ZABORZE. Oświetlenie skrzyżowania ma poprawić bezpieczeństwo

19 września 2013 Autor: plin

Urząd Gminy Oświęcim poinformował, iż zlecono budowę oświetlenia skrzyżowania ulic Jezioro i Porębska z drogą krajową nr 44 w sołectwie Zaborze. Zostanie zamontowanych 20 punktów świetlnych. – Przewidywany termin wykonania oświetlenia to połowa grudnia tego roku – mówi wójt gminy Oświęcim Małgorzata Grzywa. Koszt inwestycji: ok.140 tys. zł.

Fot. Rafał Lorek/UG Oświęcim

Fot. Rafał Lorek/UG Oświęcim

Zleceniodawcą budowy oświetlenia skrzyżowania ul. Jezioro i Porębska z DK 44 w sołectwie Zaborze jest gmina Oświęcim. W ramach zadania zostanie zamontowanych 20 punktów świetlnych. Przewidywany termin wykonania oświetlenia to połowa grudnia br. Koszt inwestycji - 140 tys. zł. Uzyskano już pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu oraz Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Ogłoszono także przetarg na to zadanie.

Proces mający na celu poprawę bezpieczeństwa obejmuje również inne działania. - Przypomnijmy, że w rezultacie wniosków składanych przez gminę Oświęcim, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykonała ocenę konieczności stosowania sygnalizacji świetlnej, która potwierdziła potrzebę jej budowy w omawianym rejonie. Zarządca drogi zobowiązał się zgłosić to skrzyżowanie do planu „Program Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych na lata 2012 - 2015 – dodają w Urzędzie Gminy Oświęcim.

Jak informuje urząd gminy, budowa sygnalizacji świetlnej obecnie jest uzależniona jedynie od środków finansowych przyznanych na ten cel z budżetu centralnego GDDKiA. - Z informacji uzyskanych od GDDKiA Oddział Kraków Rejon Wadowice wynika także, iż na przyszły rok planowany jest remont nawierzchni DK 44 na odcinku od ronda na Niwie w Oświęcimiu do ronda przy zakładach chemicznych (Synthos), z wyłączeniem odcinka drogi na moście Jagiellońskim – przekazuje UG Oświęcim.

- Powyższe działania z pewnością wpłyną na poprawę bezpieczeństwa użytkowników odcinka DK 44 zlokalizowanego na terenie sołectwa Zaborze, a w szczególności wymienionego na wstępie skrzyżowania, gdzie dochodzi do licznych zdarzeń drogowych - podkreśla wójt Małgorzata Grzywa.

Gminni urzędnicy zwracają uwagę, że kolejnym ważnym elementem do wyegzekwowania na tym odcinku jest konieczność poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściu w rejonie skrzyżowania z ul. Osiedlową. - Tym bardziej, że niedawno w tym rejonie doszło do śmiertelnego potrącenia - przypominają.

