WARSZAWA - OŚWIĘCIM. Legia Honorowa dla dyrektora Muzeum Auschwitz

17 stycznia 2019 Autor: red
Fot. Bartosz Bartyzel

Fot. Bartosz Bartyzel

Dyrektor Muzeum Auschwitz, dr Piotr M. A. Cywiński został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej - najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie. Uroczystość odbyła się dziś w ambasadzie Francji w Warszawie.


Wręczając odznaczenie, ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy powiedział: „Jest pan humanistą, którego głos liczy się we Francji. Stawia pan czoło trudnym dyskusjom wokół kwestii pamięci. Działa pan niestrudzenie na rzecz zachowania autentyczności świadectwa miejsca, do którego przybywają z roku na rok coraz liczniejsze rzesze zwiedzających. Opuszczają nas ostatni spośród ocalałych. Misja, którą pan pełni staje się coraz bardziej wymagająca, w miarę jak historia pomału się zaciera, gdy przeważać mogą zapomnienie, ignorancja, obojętność czy negacja. Nie pozwólmy, by pojawiła się pustka intelektualna, w której kryje się zło”.

W specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości wręczenia insygniów Kawalera Legii Honorowej, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin napisał: „Piotr Cywiński nie tylko otworzył możliwości zwiedzania Muzeum dwóm milionom osób rocznie. Również stworzył miejsce dostrzeżone przez międzynarodowych ekspertów jako wzorcowe, o najwyższych standardach dbania o pamięć, wyrażające zasady autentyzmu, zachowania integralności artefaktów i zbiorów archiwalnych oraz współpracy międzynarodowej, zgodne z najlepszymi praktykami UNESCO, które w 1979 r. wpisało Auschwitz-Birkenau na listę światowego dziedzictwa”.

„Również dzięki staraniom dyrektora Piotra Cywińskiego oraz ś.p. ministra Tomasza Merty UNESCO potwierdziło w czerwcu 2007 r. brzmienie nazwy Muzeum odpowiadające prawdzie historycznej: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady” – napisał minister Sellin.

Dziękując za wyróżnienie, dyrektor Piotr Cywiński powiedział: „Jest to odznaczenie francuskie i jest to dla mnie bardzo ważne, bowiem Francja mnie i moją rodzinę przyjęła bardzo dobrze w ciężkich latach 80., kiedy zmieniało się oblicze Europy, upadał komunizm. Obserwowanie upadku komunizmu poprzez takie gazety, jak Le Figaro czy Le Monde, były dla mnie, dorastającego nastolatka, bardzo dużą lekcją, którą po latach naprawdę doceniam”.

„Francja proponuje nam dzisiejszego popołudnia, aby do trzech fundamentalnych wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa, dołączyć dwie zasady Legii, którymi są honor i ojczyzna. Jest to jakaś propozycja, która trafia na dzisiejsze trudne czasy” – podkreślił.

Dr Cywiński część studiów spędził we Francji. Od 2011 r. jest członkiem zarządu Miejsca Pamięci Maison d'Izieu. Brał udział w wielu konferencjach we Francji, a także jest autorem kilku publikacji opublikowanych w tym kraju.

Order Legii Honorowej to najwyższe odznaczenie francuskie, ustanowione w 1802 r. przez Napoleona Bonaparte i przyznawane za zasługi oddane Francji m.in. w dziedzinie wojskowości, kultury i nauki.

Wśród Polaków odznaczonych Legią Honorową są m.in.: Jacek Kuroń, Janina Ochojska, Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn i Marek Edelman. W 2012 r. kawalerem Legii Honorowej został także Jerzy Wróblewski, były wieloletni dyrektor Muzeum Auschwitz. Motto orderu to Honneur et Patrie – Honor i Ojczyzna.

Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński został wcześniej uhonorowany wieloma państwowymi odznaczeniami. W 2006 r otrzymał od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złoty Krzyż Zasługi, w 2008 r. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2012 r. otrzymał on także Krzyż Kawalerski belgijskiego Orderu Korony, w 2013 r. – Krzyż Kawalerski monakijskiego Orderu Świętego Karola, a w 2014 r. Krzyż Oficerski greckiego Orderu Feniksa. W 2015 r. otrzymał Krzyż Kawalerski francuskiego Orderu Palm Akademickich.


