomości w naszej wsi i jak one spadną gdy powstanie zbiornik (cena którą można będzie otrzymać za dom nie wystarczy na zakup przyzwoitego mieszkania). Nie wspominając już że znalezienie kupca będzie graniczyło z cudem. Pozdrawiam
ktos, 29.07.2014 19:07
Witam, odniosę się do reszty tematów, które podnosiła mieszkanka Lasu. Na marginesie, muszę zauważyć że na tym forum z niektórymi osobami można merytorycznie podyskutować. Znów wrócę do ulicy Leśnej, ta droga jest drogą powiatową, z tego co wiadomo (mam taką nadzieję)wszystkim po umocnieniu wałów będzie generalny remont tej drogi.Inna sprawa oświetlenie mostu na kanale: jest tak zwany fundusz sołecki, w ramach którego można wnioskować(po przegłosowaniu na zebraniu wiejskim)do wójta o taką, a nie inną inwestycje. Pewnie to będzie droższe, ale początek już jest. Zrobiliście coś takiego ? Jak nie to trzeba tak zrobić. No i jeszcze referendum, nie ma możliwości prawnych zrobienia tego w jednym sołectwie. Puścimy wodze wyobraźni: jest referendum, podkreślam w całej gminie, i pada pytanie(między innymi) czy jesteś za zbiornikiem w sołectwie Las? Myślę że to pytanie, jest pytaniem retorycznym.No i jeszcze to zatrudnienie, nie znam firmy która właściwie jeszcze nie istnieje, na danym terenie i już coś podpisuję .Muszą mieć zgodę władz, i akceptacje środowiska w którym chcą współpracować. Na koniec za te "wypociny"muszę panią przeprosić. Pozdrawiam
mieszkanka Lasu, 29.07.2014 14:14
do ktoś: 1. Ulica Leśna w takim stanie jest kilkanaście lat conajmniej, a ciężarówki jeżdżą ok 2miesięcy. Trzeba ją było zrobić lata temu, a nie teraz mówić że nie opłaca się robić. 2. Co do Radnego z naszego sołectwa to nie wypowiem się na jego temat. 3. Chcemy gwarancję zatrudnienia od firmy Kopex potwierdzoną przez władzę. I nic tu nie ma do tego rejestracja firmy. 4. Oczywiście że chcemy kopalni i chcemy coś z tego tortu ale nie kosztem życia w warunkach, które nam się chce zafundować. Widzę, że odniósł się Pan tylko do niektórych moich "wypocin" bo reszta jest dla Pana niewygodna albo nie ma Pan na nie kontrargumentów. Pozdrawiam
Szczęśliwy, 29.07.2014 12:14
A w tym zbiorniku kopalnianym można zrobić oceanarium panie wójcie według norm ochrony środowiska UE.
Greg 2 , 29.07.2014 10:17
instytucji tzw Ochrona Środowiska w powiecie nie ma!!!!! a jak jest to zajmują się wycinką drzew i chodnikami z betonu a nie tym co potrzeba np. smrodem , skażeniem gleby , wody , itp.........
Łyżwiarstwo figur........, 29.07.2014 10:07
A czy na tym zbiorniku ( odchodach kopalnianych ) woda będzie zamarzała..............
obserwator z wakacji, 28.07.2014 23:43
Słyszałem, ale bardzo słabo, że wam burmistrzuniu z sąsiedztwa zgotował elektromagnetyczną hekatombę? Dodzwonić się do Przeciszowa nie można, prąd siada, a niedługo od promieniowania będziecie po ciemku do wychodka bez latarek chodzić, bo poświatę każdego będzie widać z daleka. To chyba kopalnia lepsza od promieniowania mogącego uszkodzić wasze narządy rozrodcze. I kury się przestaną nieść i krowy mleko potracą. Od powietrza, ognia głodu i wojny - zachowaj nas Panie. Od kopalni, prądu, rozumu i solanki - zachowaj nas Panie. My wierni ciebie Boże prosimy - wysłuchaj nas Panie.
STASEK I JASIEK, 28.07.2014 18:17
BEDZIE TA KOPALNIA CZY NIE BO KUR........... NIE MOGE SPAĆ!!!
ktos , 28.07.2014 17:31
Gdy zacząłem czytać, te wypociny mieszkanki z Lasu, to zauważyłem że pani to pisząca nie pojęcia o tym, o czym pisze. Mianowicie, gdy by zrobiono drogę Leśną, to w jakim stanie ona by teraz była?. Sama pani pisze że przejeżdża tam mnóstwo samochodów, i co droga by była idealna?. Następna sprawa chodnik, u nas sołtys chodził i zbierał podpisy pod prośbą do starosty i do rady Oświęcimia, czy to coś da zobaczymy-trzeba próbować. Z tego co piszę, wywnioskowała(mam nadzieję) pani że chodnik to zadanie w połowie gminy, a w połowie starostwa. Starał się ktoś o budowę tam chodnika? macie radnego, przewodniczącego rady, i co, i nic.Co do zatrudnienia,gdzie mają zatrudnić jak przecież jeszcze nie ma gdzie. Jaką mają dać gwarancje zatrudnienia jak jeszcze nie ma firmy zarejestrowanej u nas. Zator dał, i nawet ludzie tam pracują, a wie pani jaki jest"przemiał" co tydzień lub dwa-następny, proszę.Na koniec, co do zatrudniania, jak wspomniałem wyżej, zawsze są możliwości spisania takiego porozumienia, jest jednak jedno ale, trzeba mieć z kim. "Chłopów" czytałem, tam Jagusię wywieźli ta furze gnoja, a gdzie u nas fura, bo gnój się znajdzie.......Pozdrawiam, i gmina nazywa się Przeciszów, i teraz proszę pomyśleć, powstaje kopalnia, bez zbiornika u Was. Podatki spływają z"Kopexu" wtedy też będzie pani mówić, my jesteśmy osobną wsią i nic z tego tortu nie chcemy. "
mieszkanka Lasu, 28.07.2014 14:59
