SAMORZĄD. Oświęcimska Przestrzeń Spotkań za 145 mln zł: Most (już nie Duchów), centrum obsługi turystów, park...

14 marca 2014 Autor: plin

Magistrat przedstawia wizję, która ma odmienić Oświęcim. Projekt za, bagatela, 145 milionów złotych! - To pomysł na stworzenie, przy wykorzystaniu środków unijnych, naturalnego pomostu pomiędzy KL Auschwitz, a współczesnym miastem i jego bogatą ponad 800-letnią historią - mówią w urzędzie miasta. Na liście jest siedem zadań, siedem życzeń...

Most autorstwa Jarosława Kozakiewicza. Materiały UM Oświęcim

Most autorstwa Jarosława Kozakiewicza. Materiały UM Oświęcim

Oświęcimska Przestrzeń Spotkań to kompleksowy projekt zagospodarowania przestrzeni miejskiej do realizacji w latach 2015-2021. - To pomysł na stworzenie, przy wykorzystaniu środków unijnych, naturalnego pomostu pomiędzy KL Auschwitz, a współczesnym miastem i jego bogatą ponad 800-letnią historią. Projekt ma połączyć takie elementy jak kultura i przyroda i służyć mieszkańcom, ale też i turystom - wyjaśnia Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim.

Koszt całego projektu szacuje się na 145 mln zł - w tym jest 45 mln zł, które zostaną wykorzystane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau na budowę Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci. Ok. 85 proc. środków miasto chce pozyskać z funduszy unijnych. Pozostałe pieniądze mają pochodzić z budżetu miasta. Te budżetowe wydatki zostaną rozłożone na lata 2015 -2021.

Zarządu Województwa Małopolskiego podjął decyzję o dofinansowaniu przygotowania dokumentacji. - Chodzi o kwotę blisko 1 mln zł. Nie mamy jeszcze podpisanej umowy. Liczymy, że w najbliższych tygodniach to zrobimy. Pieniądze będą przeznaczone na przygotowanie koncepcji i dokumentacji technicznej zadań, które są elementami Oświęcimskiej Przestrzeni Spotkań (z wyłączeniem Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci) – informują w oświęcimskim magistracie.

Oświęcimska Przestrzeń Spotkań będzie się składała z 7 elementów (w tym jeden realizowany przez Muzeum Auschwitz). Oto one:

Zagospodarowanie terenu zieleni w rejonie ulic Tysiąclecia, Słowackiego, Dąbrowskiego i Chemików w formie parku miejskiego z elementami rekreacyjnymi, wodnymi, placem zabaw itp. - Park będzie też pełnił funkcję edukacyjną ze względu na usytuowanie tam ścieżek edukacyjnych. Jest już gotowa koncepcja, a na jej podstawie zostanie opracowany projekt – przekazuje Katarzyna Kwiecień z UM Oświęcim. Realizacja inwestycji w latach 2016-2017.

Zagospodarowanie bulwarów (2015-2017). Projekt przewiduje zagospodarowanie bulwarów nad Sołą pod kątem rekreacyjno-turystycznym. Aby – jak mówią miejscy urzędnicy - połączyć Miejsce Pamięci przez most i park z przestrzenią Starego Miasta. Planowane w ramach tego zadania są: ścieżki spacerowe, strefa zabaw dla dzieci, strefa aktywności, camping dla turystów, a także remont kładki pieszej, która prowadzi z plant na osiedle Zasole na wysokości MOSiR.

Kreowanie nowych funkcji publicznych w Starym Mieście (2017-2019). - Zagospodarowanie terenu w sąsiedztwie oświęcimskiego zamku pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Berka Joselewicza i Bulwary i wykreowanie nowych funkcji publicznych takich jak np.: przestrzeń wydarzeń kulturalnych wraz z infrastrukturą: punkt informacji turystycznej i parking podziemny. Miejsce na warsztaty teatralne, festiwale muzyczne, imprezy i koncerty oraz wydarzenia kulturalne o znaczeniu międzynarodowym – wylicza Katarzyna Kwiecień.

Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci. To zadanie realizowane przez Muzeum Auschwitz (2014-2018). - Planowane utworzenie nowego centrum obsługi odwiedzających stwarza szansę na przepływ turystów do centrum Oświęcimia. Połączenie centrum obsługi turystów z miastem ułatwi odwiedzającym przedostanie się z Miejsca Pamięci do miasta, a tym samym promowanie jego zabytków i historii – zaznaczają w urzędzie miasta.

Park Pojednania Narodów (2019-2020). Park ma być miejscem wyciszenia, refleksji i harmonii. Gdzie? Teren pomiędzy ul. Kamieniec i ścieżką pieszo-rowerową po zachodniej granicy lasu łęgowego oraz ścieżką pieszo-rowerową nad Sołą i ścieżką pieszo-rowerową od strony południowej w rejonie domów jednorodzinnych.

Most autorstwa Jarosława Kozakiewicza (2018 – 2021). - Niezwykły most dla pieszych, łączący brzegi Soły pomiędzy Miejscem Pamięci, a parkiem i Starym Miastem. Symboliczne przejście od historii, przez pamięć w kierunku życia, edukacji i przyszłości – opisują oświęcimscy urzędnicy.

Pierwotna nazwa - Most Duchów. Dlaczego uległa zmianie? - Most Duchów to była umowna nazwa. Na tym etapie nazwa nie została jeszcze ustalona – wyjaśnia Katarzyna Kwiecień. Gdzie miałby stanąć ów niezwykły most? - Dokładne miejsce, gdzie most może być wybudowany, znane będzie z opracowania analizy widokowej, która właśnie została zlecona. W tej kwestii miasto współpracuje z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, projektantem i wojewódzkim konserwatorem zabytków – dodaje rzecznik urzędu miasta.

Po siódme: Oświęcim jako centrum edukacji i praw człowieka (2015-2021). Urzędnicy mówią, że chodzi o wykreowanie mocnej pozycji Oświęcimia jako Miasta Pokoju. - Stworzenie w Oświęcimiu prężnego ośrodka praw człowieka dzięki współpracy z oświęcimskimi instytucjami, prowadzącymi działalność edukacyjną – podkreślają w magistracie. Albowiem: - Historia Auschwitz powinna uczyć tolerancji i poszanowania dla innych i być przestrogą dla następnych pokoleń.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

