Z OSTATNIEJ CHWILI. Fundacja Peace Festival ogłosiła upadłość. To koniec Life Festival Oświęcim?! AKTUALIZACJA

06 grudnia 2018 , aktualizacja: 07 grudnia 2018 10:27 Autor: red
Fot. LFO

Fot. LFO

Kierowana przez Darka Maciborka Fundacja Peace Festival z powodu narastających problemów finansowych złożyła wniosek o upadłość (PATRZ - SKAN PISMA POD TEKSTEM). Wiele wskazuje, że to koniec Life Festival Oświęcim. Przynajmniej w dotychczasowej formule.

Z Darkiem Maciborkiem nie udało nam się skontaktować telefonicznie mimo czynionych wielokrotnie prób. Wysłaliśmy mu pytania drogą mailową oraz esemesową, na które nie odpowiedział.

Przysłowiowym gwoździem do trumny była dla Fundacji decyzja Rady Miasta Oświęcim, która na sesji pod koniec października większością głosów odrzuciła projekt uchwały intencyjnej w sprawie wsparcia kolejnych edycji LFO poprzez objęcie przez miasto udziałów w spółce, która miałaby organizować to wydarzenie.

Projekt uchwały zakładał, że miasto w trzech najbliższych edycjach LFO zaplanuje określoną ilość środków, które miały zostać przeznaczone na promocję miasta Oświęcimia przez Life Festival Oświęcim.

W tym roku miejski samorząd na promocję miasta poprzez LFO wyłożył 850 tys. zł. Wielu mieszkańców krytykowało tę decyzję magistratu, twierdząc, to zdecydowanie za dużo.

Przypomnijmy, że we wrześniu Fundacja Peace Festival przedstawiła propozycję nowej współpracy z Miastem Oświęcim. Przyczyną złożenia takiej propozycji było, jak czytamy w projekcie wspomnianej uchwały, trudna sytuacja finansowana, w jakiej znalazł się organizator tego przedsięwzięcia po dotychczasowych 9. edycjach.

- Miasto, z jednej strony rozumiejąc sytuację, w jakiej znalazł się organizator, a z drugiej mając na na uwadze jego ogromne znaczenie w kontekście promocji Oświęcimia w kraju i za granicą, postanowiło podjąć kroki zmierzające do znalezienia wyjścia z tej trudnej sytuacji - stwierdził w uzasadnieniu do projektu odrzuconej przez radnych uchwały Marek Tarnowski, szef promocji w oświęcimskim magistracie.

Fundacja Peace Festival rozważała możliwość utworzenia spółki prawa handlowego, w której udział mogłoby objąć nie tylko miasto Oświęcim, lecz także inne podmioty, w tym firmy, instytucje i inne samorządy.

Temat przyszłości LFO i dalszego finansowego udziału miasta w tym wydarzeniu pojawił się w kampanii wyborczej na urząd prezydenta. Podniósł ją Zbigniew Starzec.

- Poprosiłem radnych Miasta Oświęcim Waldemara Łozińskiego i Jakuba Przewoźnika o pomoc w rozeznaniu niepokojącej sytuacji wokół LFO - mówił ówczesny starosta.

W piśmie datowanym na 13 września br., które od prezesa Fundacji Peace Festival Darka Maciborka otrzymali wspomniani radni PiS czytamy m.in:

"W obecnej chwili poszukujemy możliwości sfinansowania kolejnej edycji festiwalu. Doświadczenie poprzednich edycji wskazuje, że nie jest to możliwe na zasadach dotychczasowej współpracy z naszym głównym partnerem Miastem Oświęcim. (...) W przypadku nieznalezienia możliwości finansowych i prawnych, Fundacja Peace Festiwal, główny organizator i właściciel praw do festiwalu, będzie zmuszona rozważyć inne oferty napływające od inwestorów prywatnych i samorządowych, które pojawiają się od kilku lat".

"Propozycja wykorzystania terenu na Kamieńcu pod kolejne edycje Life Festival były pomysłem Fundacji, którą przedstawiliśmy już na przełomie 2013 i 2014 r. Postulowany niezbędny zakres prac potrzebny do przeniesienia festiwalu na nową lokalizację był znacznie szerszy, niż te, które zostały zrealizowane do dnia dzisiejszego.

Przy obecnym stanie wykonanych robót teren nadaje się na docelowe przeznaczenie pod park, ale przeniesienie festiwalu jest niemożliwe pod kątem realizacji produkcji scenicznej i rodziłoby więcej problemów i dodatkowych kosztów produkcyjnych, niż korzyści".

