REGION. "Maluch+" wspiera samorządy w tworzeniu miejsc opieki dla najmłodszych

02 marca 2018 Autor: red
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Burmistrz Chełmka Andrzej Saternus odebrał wraz z włodarzami 13 małopolskich miejscowości promesy w ramach Programu „Maluch+”. Dokumenty wręczyli samorządowcom wojewoda Piotr Ćwik i Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uroczystość odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim 2 marca.

Rządowe środki pomogą samorządom w tworzeniu nowych miejsc opieki dla najmłodszych.

- W kolejnych miejscowościach w Małopolsce powstaną nowe miejsca dla maluchów. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę i ułatwienia dla rodziców, lecz przede wszystkim to inwestycja w przyszłość, w rodzinę i w Polskę - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

W 2017 roku dotacja dla Małopolski na utworzenie nowych bądź funkcjonowanie obecnych miejsc opieki nad dziećmi, przez podmioty działające na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, wyniosła ponad 14 mln zł.

Natomiast w tym roku na realizację wspomnianych zadań Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznało podmiotom ponad 40 mln zł.

- Warto również podkreślić, że po raz pierwszy w historii, w 2018 roku, wszystkie podmioty, zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i podmioty prywatne, wnioskujące o dofinansowanie do utworzenia nowych miejsc opieki w ramach programu „Maluch+”, otrzymały dotację we wnioskowanej wysokości. Z tej perspektywy dzisiejsza uroczystość to przede wszystkim sukces polskiej rodziny - powiedział podczas uroczystości minister Krzysztof Michałkiewicz.

Jak podkreślono, Program „Maluch+” w szczególności wychodzi naprzeciw polskim rodzinom, które deklarują chęć posiadania większej liczby dzieci, jednocześnie apelując o pomoc w ich wychowaniu. Większa dostępność żłobków, klubów dziecięcych i instytucji dziennego opiekuna oraz zmniejszanie opłat za pobyt dzieci w ww. placówkach jest szansą dla młodych ludzi, którzy chcą łączyć życie zawodowe z rodzinnym.

- Program „Maluch +” jest bardzo ważnym komponentem polityki prorodzinnej. Już teraz możemy zauważyć pozytywny jego wpływ na godzenie ról zawodowych i społecznych. Dzięki niemu rodzice małych dzieci mogą pracować zawodowo, zostawiając w tym czasie swoje maluchy w bezpiecznym miejscu - podkreślił dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jacek Kowalczyk.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
oświęcimer, 05.03.2018 16:09
Rzeczpospolita pisze, że "Samorządy prześcigają się w pomysłach na zwiększenie korzystnych efektów rządowego programu [500+]"
http://www.rp.pl/Zycie-Regionow/303059990-Swiadczenia-oferowane-przez-gminy-by-zwiekszyc-efekty-Programu-500.html

Oświęcimski też ?