Zobacz także


Dodaj komentarz

Agencja Medialna Oswiecimskie24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Creative Company Szymon Chabior, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Złotych Kłosów 78/5, NIP: 5492155460, w celu obsługi komentarza użytkownika. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest moja zgoda. Mam prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Mam prawo żądania od administratora dostępu do moich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego
niya, 23.09.2013 10:53
Wykonanie sygnalizacji świetlnej jest po stronie Generalnej Dyrekcji z Krakowa, nie Gminy. Gmina wykonuje oświetlenie ulic i skrzyżowania - czyli to co jest po jej stronie - jako pierwsza i chwała jej za to !!! Pisze pisma i naciska Kraków coby sygnalizacje świetlna wykonała - rozumita? i prawdopodobnie będzie.
TzW, 23.09.2013 10:04
@średni: trzeba koryto zlikwidować... @Wolf: no dawno się tak nie uśmiałem. Dzięki! ;) @J23: Faktycznie, wogóle nie zrozumiałem artykułu. Ale też nie miałem zarządcy drogi za totalnego idiotę. Naprawdę byłem przeświadczony że chodzi o rozwiązanie a nie przetarg. Przepraszam że zignorowałem bezczelność polskiej mafii urzędniczej. Już nigdy tego nie zrobię. Ale tak serio,ludzie. Widzę po tym forum że nie wszyscy mieszkańcy to ignoranci,że niektórym zależy na tym mieście. Musimy zacząć się organizować,zwalczać kre tynizm w naszej gminie. Jest z czym walczyć, tylko nie mamy oręża.
Wolf, 22.09.2013 21:43
Ponieważ problem z nadmierną ilością wypadków obejmuje cały kraj, proponuję Pani Grzywie aby się nie rozdrabniała, tylko wespół ze wszystkimi gminami zrobiła ściepę, kupiła rakietę i wystrzeliła w kosmos sputnik z wielkim reflektorem, który oświetli cały kraj i rozjaśni w głowach polskim kierowcom. Innego wyjścia nie widzę.
średni, 22.09.2013 17:03
@to ja staly czyt. młodzi tez się pchają do koryta, tylko że są jeszcze bezczelniejsi i jeszcze mniej potrafią.
to ja staly czyt., 22.09.2013 10:31
ludziska co wy piszecie to jest układ nic na to nie poradzimy kiedy wy zmadzejecie trzeba ten układ rozwalić i wybrać młodych ni tych co tylko pchaja się do koryrmozjadytada
asia, 21.09.2013 15:57
@ala - myśl kobieto. Przecież policjanci nie będą tam stali przez cały czas.
ala, 21.09.2013 10:31
Policjanci niech więcej łapią za szybkość i stoją częściej to kierowcy będą jeżdżić ostrożniej a nie ktory ma lepszy samochód!!!!!!!!
oswiecimianin, 20.09.2013 22:21
no to będą dopiero szybko jezdzic i wiecej bedzie wypadków
elementarne, 20.09.2013 19:41
Lampy są tam oczywiście bez sensu. W żaden sposób nie poprawią bezpieczeństwa ruchu. Grzywa chwierutuje, a Zgredek ma rację: prawoskręt przy wyjeździe od Poręby przynajmniej w części poprawiłby sytuację.
adhd, 20.09.2013 14:10
A od kiedy latarnie poprawiają bezpieczeństwo zwłaszcza w dzień? W najgorszym przypadku ktoś może zatrzymać się na słupie.
anty, 20.09.2013 10:24
@J23 - pomogą czy nie władza musi się wykazać, że coś robi, nieważne że nie ma to sensu
Beny, 20.09.2013 10:23
@tomek1986osw dlatego, że tam nie ma niebezpiecznego skrzyżowania:), poza tym jest to droga powiatowa więc wnioski i zażalenia do Sir Józefa Krawczyka
J23, 19.09.2013 18:59
Do @TzW Chyba nie zrozumiałeś artykułu. Montują oświetlenie, a nie sygnalizacje świetlną. Czyli po prostu lampy. @Zgredek dobrze napisał, co pomogą lampy w dzień? A większość wypadków jest w dzień przy dużym natężeniu ruchu.
nie wiem, 19.09.2013 16:57
Co to są punkty świetlne?
mieszkanka, 19.09.2013 15:05
<p>Oświetlenie to powinno być i pobocze albo chodnik wzdłuż staw&oacute;w "Węgielnika i W&oacute;jtowca"Na tej krzyż&oacute;wce bez ronda albo świateł będzie nagminnie dochodzić do wypadk&oacute;w i kolizji jak to było do tej pory.Musi ktoś ważny zginąć żeby to było dopiero zrobione?!Tam przecież gdyby nie przepuszczali kierowcy będący na gł&oacute;wnej drodze tych z Zaborza albo jadących od Poręby staliby b&oacute;g wie ile,żeby włączyć się do ruchu!!!</p>
tomek1986osw, 19.09.2013 14:59
To ja mam pytanie do Pani Wójt Małgorzaty Grzywy: Skoro Pani się troszczy tak o bezpieczeństwo mieszkańców swojej Gminy Oświęcim, to dlaczego LATARNIE PRZY STAWACH W HARMĘŻACH SĄ WIECZORAMI WYŁĄCZONE? ILE RAZY TAMTĘDY JADĘ Z WOLI PÓŹNYM WIECZOREM NA ROWERZE, TO PRZY STAWACH JEST CIEMNO, JAK W D...
Raf, 19.09.2013 13:50
<p>Przed skrzyżowaniem jest tablica "teren zabudowany", kt&oacute;ry obliguje do zwolnienia do 50km/h i jest ignorowany przez większość kierowc&oacute;w, wpadają na to skrzyżowanie 90km/h. Dop&oacute;ki nie zaczniecie przestrzegać przepis&oacute;w, dop&oacute;ty będą wypadki i światła nic tu nie pomogą.</p>
Jano, 19.09.2013 12:45
<p>Każde rozwiązanie wspomagające bezpieczeństwo godne pochwały,ale kilka punkt&oacute;w ,to nawet nie jest p&oacute;łśrodek,ponieważ to nie jest żadna forma sygnalizacji świetlnej,tylko taka kieruje ruchem,jeszcze lepsze rozwiązanie to "rondo",ale są uwarunkowania przestrzenne. Takim podświetleniem skrzyżowania administrator drogi rzuca ochłap pokazując,że coś robi,a tak naprawdę jest mu obojętne ile jeszcze os&oacute;b zginie.</p>
TzW, 19.09.2013 12:07
@zgredek: nie rozumiem o co Ci chodzi z tym wyłączaniem świateł
Zgredek, 19.09.2013 11:37
Światła dobra sprawa ale jak są wypadki to za dnia a co światła wtedy włączycie hehe a prawo skręt przydał by się w stronę poręby i osobny pas na lewo skręt nie było by korków wtedy takich ale jak to u nas pewnie zrobią za 5 lat
monaz, 19.09.2013 11:15
Super Pani Wójt :)))) Niech to wybudują w końcu :)
TzW, 19.09.2013 10:31
<p>No i bardzo dobrze. Tylko jeszcze jakby zrobić pasy na skręt w lewo w stronę Polanki jadąc od strony zakład&oacute;w chemicznych i pasy do skrętu w prawo na obydwu stronach podporządkowanych. Oczywiście przydałoby się zrobić sprzężenie ze światłami na "g&oacute;rce" i jakieś logiczne ograniczenia prędkości,tak żeby nie blokować kolejnego strategicznego oświęcimskiego ronda na DK44. I przeprogramowanie świateł "na g&oacute;rce". Proszę redakcję o przekazanie tego wniosku do inwestora. Bo w innym wypadku szykuje się kolejny dramatyczny element drogowy w Oświęcimiu.</p>
maro, 19.09.2013 10:03
Powinni dać migające znaki ograniczenia prędkości i inne niebezpieczeństwa - takie coś też podkreśla, że tu jest niebezpiecznie i kierowcy bardziej uważają.
Głos rozsądku, 19.09.2013 09:50
Właśnie kiedy / co z przejściem na Osiedlową? W 2014 nowy asfalt na DK44 = większa prędkość. Kiedy fotoradary?