Na scenie LFO zaśpiewały m.in. takie gwiazdy jak Sting, Elton John, Soundgarden, Eric Clapton, czy Carlos Santana...



Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
do mia i czytelnik, 10.12.2018 12:34
CAŁA PRAWDA
Michał, 10.12.2018 07:39
Nie pisze sie tutaj o zwykłej nieuczciwości organizatora. Pan Dariusz wykorzystał to iż wielu ludzi odniosło sie do tej idei pozytywnie i najnormalniej w świecie chcieli mu pomoc w organizacji festiwalu. Stad ceny za różne usługi na granicy opłacalności i przedłużane w nieskończoność terminy płatności. Miejcie Państwo pewność że niezapłacone faktury oświęcimskich przedsiębiorców (catering, paliwo, noclegi itp) to bardzo wysoka kwota. Niestety trzeba tu stwierdzić że Pan Maciborek żerował na naszym mieście, mieszkańcach. Idea festiwalu piękna tylko że za PR samego organizatora zapłaciliśmy wszyscy.
mia, 09.12.2018 15:32
Miasto miałoby finansować coś co byłoby w dalszym ciągu opłacane z naszych podatków !?dlaczego mieszkańcy mamy organizować Live Festival, który nawet nie jest nigdzie transmitowany, pokazywany, nagłaśniany. A jak się kończy to nie ma śladu po tym festiwalu, żadnej informacji w jakichkolwiek wiadomościach, że taki czy taki wykonawca wystąpił w Oświęcimiu, jakby nic nie było?! żadnej promocji nie ma z tego festiwalu, ktoś powinien zadbać o to, bo zorganizowanie samego festiwalu To nie jest żadna promocja. Festiwal, który przynosi straty a mieszkańcy mają płacić za to!? niech sobie Fundacja sama zbiera pieniądze, tylko dlaczego miasto nasze miałoby dawać na to a inni nie. Z naszych podatków na wiele rzeczy nie wystarcza w mieście naszym a Festival za takie grube miliony będą sobie organizować, NEVER !!!
buhaha do @oo , 08.12.2018 14:55
Ja bym nie robił za dwa tysiaki w urzędzie..... Poszedłbym na targ handlować czapkami i skarpetami albo przeniósł się do gminy.
Prosta sprawa: praca nie jest przypisana do pracownika.
Nie podoba się? To ją zmień i nie narzekaj.
Na Twoje miejsce czeka wielu innych i nie będą źlamdać na forum.
Pracownik, 08.12.2018 14:01
Każdy ma prawo godnie żyć a przy obecnych cenach to za 2 tys. na rękę nie wiele można kupić. Panie prezydencie nich pan zadba o swoich pracowników a nie wyrzucać pieniądze na niepotrzebne inwestycje.
ad vocem do @ ooo, 08.12.2018 09:36
przestań beczeć o zarobki bo nikogo nie rozczulisz tymi łzami. Masz 2 tys do tego regula
ie opłacony stosowny do dochodu ZUS, niezły socjal, pracę w klimatyzowanym biurze, czyściutko, cihutko i prestiż... wzbudzasz litość? Opamiętaj się. Popatrz na inne zarobki: brukarze, murarze, śmieciarze, handlowcy na targu, w Biedronce, Kauflandzie...a tacy jak ty nawet z parkingu wymienionych korzystają, i o co beczysz? Zamień się
miastowy, 08.12.2018 09:27
Jeżeli napisano wyżej, że odmowa współfinansowania LFO, to gwóźdź do trumny, to znaczy że trumna już była gotowa. Ratowanie bankruta za 1 mln PLN ,to lekka przesada. Gdyby Wam miejskim sympatykom LFO zaproponowano dorzucenie miliona do upadającego interesu, to dalibyście? Trzeba myśleć po gospodarsku. Miasto nie jest dojną krową. Ile zapłaciliście w swoim życiu podatku do kasy Miasta Wy krzykacze ?