1. Nie mylcie Przeciszowa z Lasem. Jesteśmy osobną wsią i musimy dbać sami o swoje interesy. Mówicie że Piotrowice mają nowe drogi i Przeciszów też-owszem ale proszę o wycieczkę do Lasu... ul. Leśna pod Lasem wygląda jak ser z dziurami. Do tej pory nie mamy oświetlonego mostu chociaż obiecuje nam się to całe lata.Ostatnio dziury w drogach w Lesie zasypano kamieniami... Panie Wójcie jeśli to ma być próba "zatkania nam ust" to jest godna pożałowania. Gdzie chodniki żeby nasze dzieci mogły bezpiecznie poruszać się po wsi? I to w takim czasie gdzie przez naszą wieś przejeżdża mnóstwo ciężarówek do naprawy wałów (w końcu). 2. Nie ma się co stresować wypowiedziami "obserwatora z Oświęcimia" bo jak sama nazwa wskazuje nie pochodzi on z Lasu i nie ma w naszej sprawie nic do gadania. 3. Osobiście jestem za budową kopalni ale przeciwko budowie zbiornika w tak bliskim sąsiedztwie naszych domów. Na terenie Przeciszowa jest wiele obszarów nie zamieszkanych i nie widzę powodu żeby zbiornik budować wśród ludzi skoro można zbudować na ww. terenach. 4. Kopalnia zatrudni 1050 osób ale nie oszukujmy się... nie będą to przeciętni mieszkańcy Przeciszowa i Lasu a krewni i znajomi członków Rady Gminy więc nie mamcie nas obietnicami pracy. Niech wójt zapewni nam pracę na piśmie tak jak to zrobił Prezydent Zatora, który zwolnił nowo powstałe przedsiębiorstwa z podatku na jakiś czas pod warunkiem, że 75% ich pracowników będą stanowić mieszkańcy gminy Zator. 5. Uważam że Kopex powinien zapłacić nam ceny rynkowe (ok 2000-3000zł/mkw) za nasze nieruchomości i wysiedlić całą wieś. Jest tylko jeden problem... Nie stać ich na to. Chcą kupić działki rolne od ludzi, którzy posiadają je na interesującym ich terenie za 20zł/m (cena rynkowa to 2-3zł/m) ale nie mówią o tym że ludzie dostaną na początku 10% ceny a resztę dopiero po zakończeniu inwestycji. Poza tym te kilka osób które takie działki posiada to nie jest cała wieś. 6. Wójt zaproponował nam zrobienie referendum... jesteśmy za, ale nie za referendum na terenie całej gminy. Chcemy referendum dotyczącego tylko zbiornika a nie całej kopalni i przeprowadzonego tylko w naszej wsi! Na zakończenie cytując Reymonta: "w gromadzie żyję to z gromadą trzymam". Żeby się ta cała historia nie skończyła dla rządzących jak dla Jagny w Chłopach. Pozdrawiam firmę Kopex i Radnych Gminy Przeciszów.
aga, 28.07.2014 14:44
do jeszcze raz tak to właśnie ma być kopalnia upadowa najpierw się zorięyuj as potem wypisuj głupoty
Rudy, 28.07.2014 12:40
CHłopcze z fundacji trudny z ciebie gość - pomyj sobie garnki w domu.
Z fundacji. , 27.07.2014 23:06
Przeciszanin: No napisałem nie znam się jeśli o kopalnie chodzi. A pytam temu bo piszecie o szkodzie dla środowiska i zniszczeniach, a tam gdzie macie piękne tereny śmieci być nie powinno. A macie ich dużo. O środowisko pytam i o to co się nim tak przejmujecie, tylko o to mi chodzi. I nie jestem niczym skażony niby czym mam być.
STASEK Z LASU, 27.07.2014 16:33
TEN OŚWIĘCIM, TAK TERAZ SIĘ ZACZĄŁ PRZEJMOWAĆ NAMI- INTERESIK TU JEST DUŻY..................
Przeciszanin, 27.07.2014 16:28
ty obserwator z oświęcimia albo z fundacji zbierania śmieci itp. ..... ty już chyba jesteś skażony przez ten oświęcimski siarkowodór - bo [ciach!] piszesz, jak się nie znasz bo tylko po kursach jesteś to nie pisz.
Z fundacji. , 26.07.2014 21:45
Hej czytam waszą dyskusje odnośnie kopalni i jedno mnie zastanawia. Zaznaczam, że nie znam się i nie mam wiedzy na temat kopalni, czy lepiej była jakie plusy i minusy, czy szkodzi środowisku itp. Ale zastanawia mnie, że piszecie w trosce o środowisko, zdrowie, że wam się natura zniszczy itp. A ja jestem uczestnikiem fundacji i braliśmy kilka razy w akcji sprzątaniu. I sprzątaliśmy teren koło fundacji tzn. rezerwat las przy moście tam w dole. I z drugiej strony wzdłuż drogi i jak się na stawy idzie. I zebraliśmy bardzo duzo śmieci. Nie pamiętam ile worków, ale jak na takim krótkim odcinku bardzo dużo. Były nawet duże rzeczy opony czy ekran itp. Interesuję się bardzo przyrodą dbaniem o środowisko. I podziwiam was za piękne tereny i tu pytam czemu o nie nie dbacie i je niszczycie i zaśmiecacie? A tu się wypowiadacie, że kopalnia szkodzić będzie niszczyć środowisko co sami niszczycie itp. Czemu więc sami nie zaczniecie od siebie i dbać nie zaczniecie o to piękno przyrody co macie? A i nie mam na celu by was obrażać czy coś i nie uważam, że wszyscy śmiecą. Co wy sądzicie pozdrawiam po sąsiedzku.
nie. , 26.07.2014 15:46
Ty Obserwator z Oświęcimia - czy kiedykolwiek przeżyłeś powódź? wiesz jak to jest, słyszeć przez megafon, żeby się ewakuować? Mieszkasz pewnie w bloku, a my mamy z obydwu stron wodę, trzeciej nie chcemy. założę się, że większość osób nie chciałoby mieć w pobliżu domu zbiornika. w mojej rodzinie są górnicy i są przeciwko budowie zbiornika. zejdź z tego tematu, bo nie masz pojęcia o tym.
tak, jeszcze raz tak, 25.07.2014 20:30
Witam, do obserwatora z Oświęcimia. Nie wiem czy zauważyłeś że ludzie wpisujący się, mają problem chyba z sobą. Najlepiej jest mówić, nie bo nie. Pojęcia żadnego-przykład-mylić kopalnie odkrywkową, z kopalnią z szybami lub upadową.. Reasumując, co do budowy kopalni, jestem oczywiście, na tak!!!!!!!!. A cha, przypomniały mi się manifestacje w Brzeszczach, pamiętacie jak chcieli zamykać kopalnie, co się działo. Nikt nie mówił, zamykać bo się domy walą, bo ceny mieszkań spadają , że ze zbiornika śmierdzi(oczywiście, nie śmierdzi). Tylko była mowa o tym że chcemy pracę, a co za tym idzie dobrze zarabiać.Pozdrawiam, a jak będę chciał spokoju i wypoczynku na emeryturze to wyjadę w Bieszczady. Tam jest spokój i cisza.Wpisując te Bieszczady to przypomniało mi się że tam wypalają węgiel drzewny, i po co mi te Bieszczady!!!! .
