SAMORZĄD. Oświęcim się rozwija – uważa Janusz Chwierut

21 lipca 2013 Autor: PLIN

Urząd Miasta Oświęcim chwali się, że w rankingu zamożności miast Oświęcim „znowu uplasował się na wysokim miejscu”: W tegorocznej edycji na łamach gazety samorządowej „Wspólnota” miasto awansowało od zeszłego roku o cztery pozycje, zajmując 11 miejsce wśród 314 miast powiatowych. - Oświęcim się rozwija – komentuje pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia Janusz Chwierut.

fot. Archiwum UM Oświęcim

fot. Archiwum UM Oświęcim

Urząd Miasta Oświęcim wyjaśnia, że ranking „Wspólnoty” tworzono biorąc pod uwagę dochody z 2012 roku przypadające na jednego mieszkańca. Co w przypadku Oświęcimia wynosi 2902 zł. Z województwa małopolskiego Oświęcim wyprzedziło Zakopane (10 pozycja, z dochodem 2937 zł). - Pierwsze miejsce niezmiennie od kilkunastu lat mają Polkowice, z dochodem 8892 w 2012 r. – dodają w magistracie.

- Oświęcim się rozwija. Firmy podejmują decyzje inwestycyjne, co nas bardzo cieszy, bo powstają nowe miejsca pracy i zyskujemy podatki, bardzo istotny element budżetu – komentuje Janusz Chwierut, pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia.
- Już dziś widzimy, że tegoroczne wpływy są większe od tych z zeszłego roku. A nowe planowane inwestycje, jak linia kauczuków firmy Synthos czy inne przedsięwzięcia na terenie miasta, przełożą się na dodatkowe wpływy w kolejnych latach – przewiduje włodarz miasta.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