(Źródło: Muzeum Auschwitz)

Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Jerzy Klistała, 18.01.2019 18:47
Za co te odznaczenia? Za niszczenie eksponatów i pamięci po byłych więźniach?
Egon, 18.01.2019 15:37
Brawo ten Pan to prawdziwy mąż stanu i Jego działanie daje nam szacunek na świecie. Popiera i życzę wszystkiego najlepszego z całego serca. hotin król mowy nienawiści i głupoty.
hotin, 18.01.2019 09:29
To za ten zakaz wnoszenia polskich flag w rocznicę wyzwolenia Birkenau?
Legia Honorowa dla Jerzego Wróblewskiego, 17.01.2019 22:51
Siedem lat temu, w 2012 roku, Jerzy Wróblewski, były dyrektor Muzeum Auschwitz, został również kawalerem Legii Honorowej. Wręczając mu wówczas to odznaczenie Pierre Buhler, ambasador Francji w Polsce, podkreślił jego zasługi dla zachowania pamięci o Auschwitz: — Stojąc przez te wszystkie lata na straży autentyczności świadectwa, jakie niesie Muzeum udało się panu docierać do coraz większej rzeszy zwiedzających z całego świata. Za bycie wie
ym służbie pamięci w tym szczególnym miejscu, wobec którego żaden Europejczyk i obywatel świata nie może pozostać obojętny Francja przyznała panu order kawalera Legii Honorowej — podsumował ambasador.

Dziękując za odznaczenie Jerzy Wróblewski zaznaczył, że jego przyznanie uważa za wyróżnienie wszystkich pracowników Muzeum Auschwitz, a nie tylko samego siebie.

Urodzony w 1938 roku Jerzy Wróblewski pracę w Muzeum rozpoczął w 1987 r. na stanowisku dyrektora do spraw administracyjnych, a trzy lata później został dyrektorem naczelnym placówki. Funkcję tę piastował do czasu przejścia na emeryturę we wrześniu 2006 r., kiedy na stanowisku tym zastąpił go Piotr M.A. Cywiński.

To pod kierownictwem Jerzego Wróblewskiego Muzeum Auschwitz stało się instytucją nowoczesną i otwartą na świat. Osiągnięcia z tego okresu to m.in.: prace konserwatorskie związane z konserwacją poobozowych baraków oraz ruin komór gazowych i krematoriów, utworzenie nowoczesnych pracowni konserwatorskich a także Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Oświęcimianka, 17.01.2019 20:47
Wielkie gratulacje!
Uhonorowanie Marka Księżarczyka , 17.01.2019 20:08
Warto przypomnieć, że dziesięć lat temu, 4 marca 2008 roku, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbyła się niecodzienna uroczystość. Jej bohaterem był oświęcimianin Marek Księżarczyk, który został uhonorowany francuskim odznaczeniem Złotym Medalem Gwiazdy Obywatelskiej.

Pasją Marka Księżarczyka jest historia KL Auschwitz-Birkenau i działalność na rzecz upamiętnienia śladów tej tragicznej przeszłości na Ziemi Oświecimskiej. Jest on zasłużonym działaczem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau, pełniąc w tej organizacji funkcję prezesa Oddziału Miejskiego TOnO w Oświecięmiu.

Dzięki jego staraniom m.in. odsłonięto tablice pamiątkowe w następujących miejscach: bunt i masakra ka
ej kompanii, złożonej z Żydówek francuskich, w Budach; teren “Gemeinschafstlagru” w pobliżu dworca kolejowego w Oświęcimiu, gdzie przebywali robotnicy przymusowi, pracujący przy rozbudowie obozu; upamiętnienie podobozów w Babicach i Harmężach oraz tablica na murze cmentarza parafialnego w Oświęcimiu, upamiętniająca jeńców angielskich tam pochowanych.

Marek Księżarczyk, działając w Towarzystwie Opieki nad Oświęmiem, spotyka się z byłymi więźniami KL Auschwitz, organizuje wystawy, a także przyjazdy młodzieży francuskiej, chcącej zapoznać się z terenem i ekspozycjami Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Na wniosek francuskiej organizacji “AMFA”, zajmującej się upamiętnianiem ofiar niemieckich nazistowskich obozów, kapituła Stowarzyszenia Narodowego Gwiazdy Obywatelskiej przyznała Markowi Księżarczykowi dziesięć lat temu zaszczytne wyróżnienie – Złoty Medal Gwiazdy Obywatelskiej.

Odznaczenie Gwiazdy Obywatelskiej jest przyznawane od 1932 roku ludziom, oddanym sprawom, bez których zaangażowania i determinacji nie ujrzałyby światła dziennego – powiedział podczas uroczystości Serge Guillemot, prezes Stowarzyszenia Narodowego Gwiazdy Obywatelskiej.

W Polsce odznaczenie to posiadają nieliczne osoby. Jeszcze jedną z nich jest Marek Księżarczyk.
Ja, 17.01.2019 19:31
Farsa