Górnik z kopalni Bytom, 25.07.2014 20:22
Spółka Kopex Ex-Coal, która chce wybudować kopalnię węgla w Przeciszowie, uruchomiła swój punkt informacyjny. Punkt mieści się w pomieszczeniu dawnej agencji banku PKO BP. Jak informuje Urząd Gminy Przeciszów można tam zasięgnąć informacji na temat przyszłej budowy kopalni.
Studium, 25.07.2014 19:37
W związku z planem budowy kopalni na stronie http://przeciszow.pl/?id=wiadomosci&nrwiad=803350 wójt gminy opublikował projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Przeciszów wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Tyle, że prognozą oddziaływania na środowisko na stronie nie ma. Czyżby władze chciały zataić rzeczywisty wpływ kopalni na otoczenie?
Greg, 25.07.2014 19:31
obserwator z Oświęcimia: A te przemysłowe smrody w Oświęcimiu i Bobrku, to też standardy UE? Gdzie są te super-sprawne instytucje ochrony środowiska? Czemu nie zrobią z tym porządku?
STASEK, 25.07.2014 11:52
KOPEX NIECH SE KOPIE U SIEBIE NA ŚLĄSKU A NIE U NAS .
obserwator z Oświęcimia, 25.07.2014 11:06
Z powodu bardzo niskiej kultury osobistej, zacofania, swoistego ograniczenia umysłowego i ciasnoty światopoglądowej pewnych osób uczestniczących w dyskusji bez żalu kończę polemikę z wami. Desipere est iuris gentium.
Jestem Za!!!!, 25.07.2014 09:55
Kopalnia to przyszłość naszej gminy. Zrozumcie że o nie będzie kopalnia taka jak wszystkie dookoła. Będzie to nowoczesna kopalnia budowana od podstaw więc nie będzie z nią takich problemów jak z innymi starymi kopalniami. Zbiornik o który toczy sie "wojna" to tez nic złego. Będzie to zbiornik wody już oczyszczonej i przefiltrowanej. Jego budowa gwarantuje nie przepuszczalnoś. Będzie on spełniał tylko funkcej gromadzenia oczyszczenej wody i spuszczania jej do wisły, a w razie powodzie będzie również gromadził nadmiar wody. Panowie z Kopex-u chcieli nam to wyjaśnic na spotkaniu. Niestetu nie pozwoliliście na to.
przeciwny :, 25.07.2014 09:43
a co ty jesteś taki zainteresowany nami obserwator z oświęcimia . zajmij się smrodem w oświęcimiu a nie Przeciszowem tajniaku wnikliwy od rad to jest piekło dobrze wyłożone kolego daj se siana.
obserwator z Oświęcimia, 25.07.2014 08:22
Nie jestem z Kopexu i wisi mi czy ta kopalnia tam będzie czy nie, sami zdecydujecie. Uważam tylko, że to jest szansa dla Przeciszowa, a czy ją wykorzystacie czy nie to wasza sprawa. Wszystko w waszych rękach, najwyżej dzieci i wnuki was rozliczą. A nawiasem mówiąc, w Przeciszowie nie będą fedrować pod zabudową. Temat uważam za wyczerpany, jak to mówią "róbta co chceta".
Rysiu z lasu, 25.07.2014 08:14
a będzie też ZOO....... w Przeciszowie.
Pieszy, 24.07.2014 22:09
Ale będzie ruch aut drogą Oświęcim - Zator.
traktorzysta , 24.07.2014 22:03
nowe domy które się robi przy kopalniach wymagają dodatkowego zbrojenia fundamentów itp............i tak robią a w Przeciszowie domy nie mają tej opcji więc panie obserwator daj pan na wsteczny. chyba że pan jest z firmy Kopex i ma interes w tym śmiesznym pisaniu.
obserwator z Oświęcimia, 24.07.2014 21:37
Ja wcale nie twierdzę, że trzeba patrzyć bezkrytycznie na inwestora, który jak wiadomo będzie maksymalizował zyski przy minimalizowaniu strat. Trzeba tylko spokojnie rozważyć, czy cała ta kopalnia będzie dobrem, czy złem dla Przeciszowa. Ja pochodzę z górniczej rodziny:pradziadek, dziadek i ojciec byli górnikami, ja akurat nie jestem, ale złego słowa nie dam powiedzieć o kopalni. Zawsze był to poważany zakład pracy, a górnik to był (i jest) KTOŚ.I niech ktoś idzie na piwo do Bytomia czy Jaworzna czy Bierunia Lędzin Rybnika i niech zacznie lokalnym obrażać "grube"(kopalnię) i górników to jak się patrzy dostanie po buzi. Kończąc, ja jestem za kopalnią, będzie z niej więcej dobrego niż złego, tylko trzeba Kopexowi patrzyć na ręce. Jeszcze raz zapewniam - spokojnie da się z kopalnią żyć a zarobków i pozycji zawodowej będą przeciszowianom zazdrościć wszyscy sąsiedzi na czele z burmistrzem Zatora. P.S. Pod Bytomiem działały zdaje się chyba ze 4 kopalnie i to metodą zawałową fedrując pod zabudową.
jajajaja, 24.07.2014 20:54
@obserwator z Oświęcimia ja jestem za ale nie patrze na inwestora bezkrytycznie Poczytaj o Bytomiu i o tym co się tam obecnie dzieje. Dzielnice się zapadają a kopalnia dalej kopie, zasłaniając się zezwoleniem na wydobycie. A podobno jestesmy w UE i jest XXI wiek.