hhhgf, 15.08.2013 12:31
No i poszło na kibel za 500 tys
SPRAWIEDLIWY, 24.07.2013 16:02
PANIE CHWIERUT PRZEGRAŁ PAN GRĘ PREZYDENTEM POWINNA BYĆ PANI MARIA PĘDRAK
radek, 23.07.2013 15:39
zbychu, ja mam nadzieję, że ty własnie masz pracę w tym zatorze, hehe he wiatr hula po strefie
ccc, 23.07.2013 11:44
Ja chyba jestem głupi? Chociaż wiem, że od lat Oświęcim jest w ścisłej czołówce pod względem zasobności budżetu, to ja zazdroszczę innym miastom inwestycji, rozwoju, wyglądu. Pomimo, że są biedniejsze, nie rozumiem, przepraszam.
głos zdrowego rozsądku , 23.07.2013 09:08
@Nowi Przyjaciele Jest nawet pean, który można śpiewać po zmianie "świń przy korycie" Nad wszystkim czuwa gospodarz domu Nie da on krzywdy zrobić nikomu Wszystkim pomoże, o każdej porze Ooooooooooo, mój Boże!
gość, 23.07.2013 06:49
Ale na co nam te cyferki ? Może poda Pan jakieś konkretne przykłady ? Powstały nowe miejsca pracy, a gdzie ? I nie jednostkowe miejsca proszę podać tylko tak dla kilkudziesięciu zatrudnionych. Non stop tylko mydlenie ludziom oczów statystykami... DAJCIE REALNE PRZYKŁADY
Nowi Przyjaciele, 22.07.2013 22:17
Panie Chwierut przykro mi to stwierdzić, ale właśnie wypadł pan już z gry, ponieważ za wcześnie pchał się pan na fotel prezydenta miasta i to za wszelką cenę. Historia uczyni z pana winnego i odpowiedzialnego za wszystkie nieszczęścia w mieście. Funkcja pełniącego obowiązki prezydenta to nie stanowisko reprezentatywne jak posłowanie w stolicy, do czego pan zresztą się za mocno przyzwyczaił. Coś musi się skończyć, aby mogło narodzić się coś nowego, nieznanego, lepszego tak jak pana przyjaciel Kazek Homa. Hasło wyborcze dla nowego Komitetu Wyborczego "Oświęcimianie" Gospodarz = Prezydent Kazimierz Homa Oświęcim 2014-2026
mm , 22.07.2013 19:45
kto to jest ten Heniek ? co za bzdury pisze !!! niech pierwsze sprawdzi informacje !!!
Zła Basia, 22.07.2013 19:01
Właśnie wytrzeźiałam po łikendzie i co wdzę?
normalny , 22.07.2013 18:11
mądrala ....- odpowiedni nick .....dodac tylko pseudo i ok !
misio, 22.07.2013 15:14
Skoro Oświęcim się rozwija to dlaczego ludzie uciekają z tego miasta?!Dlaczego muszą pracować na śląsku?PO-partia oszustów!!!
polny, 22.07.2013 15:12
wystarczy spojrzeć na szmato-reklamy porozwieszane po płotach , ogrodzeniach , ścianach kamienic tak ten łoświecim sie rozwija.Jesteśmy już zagłębiem kebabowym i hamburgerowym w małopolsce, posiadamy najwiecej na południu polski dyskontów spozywczych na jednego mieszkańca,ronda i kwietniki plasują nas w czołówce europejskiej a budowa nowych dróg i obwodnic stawia nas na podium w całym świecie.
mix, 22.07.2013 14:20
Do glinatex: Powtarzasz się...
bolo, 22.07.2013 13:05
<p>pełniący " uważa " .....a ja uważam na dziury w chodnikach</p>
glinatex, 22.07.2013 12:02
@Szeryf Mnie nic nie piecze, ale namiestnikowi to ten fotel Prezydenta POczynił zapewne szkody.
głos zdrowego rozsądku, 22.07.2013 11:57
Mądrze i rozsądnie pisze ten Sprzedawca...
Szeryf, 22.07.2013 10:52
@Sprzedawca, glinatex, pussy hunter i inni Pupa piecze?????
Oświęcimianin, 22.07.2013 10:27
Tak bardzo się nie cieszcie tylko zacznijcie kontrolować te firmy na terenie byłego ZCHO które mają siedziby w innych miastach tam też odprowadzają podatki sprowadzają ludzi do pracy ze swojego regionu (z Oświęcimia zwalniają) a tutaj robią syf chemiczny. Jak są sprawdzane ścieki, gdzie sanepid, gdzie ochrona środowiska? Oczywiście są tylko nic nie wykrywają.
ZBYCHU, 22.07.2013 08:06
<p>Miasto się "rozwija", a ludzie pracy nie mają. To Zator się rozwija, a Oświęcim "zwija"</p>
Połowicznie zadowolony, 22.07.2013 01:24
Tak patrzę na to zdjęcie i mam nadzieję, że te szpetne reklamy znikną z kamienic włącznie z tą mega płachtą Pożyczki przy wjeździe. Kamienice są tak upstrzone tymi szyldami, że zamiast reklamować to głównie szpecą. Ja się w politykierstwo nie mieszam i widzę, że miasto się rozwija. Denerwują mnie tylko dziury w jezdniach i chodnikach oraz nieudolność urzędników miejskich, szczególnie wydziału gospodarki.
mordo ty moja!, 21.07.2013 23:32
Czy Oświęcim może być rządzony przez Platformę Obywatelską? Może, tylko obawiam się, że to za małe miasto na tak duże nieszczęście...
statystyk, 21.07.2013 23:27
statystycznie mi się poprawia. statystycznie ja i mój pies mamy po 3 nogi
banan, 21.07.2013 23:26
Czy to prawda, że w Oświęcimiu inwestują kolejne firmy, a p.o. Chwierut rozdaje samochody? Radio Erewań odpowiada: inwestują nie w Oświęcimiu, ale w Tychach, i nie samochody, tylko rowery i nie rozdają tylko kradną. Reszta się zgadza.