ooo, 07.12.2018 21:16
w oświęcimskim magistracie zarobki zwykłego pracownika - CZŁOWIEKA - (nie wieszajcie psów na urzędasów - ale popatrzcie jak na zwykłego człowieka z rodziną) są bardzo ma
e. 2 tysiące na rękę przy obecnych podwyżkach to kiepsko. W pobliskich gminach są o wiele lepsze zarobki a gminy te są mniejsze - tam się da jakoś a u nas? Panie Prezydencie może w końcu da pan więcej niż te cztery procent? Wszyscy dostają, policja, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, gó
icy, tylko o zwykłych ludziach pracujących w urzędzie - starających się dobrze wykonywać swoją pracę jakoś nikt się nie upomni i o nich nie pomyśli.
vvx, 07.12.2018 21:11
Dla mnie to smutny dzień. Jest to porażka nas wszystkich również tych mniej rozga
iętych którzy myślą że dobrze się stało. Za Oświęcimiem ciągnie się cza
y PR i chyba nie wszyscy kumają że to miasto powinno wydać prawie każde pieniądze aby to zmienić. Przez festiwal spotkałem wielu ludzi którzy wreszcie przestali kojarzyć to miasto tylko z obozem. Niektórzy wygłaszają tutaj różne nonsensy . Pierwszy, większa zniżka dla mieszkańców. A dyć te bilety były znacznie tańsze od biletów na koncerty tych samych muzyków w innych miastach. Większa zniżka by spowodowała że festiwal jeszcze szybciej by zbankrutował. Drugi, podstarzałe gwiazdy. Mniej rozga
iętym przypomnę że muzyka dzieli się tylko na dobrą i złą a nie na podstarzałą i nie . Gdy występowali muzycy którzy uchodzą za legenda
ych np. Peter Gabriel, Sting, Queen , Elton John, Clapton to stadion pękał w szwach i cena biletu nie miała znaczenia. Gorzej było z tymi którzy choć dawniej znani nie uchodzili za legendy np.UB 40 czy The Stranglers, Europe. To na nich popłynęli. Bilety były tanie a i tak było tylko pół stadionu. Trzeci, nie stać było mieszkańców na bilety. Kompletna brednia. Jak kiedyś prowadzący poprosił aby podnieśli ręce ci którzy są z Oświęcimia to było to blisko. połowa.
Olo, 07.12.2018 19:59
Po co nam ten LFO same straty niech lepiej prezydent zadba o swoich pracowników bo 4 procent podwyżki to kropla w morzu potrzeb zwykłego człowieka każdy chce żyć godnie
festiwal na Majdanku - ma się gdzie maciborek wykazać .... wyrazy uznania ...., 07.12.2018 17:42
kiss maciborek nie zdążył zaprosić ....
cała prawda, 07.12.2018 11:09
No i stało się to co mogło się stać już tak naprawdę w zeszłym roku.
Dopiero przed tegorocznym festiwalem zostały pokryte zaległe faktury za 2017r, tak więc wiadomo było ze bez dodatkowego zastrzyku pieniędzy nie wypali.
Wyszedł Tauron to najlepiej znaleźć kozła w postaci Miasta - jak obiecają to dadzą i to punktualnie.
Impreza na pewno fajna i prestiżowa. Promocja Miasta jak najbardziej. Ale co fundacja dałaby więcej jeśli Miasto dałoby większą kasę? Pewnie nic.. A wystarczyłaby choćby zniżka na bilety dla mieszkańców np.30-40 %.