obserwator z Oświęcimia, 24.07.2014 20:10
Mam doświadczenia w tym temacie, około 30 lat mieszkałem na terenie eksploatacyjnym kopalni Sobieski w Jaworznie, owszem były tąpnięcia, domy się trzęsły, ale nie jest to groźne. W Jaworznie dosłownie 1 dom wymagał zburzenia, kopalnia zbudował obok nowy https://www.google.pl/maps/@50.181999,19.228917,3a,75y,248.42h,77.03t/data=!3m4!1e1!3m2!1sSaS8wz1xcZ3wLQjy5ssdBw!2e0 tu przy drodze stał stary, w głębi nowy zbudowany przez ZG Sobieski. Zobaczcie jak wyglądają domy w okolicy, niektóre maja po 50 i więcej lat i jakoś się nie walą, a wręcz się rozbudowują. W Oświęcimiu też czasem czuć tąpnięcia z Piasta i coś nie słychać o walących się blokach.
mieszkanka, 24.07.2014 15:25
do obserwator z oświęcimia nikt nikogo nie opluwa skażenie środowiska zawalanie się domów które w większości są stare to chyba wystarczające argumenty ciekawe kto pokryje koszty ich naprawy jakkopex zwinie się za 30lat
obserwator z Oświęcimia, 24.07.2014 14:42
do przeciwny: co to za argument, jaki ma on znaczenie w dyskusji? Widać, że nie masz nic nowego do powiedzenia. Polemizujemy?
przeciwny :, 24.07.2014 12:46
Do obserwatora ty kolego jeszcze musisz się dużo kształcić i uczyć !!!!!!!
obserwator z Oświęcimia, 24.07.2014 11:12
Ludzie, nie przesadzajcie z tym skażeniem, wszystko będzie nadzorowane przez instytucje ochrony środowiska, nikt sobie nie pozwoli na zatruwanie przyrody w naszych czasach, wszyscy będą patrzeć Kopexowi na ręce, szczególnie że jest to firma prywatna. Wszystko będzie wybudowane zgodnie z przepisami, jesteśmy przecież w Unii Europejskiej i jej przepisy obowiązują, a jak wiadomo są one bardzo restrykcyjne, szczególnie jeśli chodzi o ochronę środowiska. Unia Europejska ma fioła na tym punkcie, więc nie piszcie, że dojdzie do skażenia jakimiś metalami ciężkimi czy innymi "syfami", bo kopalnia nie może sobie na coś takiego pozwolić.
magazynier z biedronki, 24.07.2014 10:46
Podsumowanie- jeśli dojdzie do wybudowania kopalni to należy zmniejszyć ryzyko skażenia metalami ciężkimi przez nas samych !!! Zatem aby zmniejszyć to ryzyko , należy: dokładnie myć owoce i warzywa przed spożyciem , ograniczyć spożycie mięsa zwierząt np..( nerki wątroba ) itp...... unikać miejsc zapylonych nie pić wody prosto z kranu !!!!!!! wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające żelazo, jod , wapń , magnez , tran itp................. POZDRAWIAM.
neutralny , 24.07.2014 10:23
tereny pszeciszowa są osuwiste i mokre będą na pewno szkody górnicze jak i również skażenie gleby , powietrza i wody. Co na pewno to wpłynie na zdrowie mieszkańców.
obserwator z Oświęcimia, 24.07.2014 09:23
Te wszystkie nicki: przeciszowianka, podlesianka, mieszkaniec, mieszkanka, mieszkaniec przeciszowa, przeciszowianin to ta sama osoba, robi propagandę przeciwko wujtowi, Piotrowicom, kopalni i wszystkim którzy starają się działać na rzecz Gminy Przeciszów. Według niego najlepiej postawić szlabany na 44 za Włosienicą i nie wpuszczać nikogo, bo przecież "horror,domy się trzęsą od samochodów,drogą strach jechać na rowerze,a co będzie jak dojdzie do budowy kopalni?". Przy takim podejściu dalej będziecie jeździć na rowerach. A dzięki pieniądzom z podatków gmina zbuduje Wam ścieżki rowerowe.Tylko dlaczego kilka osób wypowiada się i mają być głosem całej Gminy? Bo najgłośniej krzyczą? Bo używa kilku nicków i używa słów: horror, syf, nowotwory, hałdy itd. Weźcie pod uwagę też inne argumenty. Były spotkania gminne, są oficjalne drogi zgłaszania protestów, tylko tu trzeba konkretnych argumentów, rzeczowej i merytorycznej dyskusji, a nie opluwania się w komentarzach. Rada Gminy i wójt zostali wybrani przez mieszkańców jako ich reprezentacja, więc mają mandat do podejmowania decyzji. Oczywiście istnieje coś takiego jak konsultacje społeczne i teraz właśnie się odbywają, ale na miłość boską niech nie polega to na anonimowym opluwaniu się na forum.
mieszkanka , 24.07.2014 08:48
kiedy idziemy z listą do gminy
do Wszystkich Zainteresowanych, 23.07.2014 22:21
Co wy tu wypisujecie za bzdury. Najpierw się dowiedzcie jaka to ma być kopalnia a potem wypisujcie swoje uwagi. To że nowe miejsca pracy będą to nie wystarczy wam przy takim bezrobociu, że rozwinie sie infrastruktura, że do gminy bedą wpływały extra pieniądze to też mało, Najlepiej żyć sto lat za murzynami i narzekać!!!! OBY TA KOPALNIA POWSTAŁA!!!
do maria, 23.07.2014 21:51
a to byla jakas lista na ktorej mozna bylo sie podpisac i wyrazic sprzeciw????? chetnie bym sie na niej podpisal !!!!
aga , 23.07.2014 21:05
do olaf lepiej koło domu pana wójta
przeciszowianka , 23.07.2014 21:02
zablokować ten syf puki nie jest za późno
kasztelan, 23.07.2014 20:48
Juz wkrotce: Oświęcim sołectwem gminy Przeciszów!
lepszy pomysl , 23.07.2014 20:31
Oby nie doszlo do budowy tej kopalni. podobno ktos mowil ze ceny dzialek pojda w gore haha chyba w dol bo kto bedzie chcial tutaj mieszkac... lepiej zamiast kopalni wybudowac fajny aqua park pod lasem a w lesie zrobic park linowy taki z prawdziwego zdarzenia :) a odwiedzajacych bedzie mnostwo gdyz beda przyjezdzac do zatora wiec i do nas beda miec po drodze ... wtedy mozna otworzyc jakies noclegi jakas kawiarenke i juz bedzie sie cos dzialo w przeciszowie !!! cos fajnego a nie brudna zasyfiona kopalnia !!!