MICHAŁ, 02.07.2014 19:57
MIASTO NIE PRZYCIĄGNIE TURYSTÓW - WIZYTA W AUSCHWITZ JEST ZBYT TRAUMATYCZNYM PRZEŻYCIEM, ŻEBY PÓŹNIEJ CHODZIĆ NA SPACERY PO BETONIE I OGRÓDKACH BONSAI. CAŁA TA INWESTYCJA TO JEDNO WIELKIE BANDYCTWO EKOLOGICZNE I ZŁODZIEJSTWO POD PRETEKSTEM PRZYCIĄGNIĘCIA TURYSTÓW I POKOJU. ZABETONUJMY CAŁE MIASTO TO "Z PEWNOŚCIĄ PRZYCIĄGNIEMY TURYSTÓW". POZDRAWIAM WSZYSTKICH NAIWNYCH I URZĘDNIKÓW I LUDZI POWIĄZANYCH Z TĄ MAFIĄ, KTÓRZY W OBAWIE O WŁASNE POSADKI SIĘ TAK BOHATERSKO WYPOWIADAJĄ. CYTUJĄC PANA SIKORSKIEGO - JESTEŚCIE MURZYŃSTWEM. POZDRAWIAM PO - WYBORCÓW.
Jeden, 05.04.2014 21:32
Beton! Więcej betonu! Zabetonujmy całe miasto!!!
polish ham, 17.03.2014 16:51
najpiekniejsze widoki w łoswiecimiu to slamsy przy dworcu PKP i serowa droga do muzeum.
Ryszard, 17.03.2014 10:26
Priorytetem jest rozwój infrastruktury dla mieszkańców celem odblokowania miasta i ułatwienia ludziom życia , a o turystach w mieście to zapomnijcie - to jest utopia. Myślimy o parkach pojednania, kładkach i kopcach a powinniśmy się wszyscy wstydzić ( Prezydent i Starosta również) przed tymi turystami właśnie za stan ulic dojazdowych i chodników do Auschwitz i Birkenau (jezdnia ul.Wyzwolenia w Oświęcimiu oraz chodniki wiaduktu na Brzezinkę i ul. Męczeństwa Narodów w Brzezince,) nie wyłączając straszących ruin po OZNS-ach przy ul.Leszczyńskiej . Tak właśnie wygląda nasze miasto dla setek tysięcy turystów pieszych i "autokarowych" odwiedzających muzeum. Przy okazji brawo dla Reportera za super komentarz.
Bolek, 17.03.2014 09:51
To wymarłe , zakorkowane miasto nie przyciągnie ani turystów ani inwestorów. Jedyna aktywność jaka jest wykazywana to nadgorliwa działalność miejskich strażników w zakładaniu blokad na auta i wlepianiu mandatów za nieprawidłowe parkowanie. Turystom również.
Shogo, 17.03.2014 00:28
Snują plany a jak przegrają wybory to będą mieć pewnie pretensje do wszystkich, że społeczeństwo nie doceniło ich "wizjonerstwa" porównywalnego chyba tylko z kopcem. Co trzeba brać żeby ludziom takie kity pociskać. Narobią "planów" a potem poprzez "przyjazne" media będą próbowali rozliczać następców.
Paweł, 16.03.2014 18:10
Brawo dla magistratu 145 mln a za dwa lato Oświęcim komunikacyjnie stanie jak to już czasem ma miejsce w długie wekendy.Oczywiście kładka jest potrzebna ale nie za takie pieniądze i nie jako punkt widokowy .Brawo Panie Januszu do pogrążenie się jeden krok.....
reporter, 16.03.2014 17:22
Wczoraj wieczorem odbyła się XVII sesja rady gminy Malbork. Na wstępie głos zabrał radny Bigosiński. - Jest rzeczą niedopuszczalną, że miasto nie wykorzystuje potencjału pół miliona turystów, którzy corocznie przyjeżdżają do nas, aby oglądać zamek. Przyjeżdżają, ale od razu odjeżdżają, do Gdańska. A miasto, z jego 800-letnią historią i zabytkami? Gdyby zmusić ich jakoś do zwiedzania rynku pozostawiliby tu pieniądze i rozruszali lokalną gospodarkę? - Wątpię – zastanawiał się burmistrz Platfusiewicz - aby można było ich zmusić, jak? Wysyłając straż miejską? Ale racja, gdyby tak udało się zachęcić turystów do odwiedzenia naszego historycznego centrum, ze średniowiecznym układem ulic, części kamienicy z 1903 roku i sześciokrotnie przebudowywanego neogotyckiego kościoła z drugiej połowy XIX