WYSTAWA. Naszym zamiarem było pokazanie Jana Pawła II jako przyjaciela młodzieży - mówi ks. Paweł Danek

17 kwietnia 2014 Autor: plin

W namiocie przy OCK prezentowana jest wystawa „Nie lękajcie się młodości!”. Można tu zobaczyć zdjęcia z okresu pracy duszpasterskiej księdza Karola Wojtyły, z czasu posługi w archidiecezji krakowskiej oraz pontyfikatu Jana Pawła II. Na wielu fotografiach ks. Karol Wojtyła pokazany jest w otoczeniu młodzieży, podczas spacerów w górach, kajakowych spływów, jazdy na nartach i rowerze.

Do zwiedzania zapraszają pełniący funkcję prezydenta Janusz Chwierut i ks. dziekan Krzysztof Straub.

Do zwiedzania zapraszają pełniący funkcję prezydenta Janusz Chwierut i ks. dziekan Krzysztof Straub.

Na wystawie, w namiocie przy Oświęcimskim Centrum Kultury, zaprezentowano niepublikowane dotąd zdjęcia z okresu pracy duszpasterskiej księdza Karola Wojtyły, z czasu posługi w archidiecezji krakowskiej oraz pontyfikatu Jana Pawła II.

- Sporo miejsca poświęcono obecności biskupa Wojtyły w Oświęcimiu, czy to podczas inspekcji w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych czy wizyt z delegacjami zagranicznymi. Na wielu fotografiach ksiądz Karol Wojtyła pokazany jest w otoczeniu młodzieży, podczas spacerów w górach, jazdy na nartach i rowerze oraz kajakowych spływów - informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Oświęcim. - Są też archiwalne materiały filmowe z lat 60., animacje, materiały dokumentalne z pielgrzymek papieża do Polski oraz gabloty z eksponatami z wypoczynkowych wypraw, które organizował ks. Karol Wojtyła - opisuje pani Katarzyna.

Warto wstąpić. Całość robi wrażenie. To propozycja dla każdego. - Wystawa multimedialna została przygotowana z myślą o ludziach młodych, którym nie było dane poznać papieża. Zachęcamy też do jej zwiedzenia ludzi starszych, dla których papież był źródłem wielu życiowych inspiracji - podkreśla ks. Paweł Danek, pomysłodawca wystawy.

- Naszym zamiarem było pokazanie Jana Pawła II jako przyjaciela młodzieży - wyjaśnia ks. Paweł Danek. - Jest także miejsce wyciszenia i modlitwy - zaznacza duszpasterz.

Do zwiedzania zapraszają Janusz Chwierut, pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia i ks. dziekan Krzysztof Straub. Ekspozycja w Oświęcimiu dostępna będzie dla zwiedzających do 11 maja - codziennie, również w świąteczną niedzielę i wielkanocny poniedziałek, w godzinach 10 - 18. Wstęp wolny.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
..., 19.04.2014 22:40
A które to są te "niepublikowane dotąd zdjęcia"? Pierwszy raz pokazano je w Oświęcimiu? Wystawa „Nie lękajcie się młodości!” dotychczas była eksponowana w Krakowie, Lizbonie, Fatimie, Poznaniu, Bydgoszczy, Siedlcach, Warszawie, Ta
owie, Nowym Sączu, Bielsku-Białej, Żywcu, Chorzowie, Gdański i pewnie jeszcze w wielu, wielu innych miastach. Zdaje się, że najważniejszy w tym wszystkim jest "właściwy" świecki patronat.
KSU, 18.04.2014 18:17
@Twój Ruch Po co wy gracie, jak wy kibiców nie macie
@Gal, 18.04.2014 16:18
To był sarkazm
Twój Ruch, 18.04.2014 07:57
<p>No właśnie Gal, jak możesz?! Przecież my nie ukrywamy pedofilii! My nie wmawiamy prostym mieszkańcom Afryki (AIDS), że używanie prezerwatyw jest złe! Gdybyśmy byli tak małostkowi stwierdzilibyśmy, że to por&oacute;wnanie obraża nasze uczucia religijne. Jednak nas nie ekscytuje kolejna kanonizacja jednego z Watykańczyk&oacute;w. Tak, WATYKAŃCZYK&Oacute;W! Masz wątpliwości? Zapytaj o narodowość jednego z Jego polskojęzycznych przyjaci&oacute;ł, arcybiskupa J&oacute;zefa Wesołowskiego. Oni wszyscy nie gardzą polskimi pieniędzmi, polskimi nieruchomościami itp. Oni mają polskie nazwiska i posługują się naszym językiem. Prawnie są oni obywatelami Watykanu. R&oacute;wnież Jan Paweł II, kt&oacute;ry sygnował Konkordat jako strona watykańska nie jest tu żadnym wyjątkiem. Dziwi nas dlaczego prawie nikt nie ekscytuje się kanonizacją rodaka Jana Pawła II - Jana XXIII, kt&oacute;ry będzie kanonizowany tego samego dnia i kt&oacute;ry też był obywatelem Watykanu. Czyż to nie B&oacute;g m&oacute;wił o r&oacute;wności wszystkich ludzi? Czy papież JanXXIII nie kochał młodzieży? Może nawet bardziej niż myślicie ;-P</p>
NIE, 18.04.2014 07:12
@ Gal Masz rację :/ Ale nie da rady, żeby Twój Ruch miał tyle ofiar na swoim koncie :/ Choćbym nie wiem jak się starali, nie dadzą rady dogonić JP2 i kościół (w sumie jakikolwiek)
@Gal, 17.04.2014 22:50
<p>Jak możesz por&oacute;wnywać Tw&oacute;j Ruch do Ojca Świętego?????? Ty (...)!</p>
CWKS, 17.04.2014 22:46
<p>Nasza Legia najlepiej (...) Rucha</p>
przechodzień, 17.04.2014 22:00
Czy łysy radny może rozmawiać przez telefon podczas jazdy? Pewnie ma immunitet.
Twój Ruch, 17.04.2014 21:57
@Gal: Owszem, lecz nasi nie próbują udawać świętych, oceniać innych z perspektywy wysłanników Boga ani też nauczać innych moralności. Czasem tylko zacytują papieża Franciszka a nawet Jana Pawła II, np. "Nie budujcie mi pomników - zróbcie coś dobrego dla ludzi". Ale kto by tego słuchał! Najważniejsze teraz jest muzeum Jana Pawła II w Wadowicach, pełne replik i... replik replik, za około trzydzieści (!) milionów złotych (Muzeum jest państwowe lecz zysk Kościoła. Wstęp 40zł od osoby) oraz wotum dziękczynne zwane mega wyciskarką do cytrusów, czyli Świątynia Opatrzności (Opaczności?) Bożej w Warszawie za ponad sto baniek (44 miliony złotych dotacji ze środków publicznych). Wesołych Świąt!
Gal, 17.04.2014 17:49
Twój Ruch: Popatrz na swoich. Też nie są święci.
Przyjaciel dzieci?, 17.04.2014 16:35
http://m.wyborcza.pl/wyborcza/1,105709,11816731,Prawda_nas_wyzwoli__polemika_.html
NIE, 17.04.2014 13:05
Szkoda tylko, że nie był przyjacielem dzieci i młodzieży w Afryce :(
Twój Ruch, 17.04.2014 12:36
Pełniącemu Funkcję Prezydenta Miasta Oświęcim p. Januszowi Chwierutowi gratulujemy doboru współpracowników: http://polska.newsweek.pl/tajemnice-domu-ojca-swietego-ksiadz-pawel-danek-wadowice,artykuly,101140,1,1,1.html