DMW, 23.07.2014 19:51
Mieszkańcy Przeciszowa jesteśmy z wami ======= Dwory, Machnaty , Włosienica.
wodnik, 23.07.2014 19:23
Szanowni rajcowie gminy Przeciszów, poczytajcie tutaj co o Waszej wydumanej kopalni myślą zwykli mieszkańcy nie tylko Lasu ale przede wszystkim Przeciszowa. Myślę że te komentarze, ich ilość, da Wam coś do przemyślenia i zanim podniesiecie ręka "za" weźmiecie ich zdanie pod uwagę.
podlesianka, 23.07.2014 18:54
Ludzie to co my przeżywamy na Podlesiu to horror,domy się trzęsą od samochodów,drogą strach jechać na rowerze,a co będzie jak dojdzie do budowy kopalni?Jesteśmy zmęczeni hałasem ,chcemy ciszy ,spokoju,a nie kopalni.Zrobic referendum,a nie zebranie wiejskie gdzie przyjdzie parę osób i przyklaszcze Panu Wójtowi
Maria, 23.07.2014 18:31
@prawdziwy mieszkaniec 1000 osób podpisało się pod protestem do wójta przeciw kopalni.
Górnik, 23.07.2014 17:13
Mieszkańcy Przeciszowa za to że stanie piękna kopalnia będziecie mieć na zimę 2 tony węgla za darmo + miał.
MIETEK, 23.07.2014 15:22
NIERÓBMY Z MAŁOPOLSKI ŚLĄSKA
kret, 23.07.2014 15:16
będziecie teraz świecić oczami w nocy po co wam teraz prąd..................
do prawdziwy mieszkaniec, 23.07.2014 15:15
a ciekawe dlaczego ceny mieszkan w brzeszczach sa znacznie nizsze niz np w oswiecimiu??? No wlasnie przez kopalnie!!!!!
magazynier z biedronki, 23.07.2014 14:19
Ciąg dalszy- Z badań przeprowadzonych w Niemczech okazało się , że z zagłębia węglowego FREIBERG do odbiorników ścieków dostaje się rocznie: 180 ton cynku, 5 ton ołowiu i 2 tony kadmu a obecności toksycznych metali nie można praktycznie wyeliminować. Mieszkańcy życzę wam rozpatrzenia tych spraw i dużo zdrowia.A WÓJT niech się zastanowi co robi.
prawdziwy mieszkaniec, 23.07.2014 13:25
tu chyba pisze jedna i ta sama osoba pod rożnymi nickami żeby tylko było przeciwko, ludzie jedziecie do Bierunia do Lędzin do Brzeszcz do Knurowa jak te miejscowości wyglądają tam nikt nie narzeka tylko prosi żeby kopalni nie zamknąć.
wzburzona mieszkanka, 23.07.2014 13:20
Taaa teraz mieszkańcy przeciszowa będą narzekać na inwestycje w Piotrowicach. To jakaś chora zazdrośc bez podstaw! Co mają Piotrowice czego nie ma Przeciszów??!! Wy macie Orlik, Piotrowice boisko, wy macie drogi i oni też mają drogi, ale tego czego Wy macie więcej to już nie zauważacie? I bardzo dobrze jak Piotrowice się odłączą, najwyższa pora!! Spokój i zero zazdrości.
niezadowolony , 23.07.2014 13:05
Chyba nie bardzo sluchacie uwag mieszkancow skoro nadal chcecie otworzyc kopalnie (dla wlasnych zyskow) poza tym moze wypadalo by wszystkim wyslac listy z plusami i minusami kopalni i decyzja czy chcemy aby kopalnia byla czy nie. a nie przedstawiacie same plusy a o minusach nic nie mowicie. poza tym ludzie oczekuja stanowisk pracy i wysokich plac, barbowek, trzynastek, czternastek i wegla za darmo... zapomnijcie o tym!! to prywatna firma i nie dostaniecie nic. podejrzewam ze prace tez w wiekszosci dostana doswiadczeni gornicy. a prywatna firma jak zrobi z przeciszowa brud i smrod to zwinie sie i juz ich nie bedzie a my bedziemy sobie zyc tutaj dalej z zanieczyszczonym powietrzem, woda, z drogami po ktorych nie bedzie sie dalo jezdzic i ze smierdzacymi brzydkimi holdami. jak ktos tego chce to niech sie na slask przeprowadzi a przeciszow zostawcie w spokoju. niech sobie w piotrowicach buduja jak chca!!! a radni tez pewnie wezma kupe kasy i kupia sobie domki z dala od tego syfu. a mi biedacy bedziemy sobie dalej reperowac popekane i walace sie domy i nigdy sie niczego nie dorobimy.
przeciwny , 23.07.2014 12:57
I. Minusy 1. Zmiana środowiska naturalnego, hałas. 2. Problemem jest też składowanie odpadów z kopalni, powstają kilkumetrowe hałdy. 3. Powstanie kopalni odkrywkowej może spowodować również problem z wodą. Eksploatacja wód podziemnych może spowodować niedostatek wody w pobliskich miastach a także odpływ wód gruntowych. Możliwe jest zanieczyszczenie wód. 4. Może nastąpić także zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego poprzez emisję pyłu. 5. Nasze dzieci nie beda bezpieczne i na pewno nie beda chcialy tutaj mieszkac!!! 6. zacznijcie zglaszac sprzeciw gdyz jak papiery zostana podpisane to juz bedzie za pozno to zmienic a potem to juz mozecie miec zal tylko do siebie. Na stronie gminy przeciszow jest e-mail do wojta wiec zacznijcie dzialac i piszcie maila ze sprzeciwem !!