p.s.
A blef z innymi podmiotami i samorządami.... Skoro idea jest taka to taki festiwal można zrobić tylko w Oświęcimiu lub... Brzezince. Togdzie oni dziś są?
A hasło Energylandia ? Już widzę jak zamknęliby parking i cześć parku na 4-5 dni żeby przygotować scenę i całe zaplecze na kilkadziesiąt tysięcy osób. Licząc szybko Energylandia byłaby stratna 6-8 milionów.
KOSTEK2610, 07.12.2018 11:08
Jak dla mnie bomba-przestazale gwiazdy ceny kosmiczne! Jeszcze tylko most duchow zrobcie i super tu bedzie!
Czytelnik, 07.12.2018 09:30
Jak mieszkańcy Oświęcimia pisali kilka lat temu na portalach , że z uwagi na koszty to nie impreza ani dla miasta ani jego mieszkańców to złośliwymi komentarzami próbowano ich głos rozsądku zagłuszyć. Najlepiej jest porozdawać wejściówki znajomym, samemu założyć smycz z identyfikatorem i udawać gospodarza. Cytując klasyka: "darmowych obiadków nie ma". Porywanie się na imprezy typu Live Festiwal czy aplikacja o zimowe igrzyska weszło w krew. Przerost formy nad treścią? Promocja miasta na poziomie oświęcimskiego ... lodu. Koszty tej promocji zmroziły wyobraźnię nie jednego. ps. Szkoda że inwestorów nikt nie ściąga na poziomie gwiazd festiwalowych.
realista, 07.12.2018 08:17
A ilu to mieszkańców Oswiecima i okolic było stać na wejściówki...za te ma
e zarobki w tym mieście pewnie niewielu.Kiedyś dawno temu już mówiono że w tym mieście mają być tylko emeryci i renciści a najważniejszy ma być obóz..śmiałem się z tego a TERAZ chyba jednak rzeczywiście wszystko mu temu zmierza.
obywatel, 07.12.2018 07:30
Do " refleksja". Szanowny inte
auto przypominam, że to miasto i ich mieszkańcy żyją.
Twoje wywody o "wrzaskach" to demagogia. Nikt przez tą formę rozrywki nie obraża nieżyjących!!!
Co tu się wypisuje , 07.12.2018 05:40
Dokładnie miasto Oświęcim z festiwalu ma nici to biedne miasto i tu takie imprezy są kosztowne a to że tylu ludzi zginęło fakt ale nie ma to nic wspólnego z imprezami a przypominam pracy w Oświęcimiu nie ma i nikt tu poważnej firmy nie otworzy bo najpierw żyd się musi zgodzić a potem dopiero miasto bo miasto pokoju podobno ale tak naprawdę miasto duchów i biedy rond aptek i supermarketów z zarobkami 1300 i żebyś był faktuzysta magazynierem wuzkowym itp za jedną pensje. PRAWDA prawdziwa
xBo, 07.12.2018 05:14
Refleksja- ty z tymi wrzaskami, to tak na poważnie? W Warszawie też zginęło sporo osób, zresztą cała Polska jest wielkim cmentarzyskiem II wojny światowej. Może zatem zamilczmy wszyscy Polacy na wieki. Pomijam oczywiście kwestię, że mnie się ten LFO zasadniczo mało podobał.
Aneta i Marek, 07.12.2018 02:10
Kładki i mosty duchów są utopią bardzo drogą. Lekko jednak zaciąga się wielomilionowe długi aby zadłużyć mieszkańców. . W naszym mieście pewien zarządca już ufundował za pół miliona wc .
Lekko się wydaje coś, co lekko przyszło
. DOSC dla ma
otrawstwa. Wybranym osobom będzienmy patrzyć na działanie.
hotin, 06.12.2018 23:59
No to Naród Wybrany będzie w niesmaku po takiej decyzji. Może jakiś protest na Rynku Głównym?KOD wspomoże.
Pan hotinka, 06.12.2018 22:36
Niech wielki nasz Pan i Ojciec i Bóg mieć teraz będzie naszego Pana Prezydenta pod opieką Prokuratorii,przed wrogimi mu aktami PiSlamabadu.
ekonom, 06.12.2018 21:20
WPŁYWY / WYDATKI. Może Pan Prezydent wyceni koszt Life Festival Oświęcim? Ile Miasto zyskało na tej imprezie a ile straciło.
do Hot, 06.12.2018 21:14
A co ma Albercik do Life Festival Oświęcim? Mozesz wyjaśnić swój wniosek w kwestii "Sprawy dla reportera? Czy też zamilkniesz z braku argumentów i pyskówki.
yauron, 06.12.2018 21:14
a gdzie jest wtym wszystkim ten wielki sponsor.... Tauron bo to się tak miało nazywać Tauron Life Festival Wow.. ..
, 06.12.2018 21:02
No I gitara✌
nobo, 06.12.2018 21:00
najlepiej zrownajcie to miasto z ziemia tak jak polowe ZCHO i trawe posadzcie . pozdrawiam z UK NORMALNE MIEJSCE DO ZYCIA
Mądrala, 06.12.2018 20:13
Wyglada na to, że usiłowano ratować "trupa" za miejską kasę.
refleksja, 06.12.2018 18:10
Dzięki Bogu, te wrzaski nie przystoją do miejsca, gdzie zginęło tak dużo ludzi. Ponadto miasto Oświęcim będzie mieć mniej długów.
Hot, 06.12.2018 17:44
To jest SPRAWA DLA REPORTERA,a raczej dla Albercika,ma on nową fuchę,jeszcze więcej wolnego czasu i tylko on może to oga
ąć!
relista, 06.12.2018 17:35
Czy Life Festival Oświęcim jest niezbedny do funkcjonowania Miasta?
Oświęcim jest zadłużony i te długi musimy niestety zapłacić jako mieszkańcy.
Pytanie:
Potrzebna jest nam rozrywka czy podniesienie cen za wodę, śmieci, ogrzewanie.
????
hotin, 06.12.2018 17:22
A ja tam wierzę naszemu Januszkowi ,który zaprosił wszystkich przyjezdnych na LFO na przyszły rok.Platformersi zawsze dadzą rade.
Normalny, 06.12.2018 16:24
Brawo Panie Chwierut bardzo dobra decyzja, precz z Maciborem.
Mieszkaniec, 06.12.2018 16:02
Gwoździem do trumny LFO była nie decyzja rady miasta ale to, że nie zarabiał na siebie...