REGION. Z komputerem na chorobowe. Lekarze wystawiają e-zwolnienia

05 grudnia 2018 Autor: red
REGION. Z komputerem na chorobowe. Lekarze wystawiają e-zwolnienia

- Do chrzanowskiego ZUS i podległych mu jednostek w Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach i Suchej Beskidzkiej w poniedziałek wpłynęło łącznie 2,24 tys. elektronicznych zwolnień - poinformowała Anna Szaniawska, rzeczniczka ZUS w Małopolsce.

Od 1 grudnia jedyną formą, w której można wystawiać zwolnienie lekarskie jest zwolnienie elektroniczne, obsługiwane przez system informatyczny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te w wersji papierowej przestały obowiązywać z końcem listopada.

Przygotowanych do wystawiania zwolnień elektronicznych w całym kraju jest 111 tys. lekarzy, którzy posiadają swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ok. 98 tys. z nich dysponuje już certyfikatem ZUS do podpisywania e-zwolnień.

W Małopolsce lekarze wystawili w poniedziałek 13,5 tys. e-zwolnień.

- Do chrzanowskiego ZUS i podległych mu jednostek w Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach i Suchej Beskidzkiej wpłynęło łącznie 2,24 tys. elektronicznych zwolnień - poinformowała Anna Szaniawska, rzeczniczka ZUS w Małopolsce.

Co istotne, druków papierowych, które w poniedziałek wpłynęły do Zakładu, a które zostały wystawione wbrew obowiązującym przepisom, w Małopolsce było jedynie 17.

Z lekarzami, którzy posłużyli się tą formą zaświadczenia o niezdolności do pracy, pracownicy ZUS skontaktują się w najbliższych dniach.

- Będziemy wyjaśniać z jakiego powodu zwolnienie zostało wystawiono właśnie w takiej formie. Doradcy ZUS ds. e-zwolnień pomogą lekarzowi przejść z formy papierowej na elektroniczną. Pracownicy ZUS będą też w bieżącym kontakcie z pracodawcami, do których mogą wpłynąć pojedyncze zwolnienia papierowe, tak by każdy pracownik uprawniony do świadczenia chorobowego otrzymał je na czas - zapewnia Szaniawska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest w godz. 6 - 22.


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego

Brak komentarzy