mieszkaniec przeciszowa, 23.07.2014 12:11
WOJT NIECH NIE MYDLI MIESZKANCOM OCZU . BEDZIE SYF I TYLE. I NIECH ZACZNIE SLUCHAC ZE MIESZKANCY KOPALNI NIE CHCA
przeciszowianin\\, 23.07.2014 12:09
poczytajcie o szkodach gorniczych w bytomiu!! o szkodach za ktore nikt nie zaplaci, o zniszczonych domach ktore wlasciciele sami musza ciegle remontowac... procesy o odszkodowanie trwaja latami a po 5 latach nikt juz o nich nie pamieta. nadal chcecie kopalnie/??? http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/galeria/szkody-gornicze-w-bytomiu-kto-za-nie-odpowie-zdjecia,1771626,t,id.html?sesja_gratka=b667d922dcdaf189ae7f933fcf04c9abQ
nie chcemy kopalni, 23.07.2014 12:06
Kopalnia to same klopoty, nie dajcie sobie wciskac ciemnoty!!
mieszkaniec przeciszowa, 23.07.2014 11:59
niech sobie w piotrowicach buduja kopalnie skoro wszystkie inwestycje DOBRE inwestycje ida do piotrowic a przeciszow niech zostawia w spokoju!!!! Szkoda ze nie wybuduja parku z laweczkami dla dzieci, kortow tenisowych, boiska do siatkowki, nie zrobia fajnego asfaltu zeby dzieciaki mogly na rolkach pojezdzic!!! ????
przeciszowianka, 23.07.2014 11:55
ja rowniez jestem przeciwko kopalni i prosze mieszkancow przeciszowa zeby przejrzeli na oczy i zaczeli zglaszac protesty do gminy !!!!! poczytajcie o szkodach gorniczych a miejsca pracy nie beda dla was. zator nie chce kopalni bo wie jaki to jest SYF a wojt chce kopalnie w przeciszowie bo jego to nie doczyczy. on zgarnie kase i bedzie spokojnie mieszkal w piotrowicach!!!!!!!! Ludzi opamietajcie sie!!!! dzieci nie beda mogly spokojnie wyjsc na spacer, na rowerki, na rolki bo ciagle beda jezdzic samochody, bedzie smrod, straszny ruch i mnostwo zanieczyszczen. czy warto rujnowac miejsce w ktorym zyjemy????????????
Rolnik, 23.07.2014 11:03
A czy istnieje w powiecie taki wydział jaj ochrona środowiska czy nie. bo jak istnieje to ja myślę żeby to zlikwidować jak najszybciej !
uczeń z Radoczy, 23.07.2014 10:45
Super szkoła górnicza w ZATORZE i praktyka na nowej kopalni w PRZECISZOWIE !!!
jajajaja, 23.07.2014 09:57
jeszcze jedno a czy to nie przypadkiem zator wielce otwiera między innymi szkołę z kierunkiem górniczym? ale kopalni w przeciszowie nie chcą...
jajajaja, 23.07.2014 09:51
tzn. ze gmina zator jest przeciwko budowie kopalni? bo tak wnioskuje z artykułu... no to dobrzy są, sami buduja co się da i gdzie się da a jak kopalnia ma byc w przeciszowie to sa na nie. haha
Spółka , 23.07.2014 09:42
węgiel nie ma zbytu a oni chcą budować nową kopalnie.Ktoś ma w tym dobry interesik.
magazynier z biedronki, 23.07.2014 09:20
No niestety dojdzie do poważnych zanieczyszczeń - metalami ciężkimi jak : ołów ,rtęć , kadm , arsen ,selen itp............Dojdzie do chemicznego skażenia gleby przez HAŁDY kopalń- pyłami , metalami ciężkimi jak i ługami wypłukiwanymi przez deszcz itp...........A woda natomiast będą zanieczyszczone głównie ołowiem , pestycydami i węglowodorami aromatycznymi będą silnie toksyczne. A O RYBACH NIE MA CO MARZYĆ !!!. a ludzie w tym środowisku niestety będą chorowali na bardzo ciężkie schorzenia jak np. NOWOTWORY itp......................................................to tyle wstępu.A pan Wójt jeszcze musi myśleć mądrze.
aaa, 23.07.2014 09:17
A może niech ten zbiornik w Piotrowicach wybudują--ciekawe jak zareagują mieszkańcy,w końcu większość (znaczną) inwestycji gminy Przeciszów jest w Piotrowicach,to trzeba im tam wybudować zbiornik (chyba nawet rzeki nie mają) Bo to będzie tak w Przeciszowie kopalnia i wszystkie "syfy" z nią związane , a Piotrowice będą rosły na metropolie i nawet mnie nie zdziwi jak sobie piękną dużą (bo w tej już mają ciasno) gminę w Piotrowicach wybudują
niepis, 23.07.2014 09:13
Całą tę kampanię niby "proekologiczną" z pewnością napędza pewien burmistrz zza miedzy, któremu nie w smak będzie istnienie dużego zakładu pracy w pobliżu nowego parku rozrywki. Wiadomo, gdzie dużo wolnych miejsc pracy, tam trzeba zapłacić więcej pracownikowi. A kredyty nabrane na budowę trzeba spłacać. Poza tym te jego wysokie ambicje. No i ego.