wieku (rozmarzył się burmistrz), ożywiłby się handel i spadło bezrobocie. Proponuję więc utworzenie Malborskiej Przestrzeni Spotkań w formie parku, pomiędzy zamkiem a starym miastem. Proszę, oto wizualizacja. - Protestuję – zakrzyknął radny Admiralski. Najlepszym sposobem na zmniejszenie bezrobocia w Malborku jest poparcie idei budowy Kurhanu Pamięci Ofiar Łotrostw Krzyżackich. Ja też mam wizualizację, i to lepszą, a znam się na rzeczy, bo przez dwadzieścia lat istnienia Komitetu wmurowałem kamień węgielny i odbyłem wiele zagranicznych podróży. Natomiast radny Bigosiński chce przejąć moich turystów, żeby stołowali się u niego w barze „Pod Ulrykiem”. Wszyscy też wiedzą, że burmistrz ma udziały w betoniarniach w Pruszczu i w Nowym Dworze. Dlatego w każdym jego kolejnym projekcie parku jest coraz więcej betonu. Hańba! (okrzyki z sali) - Panowie, pax, pax vobiscum – włączył się sentencjonalnie radny Statuła. Pamiętajmy, że po tym jak ruska artyleria w czterdziestym piątym zniszczyła miasto, to tak naprawdę został po nim tylko średniowieczny układ ulic. Poza tym na rynku już od pewnego czasu nie ma sklepów, przecież dawno zbankrutowały, ich miejsce zajęły banki, telefonie komórkowe, no i rzecz jasna bar „Pod Ulrykiem”. - To co z tego? Turyści mogą brać kredyty gotówkowe i kupować smartfony– zaburczał niepewnie burmistrz Platfusiewicz. - Nie sądzę. Natomiast można – kontynuował Statuła – wypromować wczesnośredniowieczne pruskie grodzisko na Zanogaciu. Widać tam w jednym miejscu na pastwisku lekkie podwyższenie terenu, co niewątpliwie stanowi ślad po palatium. Należy tylko przedłużyć Przestrzeń i zbudować kładkę nad rzeką. Znaleźć się tam powinna także wypożyczalnia wędek, aby turyści mogli łapać ryby, będące od stuleci podstawą gospodarki naszego miasta. Zastanawiam się tylko, czy wystarczy nam pieniędzy; tak duże przedłużenie Przestrzeni i kładka nad Nogatem kosztować będzie fortunę. - O to się już nie martwcie – zakończył burmistrz. Na promocji znam się najlepiej. Nasz film „Malbork Happy” na youtubie ma już dwieście lajków. A forsa też nie problem, możemy się jeszcze bardziej zapożyczyć, a poza tym zawnioskuję o 100 milionów do Unii. Na pewno dostanę, nie będą sprawdzać, przecież jest im wszystko jedno, na co kasę wydają.
ccc, 16.03.2014 17:22
Kiedy zacznie się myśleć o ścieżce rowerowej wzdłuż Soły do Porąbki? Oczywiście projekt wspólny z innymi samorządami. Z tym też pozostaliśmy już w tyle. Podobno w projekcie ścieżka wzdłuż Wisły z Gdańska ale tylko do Krakowa.
skubi, 16.03.2014 11:00
chcą budować parki -srałki a pierwsza lepsza powódź wszystko to zaleje i będzie g..o lepij pomyśleliby nad nową lokalizacją cmentarza bo za chwilę będziemy się mogli tylko spopielać
@więzień OŚWIĘCIMIA, 15.03.2014 20:46
Gdzie siedziałeś za niewinność?
xxx, 15.03.2014 19:53
fikcja i złudne marzenia! turysci nie przyjezdzaja do OSw tylko do muzeum bo w miescie nie ma nic !!!!!
więzień OŚWIĘCIMIA, 15.03.2014 19:02
albo nie umiecie czytać ,albo udajecie głupich ,albo jestescie z platformy lub z sld .żal mi was .miasto jest już prawie zatkane ,umiera a niektórzy cieszą się że chwierut chce wybudowac most zwany dalej kładką widokową dla turystów z muzeum ,którzy nie maja czasu jak przyjeżdżają przejechać do rynku ,a co dopiero przejsc i stracić 2 godz. ROKI TY NIE ROZUMIESZ . TO MOŻE ZROBIĆ TYLKO JEDEN KANDYDAT NA PREZYDENTA ,KTÓRY PISAŁ I MÓWIŁ O TYM WIELE RAZY !
