TYCHY. Moc atrakcji za miedzą. Oficjalne otwarcie Parku Wodnego już w piątek

24 kwietnia 2018 Autor: red
fot. Szymon Chabior

fot. Szymon Chabior

Po trzech latach budowy ten niezwykle funkcjonalny obiekt robi naprawdę duże wrażenie. - To skok w marzenia dla naszych mieszkańców, którzy od dawna oczekiwali takiego obiektu - powiedział we wtorek Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach, inwestor Parku Wodnego Tychy.

O inwestycji, licznych atrakcjach Parku, zastosowanych nowatorskich rozwiązaniach poinformowano dziennikarzy we wtorek na konferencji prasowej.

Uroczyste otwarcie obiektu nastąpi w piątek, a pełną parą Park ruszy ostatniego dnia kwietnia. I z pewnością z tej nowej atrakcji skorzysta wielu mieszkańców Oświęcimia i okolic, wszak do Tychów do przysłowiowy rzut beretem.

- Przygotowania do realizacji inwestycji zaczęliśmy w 2010 roku poprzez analizę wszystkich parków wodnych w Polsce, no i oczywiście tego najsłynniejszego, pod Berlinem. Sprawdziliśmy, co jest bolączką wszystkich parków, co jest największym kosztem, jakie są tendencje w eksploatacji. I na tej podstawie sporządziliśmy specyfikację i ogłosiliśmy konkurs na wykonanie koncepcji architektonicznej Parku Wodnego w Tychach - powiedział prezes Zbigniew Gieleciak.

Projektowanie trwało do 2014 r. Następnie wyłoniono wykonawcę budowy, która ruszyła trzy lata temu.

Co ciekawe, swoje uwagi do projektu mogli wnieść także mieszkańcy, z czego skrzętnie skorzystali. Jeden z nich chciał, by w Parku zamontować zjeżdżalnię ekstremalną Aqualoop, którą widział w Meksyku, i ten pomysł został w Tychach zrealizowany. Możną nią zjeżdżać z prędkością 65 km/h.

Inny pomysł, z którego skorzystał inwestor , to propozycja pewnej nastolatki, która chciała by stworzyć pomieszczenia na eventy dla dzieci. Ktoś inny zaproponował wykonanie saun z bali na zewnątrz. Także i ten pomysł został zrealizowany, podobnie jak interaktywny plac zabaw dla dzieci.

Dzięki zasilaniu energią pochodzącą z biogazu oraz nietypowej formule organizacyjnej tyski obiekt ma być nawet o jedną czwartą tańszy w utrzymaniu od podobnych parków wodnych.

- Wiedzieliśmy że największe koszty funkcjonowania pochłonie energia i kadry. Dlatego wykorzystaliśmy nasz potencjał w postaci nadwyżki biogazu na oczyszczalni ścieków. Połączyliśmy park wodny z oczyszczalnią. Koszty osobowe zniwelowaliśmy, korzystając z kadry naszej spółki. Dodatkowe oszczędności wynikają także z faktu, że WPT nie jest samodzielną spółką, ale zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa RCGW. W tym przypadku chodzi o koszty związane z administracją i obsługą techniczną obiektu. Nie będzie w nim specjalnych działów księgowości, kadr, płac, zamówień, czy zaopatrzenia. Prace te będą wykonywali pracownicy spółki, a czas który będą pracowali na rzecz Wodnego Parku, włączony zostanie w jego koszty funkcjonowania. To samo dotyczy pracowników technicznych - powiedział prezes Gieleciak.

W opinii prezesa, Park Wodny Tychy kusi wieloma atrakcjami.

- Oprócz już wspomnianych, mamy największą w Polsce "cebulę", pierwszy w kraju symulator do surfingu, plaże, strefę edukacyjną. W saunach mamy łaźnie piwne. Są też liczne zjeżdżalnie dla dzieci. Park wyposażony został w specjalną membranę, która przepuszcza promieniowanie słoneczne, dlatego prawie w ogóle nie jest używane sztuczne oświetlenie, a i tak jest bardzo widno - nie kryje dumy prezes.

Park Wodny usytuowany jest w południowej części miasta, bezpośrednio przylegającej do lasów Puszczy Pszczyńskiej. Teren od wschodniej części przylega do osiedla Kombud, od północy do ulicy Sikorskiego, od zachodu sąsiaduje z osiedlem Cztery Pory Roku a od południa z Lasami Kobiórskimi. Usytuowanie obiektu umożliwia łatwy dostęp z drogi krajowej Katowice-Bielsko oraz z całego miasta, dzięki specjalnie rozbudowanej sieci komunikacji miejskiej.

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Zgri99, 27.04.2018 15:19
Siano,gdy ktoś wierzchem przyjedzie.
ana, 25.04.2018 07:43
do czego ma służyć to siano?
Mieszkaniec Tychów, 25.04.2018 00:31
Wielkie hallo, konkursy o nazwę, reklama aquaparku 2 lata temu. Nadal nie otwarty. Juz ze samych zdjec widac , ze miejsce nie ma klimatu