zorientowany, 23.07.2014 08:50
Zupełnie bez emocji analiza działalności kopalni: Plusy kopalni: - podatki - około 10mln złotych rocznie do kasy gminy - w 3 lata macie wybudowaną kanalizację, w 2 lata wszystkie drogi, po 6 latach wasze dzieci jeżdżą na darmowe kolonie finansowane z UG, nie licząc imprez kulturalnych, koncertów, itd. - miejsca pracy - nie tylko w samej kopalni, ale też w innych branżach - 1 miejsce w kopalni generuje 3 inne przy kopalni. - rozwój cywilizacyjny - proszę zapytać jak wyglądały Lędziny, Bieruń w latach powojennych przed otwarciem kopalń, zwykłe wioski, teraz każdy z mieszkańców nie wyobraża sobie życia bez istnienia kopalni. Koszty: - ruch ciężarówek, cięzkiego sprzętu podczas budowy - tymczasowe zniszczenia dróg i budynków, naprawiane z funduszów kopalni; - koszty środowiskowe - zbiornik na solankę, wstrząsy, itd. trzeba tylko pamiętać, że w razie usytuowania kopalni np. w Oświęcimiu, wstrząsy też będą, ale podatki pójdą do Oświęcimia; - częściowe zurbanizowanie gminy wiejskiej - budynki przemysłowe itd. Podsumowując: z tej krótkiej analizy wynika, że mimo pewnych kosztów środowiskowych (oczywiście zgodnej z przepisami i w 100% bezpiecznej dla ludzi i środowiska) i mimo utrudnień dla mieszkańców zyski z działalności kopalni będą kolosalne dla gminy, jest to jedyna szansa którą Przeciszów powinien wykorzystać, więcej się taka nie powtórzy. Na Śląsku kopalnie są traktowane jak matki żywicielki, wokół nich toczy się życie, ludzie walczą o ich nie likwidowanie. Ludzie nauczyli się z nimi żyć i tam widać, że kopalnie są motorem napędowym rozwoju i dobrobytu. Zapytajcie, czy oni będą narzekać na kopalnie - NIE. Oczywiście pewne koszty trzeba ponieść, ale w długiej perspektywie na pewno będzie to procentowało. I jeszcze trzeba pamiętać o jednym: jeśli kopalnia nie powstanie w Przeciszowie, to na pewno stanie za miedzą, np. we Włosienicy a zbiornik w Dworach II i będzie dobrze. A podatki powędrują do Oświęcimia....
sokół z wieżowców, 23.07.2014 08:10
Czy ta kopalnia też nie będzie płaciła ZUSu jak Kampania Węglowa???.Bo już mam dość utrzymywania z moich podatków tych pasożytów kopalnianych.
NOWA, 23.07.2014 07:41
Jestem ze śląska niedawno kupiłam dom w lesie wiem dobrze jak mieszka sie w pobliżu kopalń i osadników LUDZIE nie wierzcie w dobre intencje wujta i firmy kopex mydlą wam oczy ilu z was niewykwalikowanych górników dostanie prace w tej kopalni oni nie przejmują sie nami tylko swoim zyskiem a konsekwencje będziemy ponosili my przez długie lata.A co do zbiornika to jedna kpina że wogóle zaproponowano go w takim miejscu gdzie wody jest na pęczki z każdej strony NIECH WUJT WEŻMIE SOBIE ZBIORNIK POD SWOJE OKNA I SIE CIESZY ŻE MA TAKĄ PIĘKNĄ NATURE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nowi, 23.07.2014 07:21
SPRZECIW!!!!!!!!!!!.BUDOWIE ZBIORNIKA.jestesmy ze slaska i dobrze wiemy jak bardzo jest to ekologiczne ,/syf/.tu jest tak pieknie i spokojnie prosze nie dajcie tego zniszczyc
aka, 23.07.2014 04:03
Ojej, słony zbiornik. Jest dolina karpia, to może być też dolina śledzia.
economist, 22.07.2014 23:34
Pragnę wszystkich uspokoic. Kopalnia nie powstanie bo firma Kopex nie ma jej z czego sfinansowac. jak dotąd bezskutecznie poszukuje finansowego źródła, ale żaden bank nawet nie chce rozmawic o takiej inwestycji. na szczeście skończy sie tylko na robieniu szumu.
Zenior, 22.07.2014 23:17
Wiele uwag już padło - ja dodam tylko jedno - jak Kopex ma zamiar wywozić węgiel z tej kopalni ? Jużź zatłoczoną 44-ką bez poboczy ??
mateuzs2, 22.07.2014 22:50
Tak właśnie jak Wójt gm Przeciszów postępują bezduszni urzędnicy,pracują z klapkami na oczach,w głowie mają tylko zyski za wszelką cenę,nie biorą pod uwagę protestu mieszkańców,degradacji środowiska.Przy tak dużych inwestycjach jak kopalnia liczy się duży rozsądek w działaniu,dialog z mieszkańcami,czas przejrzeć na oczy Panie Wójcie,tyle innych wolnych miejsc w gminie Przeciszów pod taki osadnik,trzeba chcieć a nie upierać się przy swoim po trupach sąsiadów takiego osadnika.
maxriter, 22.07.2014 21:59
o lesie sobie przypominają jak mają jakieś brudy i smrody wtedy ostro inwestują nawet nie można domu wybudować bo gminie się nie chce wykonać zagospodarowania terenu bo sie nie da przyjdz pan za rok i tak juz 10 lat cała rodzina w tej gminie pewnie pracuje a ta cała firma to pewnie ma już swoich ludzi a z Przeciszowa przyjmie pewnie paru po znajomości
przeciszowianka, 22.07.2014 21:32
Szkoda ze nikt nie naglasnia ze np. mozna bylo wysylac swoje przemyslenia do 17 lipca gdyz pierwszy raz o tym slysze. Miejsca pracy!!! Jakie miejsca pracy??? Chyba dla emerytowanych gornikow!!! Teraz robia cos z walami i tyle ciezarowek jezdzi ze az starch dziecko do sklepu poslac a co dopiero jak kopalnie otworza!!! Bedzie mnostwo aut, smrodu, popekane drogi, domy, gospodarstwa i wszystko do remontu!!! Wiec niech wojt juz nie wciska kitu bo on podpisze umowe zgarnie kupe kasy i sie wyprowadzi a my zostaniemy z tym syfem i wtedy nasze dzieci na pewno sie wyprowadza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
jjb, 22.07.2014 20:38
najlepiej niech sie nic u nas nie robi to mniej narzekan jest a za dzialki jak kanal budowali to kase ladna sie bralo tylko tego sie nie pamieta bo inne czasy i pieniadze byly
kajakarz, 22.07.2014 20:12
TYLE KOSZTOWAŁ KANAŁ ŚLUZA !!!!!! itp...... ZROBIĆ MISTRZOSTWA POLSKI W KAJAKARSTWIE.A NIE PSÓĆ TEGO CO JEST.
leśny, 22.07.2014 19:13
niech sobie na Boconku zrobią zbiornik będą mieli bliżej kopalni i wodę do Bachuża odprowadzą ale nie bo są dopływy do stawów i będzie to szkodzić rybą a podobno taka ta woda zdrowa amerykańska
Tomek, 22.07.2014 18:04
"...To będzie zbiornik retencyjny, który mógłby też jak sądzę poprawić bezpieczeństwo powodziowe ..." czy oni chcą mieszać wody z kopalni z wodą z Wisły! To po co ten zbiornik, niech puszczają wodę prosto do rzeki, koszty będą mniejsze.