Lolo, 15.03.2014 18:02
Dobrze że powstanie w Oświęcimiu coś ciekawego. Rejon muzeum gdzie są tysiące turystów straszy i źle świadczy o mieście. Trzeba połączyć muzeum z centrum. Przejście przez Sołę jest potrzebnie więc nie piszcie głupot o s1 bo to zupełnie inny temat. Jedno i drugie jest ważne
Roki, 15.03.2014 17:08
Chyba dobrze zrozumiałem że Zasole będzie wreszcie miało kładkę dla pieszych. Dzięki.
Muzeum ratuje oświecim, 15.03.2014 13:39
@Stare Stawy: "Nie rozumiem tych negatywnych komentarzy... miasto próbuje jakoś przyciągnąć turystów z obozu do centrum a wam ludzie takie coś nie pasuje? pomysł z rozmachem za 145 mln a wam nie pasuje... tylko takie coś może uratować Oświęcim. tak, tak tylko Muzeum uratuje Oświęcim przed zagładą, wszak to największy pracodawca w tym grajdole - paniali NAJWIEKSZY
do Kaśki, 15.03.2014 11:10
Co za bzdury?? Miastu potrzebny jest normalny most dla ludzi w pojazdach samochodowych a nie dla duchów pieszych. Ile trzeba siedzieć na urzędzie, żeby to zrozumieć? Czy z urzędu korków nie widać? Podobnie jak ludziom potrzebne są normalne wiaty przystankowe, równe chodniki i zatoczki autobusowe.... ludziom nie duchom...
Oliwia, 15.03.2014 11:07
A może by najpierw pomyśleć o moście nie tylko dla pieszych, ale przede wszystkim dla ruchu kołowego? To winno być priorytetem! Korki na dwóch oświęcimskich mostach powinny wstrząsnąć naszym magistratem. My, mieszkańcy chcemy normalnie żyć i funkcjonować iść do przodu, a nie wciąż żyć tylko i wyłącznie historią i...wciąż cofać się do tyłu. Jak młodzi mają nie uciekać z tego miasta, kiedy my tylko cofamy się, a nie dbamy aby żyło się lepiej - to NASZE WŁADZE nie myślą o mieszkańcach. Jak do tej pory to my oświęcimianie z turystów nie mamy żadnych korzyści, a przez miejsce pamięci tylko i wyłącznie tracimy.
Stare Stawy, 15.03.2014 01:18
wszystkie komentarze tutaj zieją nienawiścią... nie rozumiem tego... czy dla was nie można robić dwóch rzeczy na raz? tylko most , most i most... chcecie aby miasto pilnowało tylko sprawy mostu czy innych rzeczy też? i skończcie z tymi wyborami... one są za pół roku.
Stare Stawy, 15.03.2014 01:13
Nie rozumiem tych negatywnych komentarzy... miasto próbuje jakoś przyciągnąć turystów z obozu do centrum a wam ludzie takie coś nie pasuje? pomysł z rozmachem za 145 mln a wam nie pasuje... tylko takie coś może uratować Oświęcim. Mnie martwi dalej to ,że komunikacja miejska w osw nie jest przystosowana do turystów...
hotin, 15.03.2014 00:51
Do @lolo oświęcimianie się tak zapętlili, że nawet nie mają swojego posła, a władze miasta obwodnicy i mostu nie ogarną, za wysokie progi !!!!!! Advoce. Oświecimianie mieli swego posła w Sejmie RP, lecz ten wybrał dla siebie skróty do kasiury i zapytaj teraz czy ma więcej czy mniej niż poseł RP do Sejmu?
lolo, 14.03.2014 22:27
Jak zwykle - przy każdej okazji dowalacie sie do "Kibla za pół bańki" ---A CO MIELI TOJ-TOJA POSTAWIĆ- wtedy byłyby komentarze. Apropos - most, obwodnica jak najbardziej, tylko oświęcimianie się tak zapętlili, że nawet nie mają swojego posła, a władze miasta obwodnicy i mostu nie ogarną, za wysokie progi !!!!!!
