RAJD. Zabytkami po ziemi oświęcimskiej

18 sierpnia 2014 Autor: Kazimierz Brzuska, przewodniczący Towarzystwa Miło

W dniach 15 - 17 sierpnia - pod hasłem „Małopolska Nasz Region. Nasza Szansa” - odbywał się XIV Kęcki Rajd Pojazdów Zabytkowych Bielany 2014. Trasa tegorocznego rajdu biegła z Bielan przez Kęty, Chełmek, Libiąż, Zator, Bobrek, Spytkowice i Polankę Wielką...

Opel z 1934 r. Fot. Kazimierz Brzuska

Opel z 1934 r. Fot. Kazimierz Brzuska

Organizatorem i komandorem rajdu tradycyjnie był Marek Lekki z Bielan. Komandora wspierało w tym przedsięwzięciu Towarzystwo Miłośników Kęt. Impreza odbywała się pod patronatem marszałka województwa małopolskiego Marka Sowy.

Trasa tegorocznego rajdu biegła z Bielan przez Kęty, Chełmek, Libiąż, Zator, Bobrek, Spytkowice i Polankę Wielką. Pojazdy i załogi prezentowały się na odbywających się w tych miejscowościach lokalnych uroczystościach (festyny, dożynki). W tym roku w rajdzie uczestniczyło ponad 70 zabytkowych pojazdów z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy. Najstarszym samochodem był wspaniały Dodge Brothers z 1928 r. uznany wraz ze stylowo ubraną załogą za najelegantszy pojazd rajdu.

W rajdzie uczestniczyły nie tylko samochody, ale również dwu- i trzykołowe motocykle, skutery i motorowery. Pierwsze miejsce wśród motocykli zdobyła czerwona Java 500 z 1955 roku, pięknie odrestaurowana przez słowackiego automobilistę.

Z zadowoleniem odnotowujemy liczny udział w rajdzie polskich pojazdów takich jak Fiat 125 p, Syrena, Warszawa, Fiat 126 p, czy też niezapomnianych „Komarków”. W ramach rajdu zorganizowano konkurs wiedzy o Małopolsce, a nagrodami były materiały promocyjne naszego regionu. Dodatkowymi trakcjami niewątpliwie było zwiedzanie skansenu w Wygiełzowie, przejazd promem przez Wisłę w Spytkowicach i wizyta w największym w Polsce parku rozrywki „Energylandia” w Zatorze. Rajd zakończył tradycyjny Bal Komandorski, w trakcie którego wręczono załogom wyróżnienia i okazałe puchary.

Poniżej kilka zdjęć.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
do pilota, 22.08.2014 21:53
ciesze sie ze podobal im sie nasz kosciolek :) mialam szczescie zezatrzymali sie obok mojego domu:) gdyzmieszkam zaraz po drugiej stronie kosciola;) moj synek mial frajde ogladajac tyle samochodow :) a kierowcy bardzo mili :)
pilot załogi 15, 22.08.2014 09:27
Mam pytanie - kto z państwa wypowiadających się niepochlebnie w komentarzach brał udział w Rajdzie osobiście? Po pierwsze trzeba znać zasady Rajdu i wiedziec co to takiego intinerer, po drugie wszędzie w miejscach gdzie samochody miały planowany postój były wsześniej rozwieszone plakaty z tą informacją, a inne miejsca postoju np. Osiek, Głebowice były nieobowiązkowe na trasie, więc proszę nie być zdziwionym że przejeżdzały przez Osiek, wręcz trzeba sie cieszyć, że komandor rajdu zachęcił uczestników do odwiedzenia kościołów w Osieku i Głębowicach i wpisał te miejsca do intinerera i od siebie powiem, że uczestnicy byli zachwyceni kościołem w Osieku :)
z osieka, 20.08.2014 21:35
byl postoj w osieku, kolo starego kosciola, mam nawet zdjecia :) autek bylo okolo40 ,z panem ze slowacji rozmawialam o jednym samochodziku ktory ma 82 lata :) naprawde cos pieknego
do rajdowiec, 19.08.2014 16:11
weź człowieku nie udzielaj się , najpiej to MILCZ !!
do cyco, 19.08.2014 12:49
Po ilu piwach byłeś, skoro wszyscy, którzy którzy byli ok. godz. 13 w Parku Rodzinnym widzieli co najmniej dwadzieścia razy więcej pojazdów, bo w rajdzie uczestniczyły również motocykle, skutery i motorowery. Śmieszne - nie?
CYCO, 19.08.2014 08:49
A w Chekmku byly tylko 2 samochody !slownie szt.dwa .Smieszne ,nie?
rajdowiec, 19.08.2014 08:23
Głupoty to Pani pisze. Osiek nie był etapem rajdu, stąd pojazdy nie zatrzymały się w Osieku lecz tylko przejechały w drodze do Zatora. Jak na razie drogi są publiczne, a nie Osieka, więc każdy może się nimi poruszać Jak już Pani coś pisze, to "proszę się doinformować".
osieczanka, 18.08.2014 18:15
no ciekawe bo jakoś jechali przez Osiek , proszę się doinformować a nie pisać takich głupot .