J@cek, 22.07.2014 17:20
<p>", że pojawi się nieprzyjemny zapach" ot [ciach!].. zapach im będzie przeszkadzał a jak szamba pompują do row&oacute;w to im zapach nie przeszkadza !</p>
apacz, 22.07.2014 16:55
Ciężarówki, spaliny i kolejki za węglem , tłumy kurzu oraz tąpnięcia i zasolone wody. Mnie szkoda tych pięknych terenów. Strat w środowisku nie da się potem już naprawić. Cały świat odchodzi od wydobywania i przetwarzania węgla. Polacy odwrotnie mimo że rosną z roku na rok kary unijne za zanieczyszczanie środowiska. Zwyczajnie żal mi mieszkańców tych terenów.
olaf, 22.07.2014 16:44
Moze ten zbiorik wybuduja obok urzedu gminy jak wójt mówi że to bardzo bezpieczne
Arek, 22.07.2014 16:29
Niech się teraz martwią kopalnie nierentowne typu Brzeszcze.Jak wybudują tańszą w eksploatacji to koniec.
$$$, 22.07.2014 15:19
Jak to jest w tym dzikim kraju, że najpierw buduje się supermarkety, drogolandie, kopalnie a później, nie wiadomo kiedy buduje się infrastrukturę drogową? Jak takie inwestycje jak np. Castorama w Oświęcimiu mogła być dopuszczona do realizacji bez bezpiecznych rozwiązań komunikacyjnych? Dlaczego bezpieczeństwo i życie ludzkie jest tak mało ważne w tym kraju? Choć dużo się tu trąbi o życiu człowieka w kwestii aborcji czy eutanazji, nie wspominając o rzetelnym, cywilizowanym prawie do leczenia czy zabiegów. Takie podejście to niestety cecha narodów i krajów zacofanych, wschodnich. My się do takich krajów wciąż zaliczmy i nie pomogą pieniądze z Unii, gwiazdki na tablicach rejestracyjnych bo mentalnie bliżej nam do Moskwy i Kijowa.
robert, 22.07.2014 14:55
To będzie nie złe widowisko, tu park rozrywki największy piękny kolorowy, a za płotem, smród ciężarówki kolejki za węglem , tłumy kurzu oraz, tąpnięcia, Sory, ale jakoś tego nie widzę.
Pawel, 22.07.2014 14:52
Ludzie raczej z pięknych zielonych terenów nie wyżyją. Wszyscy tylko straszą i straszą a jakoś niewidzę żeby np Bieruń czy Lędziny zapadły się pod ziemię a ludzie po nocach świecili od zanieczyszczonej wody. Lepiej jest klepać biedę tak? bez pracy albo za 1800 brutto na Synthosie lub dojeżdzać na Tychy i stać codziennie prawie po dwie godziny w korku...
Rolnik, 22.07.2014 14:31
MARTWE WODY = MARTWA NATURA
Maria, 22.07.2014 13:56
A czy te wody dołowe nie będą przypadkiem radioaktywne, tak jak na Piaście?! Polecam lekturę http://www.giph.com.pl/archiwum/183_4.html
oświęcimianin, 22.07.2014 13:20
Gorzej jak ktoś się wyprowadził z miasta do Przeciszowa na stare lata , żeby mieć spokój i ciszę a tutaj mu kopalnie otworzą bo wieś ma ambicje. Kopalnia powinna być w osw bo i tak większość pracowników będzie z osw.
mieszkaniec, 22.07.2014 12:45
A już jakość wody radykalnie się poprawił na rzece wiśle i znowu chcą to zniszczyć jak w latach 80-tych.
lasowianin, 22.07.2014 12:42
Mamy pod bokiem Wisłę, jest kanał bez gospodarza, z zarośniętymi wałami, a teraz dowiadujemy się, że będziemy mieć jeszcze słony zbiornik . Bez przesady!!!! Do chwili obecnej tutejsza władza nas nie dostrzegała wręcz spychała na margines. nie zgadzamy się na żaden zbiornik. Szukajcie sobie innej lokalizacji!!!!!
EKOLOG, 22.07.2014 12:41
BĘDZIECIE MIEĆ ZATRUTĄ WODĘ TAK ZWANĄ KOPALNIANĄ A Z WISŁY ZROBI SIĘ ZNOWU ŚCIEK - DEGENERACJA CAŁKOWITA ŚRODOWISKA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PAN CUBER NIE MA POJĘCIA O TYM.
jacekk, 22.07.2014 12:19
Przecież jest Synthos dajcie im też zarobić na odsalaniu - kiedyś był pomysł na odsalanie wód, można do niego powrócić i zarabiać, tylko czy teraz będzie chętny do takiej współpracy, myślę że dobry "gospodarz" nie da by go ominęła możliwość zarobienia złocisza.
przeciszowianin, 22.07.2014 11:25
Jeszcze niedawno p.Wójt zapewniał że z kopalnianej wody skorzystają mieszkańcy.Teraz okazuje się że to zasolony syf.Dlaczego nie wymóc na inwestorze budowy stacji odsalania?. Wtedy powstanie czysty ekologiczny,a może i rekreacyjny zbiornik czystej pachnącej wody.
przeciszowianin, 22.07.2014 11:21
Rację mają mieszkańcy sołectwa Las.Kopalnie do degeneracja środowiska naturalnego..Niech p.Wójt zawiezie mieszkańców okolice kopalni BRZESZCZE,PIAST.Zapadnięte tereny,pousychane lasy,popękane domy.Wiem że ludziom można wcisnąć każdy kit,zwłaszcza na wsi.Wiem że degradacja nie nastąpi od razu.Ale za 30 lat kopalnia się zwinie a cały syf i koszty po stronie gminy pozostaną.Nowe miejsca pracy?Dla kogo? .Dla młodych emerytów-górników.!! Podobnie jak w zatorskim parku rozrywki.Mało kto ze starszy ludzi myśli o przyszłości,wg.dewizy jakoś to będzie.Z piękny zielonych terenów powstanie syf,dla naszych dzieci ,wnuków.