mario, 14.03.2014 22:08
Most dla pieszych?? to chyba jakis zart moze tak normalny most postawic a nie dla pieszych dla pieszych to i zwykla kladka wystarczy a nie most za 145 mln kogos chyba niezle po...
Basia, 14.03.2014 22:07
Tak zrobią kładkę park i gdzie biedni mieszkańcy mają wypoczywać, na pewno wtedy nad Sołą będzie zakaz kapieli żeby spacerujący kładką zagraniczni goście nie oglądali zwykłych ludzi . Zbudujcie basen żeby ludzie mieli gdzie w lecie wypoczywać.
tutek, 14.03.2014 21:55
S-1 i most dla samochodów a nie głupoty.
Stary, 14.03.2014 21:26
Rejon stadionu gdzie odbywają się największe oświęcimskie imprezy powinien być reprezentacyjny. Śą tam stare płytki chodnikowe. Dobrze że choć przycięto drzewa nad Sołą. Turyści przyjeżdżający tam na imprezy powinni mieć możliwość dostania się do centrum. To służy promocji miasta.
jakson, 14.03.2014 21:22
Głupoty ludziska piszecie. Most dla aut jest potrzebny, ale modernizacja istniejącej kładki dla pieszych jet potrzebna mieszkańcom Zasola. Ten pomysł z jej przedłużeniem popieram. Ludzie postulują to już od wielu lat.
UElak, 14.03.2014 20:41
Faktycznie nasze Miasto to miejsce wyciszenia, refleksji. Miasto duchów. Miasto emerytów wspomaganych przez swoje dzieci pracujące na obczyźnie. Brawo Panie POP. Osiągnął Pan szczyt sukcesu przedsiębiorczości. Przynajmniej wyjmij Pan dłonie z kieszeni płaszcza jak ustawiasz sie Pan do zdjęcia. Szanując wszyskich młodych i starszych. Tych, którzy juz do Pana miasta nie wróca dzieki takim jak Pan, Panie POP.
ala, 14.03.2014 20:38
Dla mnie najważniejszy jest remont kładki pieszej z Zasola do centrum. Powinna być przedłużona do wałów bo tych schodów wiele osób nie może pokonać. Reszta średnio mnie interesuje
gaga, 14.03.2014 19:57
Piszecie głupoty. Potrzebna jakaś kładka dla pieszych i rowerzystów z Zasola. Nie wszyscy maj samochody. Powinna powstać koło ogródków działkowych a nie na wysokości Kamieńca bo będzie to strata pieniędzy. Most powinien służyć mieszkańcom a nie utopii.
kali, 14.03.2014 19:48
Most dla pieszych... czy ja dobrze widzę? MOST DLA PIESZYCH? Ręce opadają. To już nawet nie jest zabawne. Powiedzcie mi co poza obozem ma do zaoferowania turystom nasze miasto? Naprawdę ktoś liczy na to, że dzięki tym wszystkim gadżetom turyści z obozu nagle ruszą hurtowo zwiedzać zamek, rynek i synagogę? Jedyny plus to tereny zielone i parki, to podniesie komfort życia w tym mieście, ale reszta? Obwodnica, trzeci most, to są ważne rzeczy. Turysta nie polezie zwiedzać jak go zamęczymy w korku! Obejrzy szybko obóz, wsiądzie do autobusu i tyle go zobaczymy!
racjonalizator, 14.03.2014 19:38
Proponuję podzielić każdy z istniejących mostów na dwie kładki. W sumie dzięki temu będziemy mieć sześć kładek.
Dżizs, 14.03.2014 19:29
Jeszcze trochę takich pomysłów, a historia Oświęcimia skończy się na 800 latach. Miastu potrzebna jest sprawna komunikacja ze światem i miejsca pracy. Wydawanie 145 milionów na kwietniki i ławeczki jest najgłupszym projektem o jakim słyszałem.
żabcia, 14.03.2014 18:00
To będzie most platfuso-popaprańców.No i tyle w tym temacie
..., 14.03.2014 16:48
Po co nam most duchow?Wybudujcie normalny most na Wisle i na Sole a nie żadne kladki sratki.