2prx, 21.07.2013 22:00
koszmarny reklamowy zawrot glowy....patrz zdjecie....
Sprzedawca, 21.07.2013 19:58
Mamo! Co? Chwalą nas! Kto? Ja ciebie, a ty mnie Pan elektorski nie bierze być może pod uwagę, że może innym spadło, i dlatego nas podniosło :) że ilość bezrobotnych w naszym mieście wzrosła - więc jak to się ma do tych powstających "nowych miejsc pracy" - chyba, że stare zostały zlikwidowane :) wyższe tegoroczne wpływy - czy aby nie z wyższych podatków od nieruchomości, gruntów, wieczystego użytkowania, opłat za wywóz śmieci :D:D:D Statystyki są dobre, ale do pisania, natomiast niczego nie są w stanie wykazać.. hmm.. albo może inaczej: można nimi właściwie udowodnić wszystko :D
pussy hunter, 21.07.2013 19:36
Czyżby Oświęcimskie 24 prowdziły kampanię propagandową jak Tusk Vision Network? w skrócie TVN
Heniek, 21.07.2013 19:02
Żeby ktoś nie mówił że "malkontenci" - (ulubione słowo popaprańców) śmieją się ze sracza za 480 tys zł proponuję jeszcze nasz kochany przystanek przy Dąbrowskiego. Idąc za informacją medialną z 2008 roku: http://infobus.pl/text.php?id=21181 "MZK Oświęcim zainstalowało na terenie miasta trzy nowe wiaty przystankowe. ...Koszt zakupu oraz montażu nowych przystanków wyniósł ponad 17 tys. zł." Z informacji zamieszczonej na stronach Urzędu Miasta: http://web.um.oswiecim.pl/bip/dokumenty/pliki/91/20107.pdf wynika, że słownie jedna wiata przystankowa przy ul. Dąbrowskiego w Oświęcimiu naprzeciwko Placu Kościuszki wraz z zagospodarowaniem terenu będzie nas kosztować brutto "jedyne" 100 tysięcy zł z hakiem. Pytanie pomocnicze: Czy ta wiata będzie pokryta złotem czy platyną, bo mieszkańcom wystarczy solidna konstrukcja z dachem. Pod kwietnikami nie będziemy się chować. Tak na marginesie chciałbym się dowiedzieć ile wiat przystankowych zamontowała w historii swojej działalności firma którą wybrano bo to chyba podstawow wymóg? Proponuję jeszcze sprawdzić ile kosztuje wykonywana obecnie wymiana 18 wiat przystankowych na Gminie: http://www.komunikaty.pl/komunikaty/0,79738.html?xx_announ=4628770&announcementTypeAlias=przetargi Wybrano ofertę za: 126.097,62 zł i nie była to oferta najtańsza za ... 18 wiat z montażem i wyposażenie.
mądrala, 21.07.2013 18:36
do górnik Ja górnik to fakt, ty????? ty się naćpałeś jakimś świństwem to tu nie pisz, weź sobie wolne pseudogórniku, dobrze ci zrobi , albo nie podszywaj się pod kogoś kim nie jesteś , kretyna zrobiłeś z siebie, a żeby człowiek tak sobie krzywde robił takimi komentarzami, totalna głupota.
mądrala, 21.07.2013 18:28
mówisz kauczuki????? to średniej nie podniesie pracownikom , ale rajcom pewnie taaaaak, zwłaszcza ludziom niegodnie piastującym stanowiska bez mandatu społecznego, oj pewnie tak bo zachłanność nie ma umiaru, wstyd nie istnieje, niech prezydent???? Przyjdzie PIS to się z nim policzy jak Putin z opozycją hehe
Heniek, 21.07.2013 18:13
Tak, te wpływy to zapewne z "rozwoju" firm, szczególnie tych, które zlikwidowały się na remontowanym Rynku Głównym. Zysk netto Synthosu w ostatnich latach wzrósł chyba kilkakrotnie i nijak to się przekłada na wpływy budżetu miasta. Może trochę więcej informacji np. na temat o ile procent na rok 2013 zostały podniesione podatki dla mieszkańców i będziemy w domu. Może jakieś porównanie w tym zakresie do lat ubiegłych przybliży nam mieszkańcom rzeczywistość. Doczekamy się informacji: ile nowych firm zostało zarejestrowanych na terenie naszego miasta w ostatnich 12 miesiącach i ile wygenerowały miejsc pracy a ile zostało wyrejestrowanych lub zawiesiło działaność, no i ile zatrudniały mieszkańców? Może więcej faktów. No chyba, że grunt to dobre własne samopoczucie? Mieszkańców interesują fakty a nie zdawkowa "okrągła" informacja PR.
górnik, 21.07.2013 17:33
fszysko dźeniki kopalni. jakby nie kopalnja tbybyli na 20 mjejscu
górnik, 21.07.2013 17:31
dobże żondzi pan prezydent i reszta platwormy asz strah pomyślęć jak bendźe kośinny żondźił
krystyna z gazowni, 21.07.2013 17:29
kolega mi mówił, że tam piją wina
glinatex, 21.07.2013 16:54
No świetnie Panie namiestniku tuskowy! Gdyby jeszcze Pan potrafił odpowiednio ten fakt wykorzystać dla Miasta i mieszkańców to nie było by tu mojego komentarza,ale jak się splendor robi z naszych podatków i lekką ręką przeznacza sie 550tys.pln. na Live Festival to ja będę protestował!PS. A jak tam toaleta miejska z kontenera? Zarobiła już nie siebie,bo w Platformie zawsze biznes na pierwszym miejscu!