WOLA. Kompania i Mitsui chcą budować elektrownię Czeczott

29 lipca 2014 Autor: plin

Czy inwestycja za 6 mld zł nabiera realnych kształtów? Zarząd Kompanii Węglowej podpisał z japońskim koncernem Mitsui umowę „O wspólnym rozwoju projektu budowy elektrowni Czeczott”. Elektrownia ma powstać w miejscowości Wola, w pobliżu Oświęcimia.

Fot. KW SA

Fot. KW SA

Umowę podpisano w Warszawie w Ministerstwie Gospodarki, w obecności m.in. wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz ambasadora Japonii Makoto Yamanaka. Kompania Węglowa informuje, że porozumienie z japońskim koncernem przewiduje trzy fazy realizacji kolejnych etapów przedsięwzięcia.

Do końca I kwartału przyszłego roku strony powinny wynegocjować warunki długoterminowej umowy na dostawy przez Kompanię Węglową węgla do planowanej elektrowni (ok. 3 mln ton rocznie), warunki umowy na zakup przez Kompanię Węglową energii elektrycznej z mocy wytwórczych elektrowni Czeczott oraz warunki umowy na wykonawstwo pod klucz planowanej inwestycji (z koncernem Mitsubishi Hitachi Systems Ltd), a także zasady finansowania inwestycji.

- W kolejnej fazie, do końca przyszłego roku planowane jest podpisanie wynegocjowanych umów i porozumień oraz powołanie spółki celowej. Trzecią fazą realizacji podpisanej umowy będzie zamknięcie etapu przygotowawczego projektu i podjęcie decyzji o rozpoczęciu inwestycji - informuje KW.

Pierwsze prace na placu budowy elektrowni Czeczott powinny rozpocząć się w 2016 roku. W planach jest blok o mocy do 1000 MW o najwyższej w kraju, jak dodają w KW, sprawności energetycznej sięgającej 46,2 proc. - Szacowany koszt inwestycji to ok. 6 mld złotych, Przy budowie obiektu przewiduje się zatrudnienie ok. 2,5 tys. osób, a w trakcie jego eksploatacji ok. 250 miejsc pracy. Uruchomienie elektrowni Czeczott przyczyni się też, na terenie jej oddziaływania, do obniżenia emisji dwutlenku węgla - mówią spece z Kompanii.

- Podpisanie umowy jest realizacją strategicznych zamierzeń spółki dotyczących dywersyfikacji naszych obszarów działalności i źródeł przychodów. Kompania i Mitsui stają się partnerami planowanego przedsięwzięcia. Widzimy w nim dobry biznes, nowe miejsca pracy, rozwojowe szanse dla regionu oraz poprawę bilansu i bezpieczeństwa energetycznego kraju - podkreślił Mirosław Taras, prezes zarządu KW SA.

W Kompanii można też jednak usłyszeć, że świętowanie sukcesu jest przedwczesne, ww. umowa ma charakter listu intencyjnego, natomiast spółka boryka się z potężnymi problemami finansowymi i to właśnie te kwestie wysuwają się obecnie na pierwszy plan.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
Janek, 01.08.2014 10:50
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,16392542,Nowa_elektrownia_w_Woli__Eksperci_krytykuja___To_jest.html
Rolnik, 31.07.2014 21:56
Kolejna szansa na oddanie polskiego majątku w obce ręce. Ludzie zamiast protestować przeciwko wrogiemu przejęciu częsci rynku energetycznego przez obcy kapitał, to się jeszcze z tego cieszą. W Polsce póki co mamy nadprudkcję energii elektrycznej. Może zadajmy sobie pyatnie dlaczego to Polacy nie próbują zdobyć rynku japońskeigo i tam budować elektrownię lub kopalnię? Przecież to prosty biznes. Ale nikt tak łatwo nie wpuści obcego kapitału do Japoni jak Polska do siebie. Tą elektrownię jeśli będzie opłacalna może postawić i użytkować wiele polskich firm! Mamy juz wiele zagranicznych elektrowni francuskich, niemieckich, czeskich, fińskich itd. Czy w tych krajach my też mamy swoje elektrownie lub kopalnie?
kjopek, 31.07.2014 18:27
do Obeznany powiedz mi, jak zakłady ciepłownicze zamkną, to skąd ma być dostarczane ciepło? ;)
Obeznany, 31.07.2014 15:27
Ta elektrownia nie może powstać ! Po pierwsze, zanieczyszczenie powietrza w Oświęcimiu wzrośnie kilkanaście razy. I tak norma jest już przekroczona. Po drugie, możliwe, że spora część osób straci pracę z powodu likwidacji zakładów ciepłowniczych w celu ograniczenia emisji CO2 aby ta elektrownia mogła powstać
Marek, 30.07.2014 22:43
@wróbelek z wieżowców: jaki Ty jesteś chłopie ograniczony! To aż szkoda gadać...
pic na wodę, 30.07.2014 16:02
znowu zjedzą obiad, zamurują kamień węgielny i ....nic z tego. Już były obiady Marszałka, Chwieruta, Babiarza z udziałem Prezesów KWSA i co...a no nic czyli "G".Mamy za to bezrobocie około 15% i wyższą uczelnię o szemranej renomie popula
ie zwanej produkcja bezrobotnych
sokół z wieżowców, 30.07.2014 15:24
czy ta elektrownia też nie będzie płacić ZUS i podatków jak KW?,BO już mam dość utrzymywania ryli z moich podatków
abc.., 30.07.2014 08:36
Pogratulowac japończykom wyboru wiarygodnego i wypłacalnego partnera biznesowego.Druga Japonia będzie na Woli.Poprzednia pani prezes KW budowała elektrownie z RWE.Ta elektrownia jest jak Yeti wszyscy o niej słyszeli ale nikt jej nie zobaczy bo to przedwyborcza ściema Donka Energetyka.
................, 30.07.2014 08:35
Zapachów już nadmiar ciężko znieść, dziór po żwirowni mnustwo tylko powodzi brakuje jeszcze pyły. W gminach pustki........ mnustwo biedy wyzysku i bezrobocia.
alfabet, 30.07.2014 00:05
Papier wszystko przyjmie...
gruby, 29.07.2014 21:36
Do wyborów będą cuda się działy - OBIECANKI-CACANKI - nie dajcie się oszukać przed-wyborczą kiełbasą
!!!!!, 29.07.2014 20:20
DEX jak nie pasuje to nie rób a nie obrzydzaj innym od razu chociaż nawet nie wiesz typowy POLAK nie obrażąjąc innych i tacy pózniej psują reputacje. Kopalnia nie elektrownia nie mc donald nie to co byś chciał?
ościenny, 29.07.2014 18:36
A mówiono, że wujek Helmut ma tam budować elektrownię - a tu Japończycy?! Teraz w Kompanii szefowstwo będzie szybko zakładać prywatne Spółeczki, żeby załapać się na inwestycje i na współpracę z elektrownią...
mieszkaniec woli, 29.07.2014 18:32
do DEX: nikt nie karze Tobie pracować.Ja mam rodzinę na utrzymaniu to co mam zrobić?
DEX, 29.07.2014 17:55
<p>kolejny ob&oacute;z pracy pod auschwitz&hellip;za 1400 netto chetnych pewnie co nie miara&hellip;(...)</p>
J.A., 29.07.2014 17:26
Da się ?
ziutek, 29.07.2014 16:28
w Oświęcimiu też podpisano listy intencyjne w sprawie budowy instalacji benzyny syntetycznej i............nic