masterkosa, 14.03.2014 15:02
@bojawiemczemu A Unia Market???
osa, 14.03.2014 15:00
..a w parku pomnik "żolnierzy wyklętych" aby szef miejskiego sld miał gdzie się wyciszyć i oddać się refleksji .Tego mu trzeba.Zero głosów panie Grubka.
mietek, 14.03.2014 14:56
Trzeci most samochodowy i to na wczoraj powinien być
Raider, 14.03.2014 14:44
Panie p.o. lista panskich zadan wyglaga nastepujaco: 1. drogi i most(y) 2. inwestorzy - pracodawcy (tu patrz ptk 1) 3. poprawa bezpieczenstwa (monitoring, patrole SM) 4. mieszkania komunalne (patrz ptk 1 i 2) 5. przedszkola (patrz ptk. 1, 2 i 4) A dopiero potem mozesz sobie pan sadzic drzewka, budowac kladki i wymyslac inne ladne ale nie niezbedne [ciach!].
BRAK SŁÓW, 14.03.2014 14:37
Panie Chwierut taki bagaż negatywnych opinii powinien dać Panu do myślenia! Jak Pan sobie z tym przez weekend PORADZI ? WIEM ------ PÓJDZIE PAN NA MECZ UNIA --TYCHY . I OCZYWIŚCIE MA MA PAN TO WSZYSTKO GŁĘBOKO W [ciach!] !
Dorota, 14.03.2014 13:41
Czy to ten projekt przez który ma być zlikwidowane schronisko dla bezdomnych zwierząt w Oświęcimiu?
777, 14.03.2014 12:39
Trochę nie rozumiem takiej kolejności postępowania ale może tak ma być. Mamy najgorsze drogi w całej Europie. Nie da się przejechać 100 metrów, żeby coś nie zadudniło w aucie, dziury, pęknięcia, wybrzuszenia, pozapadane studzienki kanalizacyjne, któe zawsze muszą być akurat na którejś z osi. Dlaczego nie poprawimy najpierw tych ciągów komunikacyjnych, nie zbudujemy nowych tylko ładujemy masę pieniędzy w parki i inne również potrzebne [ciach!], nie przeczę ale dlaczego akurat najpierw one? Wstyd przed turystami widzącymi takie drogi. Czy parki zrekompensują, zatuszują nasze zacofanie cywilizacyjne? Wątpię!
bojawiemczemu, 14.03.2014 12:13
Pragnę zauważyć, że w tym roku nie powstał jeszcze żaden market w oświęcimiu. Kryzys czy co???
pier, 14.03.2014 12:03
DO URZEDNIKOW WY SIE ZA ROBOTE WESCIE I MYSCIE O BUDOWIE MOSTOW I OBWODNICY A NIE [ciach!] POL DNIA CZLOWIEK TRACI ZA DOJAZD DO PRACY I Z PRACY A WY PRZED WYBORAMI LUDZIA W GLOWACH MACICIE KOMU TO BEDZIE SLUZYLO TE WASZE PARKI JAK LUDZIE SPIEPSZAJA Z OSWIECIMIA JA WAM MOWIE WESCIE SIE ZA ROBOTE BO JAK WJADE Z KAMERA DO TEGO URZEDU TO BEDZIECIE BIEDNI A DO WAS SZANOWNI MIESZKANCY OSWIECIMIA PAMIETAJCIE O TYCH NIEROBACH PRZY WYBORACH CO NAM OBWODNICE OBIECALI A JEJ NIE MA NA BRUK Z NIMI
nicki, 14.03.2014 12:01
już to widze.. haha
@hotin, 14.03.2014 11:18
Olimpiady w Oświęcimiu na pewno nie potrzebuje MKOL (konkurencje na lodzie muszą być w 1 mieście). Może to i dobrze, bo po co nam hala na 6,5 tys. Dobijać się o kasę unijną na modernizację zapyziałej obecnej i wystarczy.
Kimi, 14.03.2014 11:11
Nie wydawajcie pieniędzy na głupoty. BUDUJCIE MOST PRZEZ SOŁĘ!!!!
......................, 14.03.2014 11:09
Zbudujcie nareszcie tą S-1 i most na stawach aby ominąć te korki.
Łukasz, 14.03.2014 10:56
W tym grajdole nie ma równowagi. Chyba, ze te kolejne parki,miejsca ciszy,pamięci są stworzone po to by pochować tam mieszkańców.
hotin, 14.03.2014 10:38
A Olimpiady w naszym mieście urzędnicy magistratu już nie PO-trzebują?
ehh, 14.03.2014 10:35
Most to powinien powstac..ale dla samochodow. Jeden z Leszczynskiej na Kamieniec a drugi na wisle
feli, 14.03.2014 10:34
Więc rozumiem że wreszcie powstanie kładka obok stadionu łącząca Zasole z resztą świata. Oby jak najszybciej.
Gerek, 14.03.2014 10:31
a co Janusz znalazł Rademenesa?:) Siedem życzeń, siedem życzeń lal lal lal la... Kampanię czas zacząć.
ile to jeszcze dni?, 14.03.2014 10:10
<p>(...) kiedy te wybory, przecież tych oszołom&oacute;w w radzie miasta i urzędzie trzeba wywalić na zbity pysk</p>
abc.., 14.03.2014 09:47
Ale cyrk lecz ciemny lud tego nie kupi.
masterkosa, 14.03.2014 09:39
Tak mi sie jakoś skojarzyło... http://www.youtube.com/watch?v=RegZhMzTc9E Do malkontentów: http://www.youtube.com/watch?v=0rfBMX74Eog
Orro_, 14.03.2014 09:38
Lokalizacja kładki powiedzmy delikatnie ... nie sprawi że będzie często używana przez mieszkańców, niestety urzędnicy lubią wydawać pieniądze (nie swoje) więc już rozstrzygnięty został przetarg "Opracowanie analizy widokowej budowy mostu dla pieszych na rzece Sole na podstawie studium wykonalności technicznej i finansowej". 65.897,00zł brutto poszło ... Myślę że dla mieszkańców korzystniejszy (i w dzisiejszych warunkach realizacyjnych raczej nie droższy) byłby most przez Sołę. Szkoda że pomysł z lat 80, czyli dwujezdniowa DK 44 Tychy - Kraków nie został zrealizowany. A pomyśleć że wg projektu mosty Jagielońskie miały być dwa.
polish ham , 14.03.2014 09:36
wykopiemy was z magistratu w najblizszych wyborach .
des, 14.03.2014 09:35
i znów płacz mieszkańców, którzy narzekają że pracy nie mają, a neta w domu posiadają parki? jak najbardziej TAK kładka? niekoniecznie - lepiej most
Strażak, 14.03.2014 09:34
Przy ŻŁOBIE chce zostać ! A na STRAŻ nie dał paru groszy ,wolał wydać na KIBEL PÓŁ BANI !
oświęcimiak, 14.03.2014 09:30
Miasto zakorkowane. Te bawidła nie są nam do niczego potrzebne, póki co :(
OBSERWATOR, 14.03.2014 09:28
Teatr jednego miernego aktora !
Elektryczna gitara, 14.03.2014 09:16
Wszyscy mamy źle w głowach! Przeżyjemy! Hej hej la la la la hej hej jej!
Thor, 14.03.2014 09:13
Przyciagcie inwestorow do Oswiecimia,zeby byla praca a nia jakies piedoły za grube miliony,bo zrobicie to a w tym miescie ubywa mlodych ludzi-uciakaja za praca!
mieszkaniec, 14.03.2014 09:04
Najpierw trzeba do Oświęcimia dojechać i w miarę z niego wyjechać(korki!!!!!!!!) a potem myśleć o "Przestrzeni Spotkań"bo ..... mnie trafia jak z Bierunia jadę 40min.a tak jest na każdej drodze dojazdowej do Oświęcimia. A co z rynkiem naszym wspaniałym zabytkiem????????
Janekk, 14.03.2014 08:50
Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci - 45 mln złotych? TO CHYBA ZE ZŁOTA BĘDZIE.
klucha, 14.03.2014 08:46
dobra dobra....koniowi do żłoba..naiwniaków poszukajcie między swoimi..
Ziom, 14.03.2014 08:44
Dokladnie a co z obwodnica??
gość, 14.03.2014 08:40
to kolejną kładkę przez Sołę się nam funduje, a korki po obu stronach rzeki coraz dłuższe, brawo za brak wyobraźni.
Ciekawe, 14.03.2014 08:39
A może te pieniądze lepiej wydać na znalezienie miejsc pracy dla bezrobotnych?!!!!!!!
Piotr, 14.03.2014 08:35
Wybory niedługo więc projekty megalomańskie widać u P.O Prezydenta wielkie ,a ja się zapytuję się kiedy powstanie rondo na osiedle Błonie.
kierowca, 14.03.2014 08:18
S1 zróbcie i most dla samochodów, a nie jakies kładki i parki!!!!